Chcesz wypłacić ponad 1000 zł z bankomatu Euronetu, a tam dziwna "rekomendacja". Wyjaśniamy, o co chodzi

Maszyny Euronet - największej sieci bankomatów w Polsce - w trakcie wypłat "rekomendują" klientom wypłaty kwot do 1000 zł. Niektóre informujące o tym napisy były po angielsku, choć jak informuje Euronet - ten "błąd techniczny" został już naprawiony.

Na "rekomendacje" w bankomatach Euronetu pierwszy zwrócił uwagę portal Bankier.pl. My również sprawdziliśmy napotkane maszyny tej sieci i również natknęliśmy się na takie sugestie.

W trakcie wypłat gotówki z bankomatów sieci Euronet, na ekranie wyboru kwoty (innej niż sugerowane domyślnie - typu 100 zł, 200 zł itd.) pojawia się informacja "1000 PLN maksymalna kwota wypłaty rekomendowana dla jednej transakcji".

Bankomat Euronet 'rekomenduje' wypłatę do 1000 złBankomat Euronet 'rekomenduje' wypłatę do 1000 zł fot. Mikołaj Fidziński

Gdy mimo tej sugestii wpisałem wyższą sumę, tym razem na ekranie pojawiła się informacja… po angielsku - że "wybrana kwota przekracza maksymalną rekomendowaną kwotę 1000 PLN dla jednej transakcji". Dalej, już po polsku, podsuwane są opcje wypłaty proponowanej sumy 1000 zł albo innej kwoty.

Bankomat Euronet 'rekomenduje' wypłatę do 1000 złBankomat Euronet 'rekomenduje' wypłatę do 1000 zł fot. Mikołaj Fidziński

Zdjęcie z komunikatem w języku angielskim zrobiłem 17 lipca, po południu. Jak poinformowała mnie 18 lipca Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, był to "incydentalny błąd techniczny", który został już naprawiony. - We wszystkich urządzeniach Euronet występuje domyślna zgodność językowa w komunikatach wyświetlanych na ekranie - podkreśla Ewa Miziołek. Jednocześnie prosi, aby wszelkie napotkane nieprawidłowości lub niejasności związane z przebiegiem transakcji w urządzeniach należących do sieci zgłaszać telefonicznie do Działu Obsługi Klienta Euronet (numery kontaktowe to +48 801 324 024 oraz +48 22 519 77 71).

Wypłata kwoty ponad 1000 zł w bankomacie Euronetu nadal jest możliwa - za drugim razem maszyna już nie sugeruje wpisania niższej wartości. 

Limit jednorazowej transakcji to 4000 zł

Być może pamiętacie Państwo, jak w zeszłym roku Euronet przeprowadzał pilotaż, w ramach którego w wybranych maszynach ograniczył kwotę wypłaty do maksymalnie 1000 zł. Tłumaczono wówczas, że tylko 5 proc. wypłat opiewa na więcej niż 1000 zł, a poza tym klienci nadal mogą wypłacać sumy wyższe niż 1000 zł, ale już nie w ramach jednej transakcji, tylko kilku.

Ostatecznie, po pilotażu, z planów narzucenia ograniczeń w kwotach jednorazowej wypłaty zrezygnowano. Jak widać jednak, postanowiono zastąpić je wcale nie delikatną "rekomendacją" jednorazowej wypłaty najwyżej 1000 zł. Jednocześnie Euronet przywrócił, z dniem 13 grudnia ub.r., limit jednorazowej wypłaty gotówki z bankomatów sieci w kwocie 4000 zł. - Jest to stały limit techniczny określający maksymalną ilość banknotów, które maszyna możne zadysponować w trakcie jednej transakcji. Klienci swobodnie mogą podjąć z bankomatu kwotę wyższą niż 1000 zł. Zgodnie z procedurą, spośród proponowanych kwot wypłaty klient powinien wybrać polecenie „Inna kwota”, następnie wpisać żądaną sumę i kolejno ją zaakceptować- podkreśla Ewa Miziołek. 

Bitwa o bankomaty

Na rynku toczy się swego rodzaju bitwa o naszą obecność i zwyczaje przy bankomatach. Bankom zależy, żebyśmy pojawiali się przy nich (szczególnie, jeśli należą do obcej sieci) jak najrzadziej, a jeśli już, to wypłacali od razu jak najwyższe sumy. Dlaczego? Otóż za każdą wypłatę swojego klienta bank musi zapłacić właścicielowi bankomatu 1,20 zł. Dlatego bank oszczędza, jeśli wypłacimy "raz a dobrze" np. 200, 300 czy 500 zł zamiast wypłacać co kilka dni np. po 50 czy 100 zł. Kilka banków - Alior Bank, mBank, eurobank - wprowadziło wręcz opłaty za wypłaty niższe niż 100 zł. Regularnie też ostatnimi czasy banki podnosiły opłaty za wypłaty z "obcych" bankomatów (przerzucając koszt po swojej stronie na klientów) albo wprowadzały dodatkowe warunki "darmowości" bankomatów - np. odpowiednie wpływy na konto i stosowna aktywność w wydatkach kartą.

Z kolei dla sieci bankomatów najlepiej by było, gdybyśmy realizowali w bankomatach jak najwięcej transakcji - właśnie z racji tej ryczałtowej opłaty 1,20 zł od banków za każdą operację ich klientów. Stąd właśnie sugestie "rozbicia" wyższej kwoty na kilka wypłat, jak w przypadku Euronetu.

Tutaj oczywiście ostrzeżenie dla klientów banków - warto sprawdzić, jaka jest dla naszego konta opłata za wypłatę z bankomatu Euronetu, bo wypłacając np. 1000 zł i 200 zł zamiast naraz 1200 zł można się na prowizję nadziać dwukrotnie!

Jak wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego, na razie bitwę o zmianę naszych przyzwyczajeń przy bankomatach wygrywają banki. Liczba wypłat gotówki w pierwszym kwartale 2018 r. była najniższa od 10 lat, natomiast łączna kwota wypłat sukcesywnie rośnie. W ciągu zaledwie czterech lat średnia suma pobrana z bankomatu w Polsce w trakcie jednej transakcji wzrosła z ok. 380 zł do ok. 480-500 zł.

.. dane: NBP

Czytaj więcej: Tak mało wypłat z bankomatów nie było w Polsce od 10 lat. Liczba maszyn też sukcesywnie spada

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: