Getin Noble Bank i Idea Bank mogą się połączyć. Leszek Czarnecki reaguje na konsolidację sektora

Postępująca konsolidacja na polskim rynku bankowym powoduje, że mniejszym podmiotom jest na nim coraz trudniej. Leszek Czarnecki, kontrolujący Getin Noble Bank i Idea Bank, rozważa ich połączenie.

Getin Noble Bank i Idea Bank mogą zostać skonsolidowane - ogłosił GNB w oficjalnym komunikacie. Leszek Czarnecki, kontrolujący oba podmioty, miałby w ten sposób zareagować na "postępującą konsolidację polskiego sektora bankowego oraz rosnące wymagania regulacyjne."

W najbliższym czasie oba banki podejmą działania mające na celu analizę ewentualnych zysków wynikających z połączenia. Czarnecki liczy na "synergie kosztowe" i "wzmocnienia potencjału sprzedażowego połączonych instytucji".

Możliwe, że połączenie Getin i Idea Banku Banku będzie miało jeszcze szerszy zakres, gdyż w komunikacie tego pierwszego mowa jest o możliwym "wprowadzeniu do połączonych banków innych inwestorów zainteresowanych takim połączonym podmiotem."

Mniej miejsca na rynku

Informacja o możliwość połączenia banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego nie wydaje się zbytnio zaskakująca. Byłby to bowiem kolejny krok w konsolidacji polskiego rynku, która rozpoczęła się już jakiś czas temu.

Ostatnie jej efekty, to chociażby wtorkowa zgoda Komisji Nadzoru Finansowego dla Banku Zachodniego WBK (wkrótce zmieni nazwę na Santander Consumer Bank) na przejęcie detalicznej części Deutsche Banku Polska, czy także zgoda dla BGŻ BNP Paribas na zakup części Raiffeisen Polbanku. W powietrzu wisi też połączenie Pekao i Alior Banku, a coraz częściej słychać też, że Bank Pocztowy mógłby zostać przejęty przez PKO lub Pekao. 

Czytaj też: Konsolidacja staje się faktem. Małe banki mają coraz ciężej

Getin i Idea nie są dużymi bankami - znajdują się odpowiednio na dziewiątym (60 mld zł aktywów) i czternastym (24 mld zł aktywów) miejscu w rankingu największych banków w Polsce pod względem aktywów.

Innym czynnikiem przemawiającym za konsolidacją, lub też wprowadzeniem do powstałej z połączenia nowej instytucji, inwestora, są słabsze wyniki Getin Banku. 

"Wymiatanie" z rynku średnich i małych banków

O konsolidacji i "wymiataniu" z rynku średnich i małych banków mówił też szef PKO BP Zbigniew Jagiełło

- 10 lat temu pierwszą falę koncentracji wywołał kryzys finansowy, a obecnie fala koncentracji związana jest z wyścigiem technologicznym, który wymaga dużych inwestycji i z presją regulacyjną w zakresie wymogów kapitałowych, prawnych i pro-konsumenckich stawianych bankom - mówi w wywiadzie dla PAP Jagiełło. - Małe organizmy nie są w stanie sprostać tym wymaganiom, a jeżeli się starają, to mają bardzo niski zwrot z kapitałów, co powoduje, że ich właściciele muszą się zastanawiać, czy to dobra alokacja kapitału - dodał prezes PKO BP.

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o: