TVP zarobiła na Mundialu 10 mln złotych. "Na poprzednich mistrzostwach straciliśmy po kilkadziesiąt milionów"

Telewizja Polska podsumowała zakończony w minioną niedzielę Mundial. Publiczny nadawca zarobił spore pieniądze, jednak nie tylko na reklamach emitowanych w telewizji.

Jacek Kurski, prezes TVP, podsumował finansową stronę zakończonych w niedzielę mistrzostw świata w piłce nożnej. Publiczny nadawca zarobił na nich 10 mln zł netto. Koszty wyniosły bowiem 67 mln zł, a przychody 77 mln - informuje Telewizja na swoich stronach. 

Jacek Kurski - na poprzednich mistrzostwach straciliśmy

Według Jacka Kurskiego to historyczny wynik, bo na mistrzostwach świata w piłce nożnej w roku 2014 i 2014 TVP "straciła po kilkadziesiąt milionów złotych". Warto podkreślić jednak, że w poprzednich mistrzostwach nie grali Polacy, mogły więc one nie wzbudzać takiego zainteresowania. 

Głównym czynnikiem, który pomógł TVP osiągnąć dodatni wynik była, według Kurskiego, własna wycena stawek za emisję reklam podczas mistrzostw. Dzięki temu, na Mundialu TVP zarobiła dwa razy więcej, niż gdyby stosowała obliczenia Nielsena. Kurski podkreślił, że inne, "pozamundialowe" treści również powinny być wyceniane według wycen TVP. 

Jak wyjaśnia szef telewizji zysk osiągnięto nie tylko dzięki tradycyjnym reklamom emitowanym w telewizji (w kanałach TVP1, TVP2, TVP Sport, TVP 4K). Mistrzostwa można było bowiem oglądać również za pomocą strony sport.tvp.pl, internetowej aplikacji Sport TVP oraz w wydzielonych strefach kibica.

- Zanotowaliśmy wzrost liczby użytkowników o ponad 40 procent we wszystkich serwisach internetowych, nie tylko sportowych, ale i informacyjnych. Znakomitą ilość widowni stanowili nowi użytkownicy. Jesteśmy przekonani, że ci widzowie z nami zostaną – podkreślił Maciej Stanecki, Członek Zarządu TVP. 

Miliony przed telewizorami

Jak podają Wirtualne Media, średnia oglądalność na kanałach "jedynki" i "dwójki" wyniosła 3,15 mln osób. W TVP Sport, mundial oglądało dodatkowe 932 tys. osób, więc sumując te wyniki, średnia daje nieco ponad 4 mln osób. 

87 proc. mieszkańców Polski obejrzało chociaż jedną minutę transmisji. Największą popularnością cieszyły się oczywiście mecze polskiej reprezentacji. Spotkanie z Kolumbią oglądało ok. 13 mln widzów, z Senegalem 11 mln. 

W sumie TVP wyemitowała prawie 900 godzin transmisji Mundialu, z czego ponad 50 procent, były to transmisje live. 64 mecze, wszystkie w antenach otwartych

Sukces w internecie

TVP podkreśla, że mistrzostwa przyciągnęły też internautów. Wszystkie serwisy internetowe odnotowały wzrost o 2,37 mln. Łączny wynik to 8,11 mln użytkowników. W serwisach TVP wygenerowali oni 121 mln odsłon.

Czytaj też: Telewizja Polska zapłaci w tym roku wyższy podatek VAT. O 100 mln zł. 

Transmisja finałowego spotkania Francji z Chorwacją oglądało mniej osób, niż mecze Polaków - według danych TVP było to ok. 11 mln osób, według agencji badawczej Nielsen o 2 mln osób mniej. Pojedynek Polaków z Kolumbią śledziło, według tej samej pracowni, 13 mln polskich kibiców. 

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (15)
TVP zarobiła na Mundialu 10 mln złotych. "Na poprzednich mistrzostwach straciliśmy po kilkadziesiąt milionów"
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 5 razy 3

  10 mln? No to
  Jeszcze masz do oddania frajerze 790 000 zł społeczeństwu które przerąbałeś nie wiadomo na co w ramach przekształcenia zysku TVP w wysokości 250 mln na 200 mln straty.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 9 razy 3

  "Koszty wyniosły bowiem 67 mln zł, a przychody 77 mln"

  Poprosimy o listę reklamodawców. Bo może się okazać, że zapłacili podatnicy...

 • Moje konto

  Oceniono 6 razy 2

  jak Mundial może być sukcesem jakiejkolwiek telewizji ? nie rozumiem tego...

 • jotemka0602

  Oceniono 12 razy 2

  no no lotos i orlen zabulili bo im kazali, nie ściemniaj cudzołożniku.

 • czechy11

  Oceniono 3 razy 1

  Przelew ze spółek sjsrbu państwa (lotos, Orlen) do spółki skarbu państwa (TVPiS). Sukces goni dukces😂😂😂😂😂

 • czechy11

  Oceniono 3 razy 1

  Matko i córko Ku...ki 10 mln zarobił hosanna hosanna może zacznie spłacać 800 mln długu który zaciągnął z budżetu państwa..

 • ypsyl0n

  Oceniono 3 razy 1

  Nie oglądaliśmy z żoną i synem ani jednej minuty transmisji MŚ. Innych programów TVPiSss też:)

 • czechy11

  Oceniono 2 razy 0

  Kurski musi teraz wystąpić do Kolana Narodu o zadłużona premie. Jakie 20 mln żartem sukces się należy jak psu micha by na mandatu było za podczepiania się pod karetki.

 • unixyz

  Oceniono 6 razy 0

  zarobili dzieki ruskim - jak to sie ma moralnie a namawiali do bojkotu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX