Musk przeprasza nurka za to, że nazwał go pedofilem. Na jaw wychodzą też nowe fakty: nurek nie był bez winy

Twórca Tesli przeprosił na Twitterze brytyjskiego nurka Vernona Unswortha, którego wcześniej obraził. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że morze hejtu, które wylewa się na Muska po tym zdarzeniu, jest nie do końca słuszne.

- Jego działania związane ze mną nie usprawiedliwiają mojego postępowania i dlatego przepraszam Pana Unswortha i firmy, które prowadzę. Wina jest moja i tylko moja – napisał w środę Elon Musk na Twitterze.

Tweet z przeprosinami jest ostatnim z kilku, które Musk opublikował w związku z całą aferą związaną z Unsworthem. Przypomnijmy, że z początkiem tygodnia twórca Tesli nazwał brytyjskiego nurka jaskiniowego mieszkającego w Tajlandii pedofilem, po tym, jak ten ostro skrytykował w wywiadzie telewizyjnym jego akcję z budowaniem przez inżynierów SpaceX specjalnej kapsuły ratunkowej dla chłopów uwięzionych w Tajlandii.

We wcześniejszym tweecie Musk tłumaczy, że jego obraźliwe słowa do Unswortha wypowiedział w złości po tym, jak ten „powiedział kilka nieprawdziwych rzeczy i zasugerował, bym zaangażował się w akt seksualny z miniaturową łodzią podwodną”. Amerykański przedsiębiorca dodał również, że kapsułę dla tajlandzkich chłopców zbudował z chęci pomocy, i zgodnie z wytycznymi od jednego z koordynatorów akcji ratowniczej.

Czytaj więcej: Nowy problem Muska. Obraził na Twitterze jednego z nurków, którzy uratowali chłopców w Tajlandii

Musk poproszony o włączenie się do akcji

Wiele wskazuje, że Musk, ostro krytykowany za obraźliwe słowa wobec Unswortha, nie mija się z prawdą w tych wyjaśnieniach. Potwierdza to między innymi ujawniona już korespondencja miliardera z czasu całej akcji ratunkowej. Została ona zebrana w tekście opublikowanym w serwisie Quora.

Wynika z niej, że, po pierwsze, Musk został poproszony o to, by włączyć się do akcji. To nie był jego pomysł – ani tym bardziej wyreżyserowane przedstawienie PR, jak sugerował to w wywiadzie telewizyjnym Unsworth.

Czytaj więcej: Nawet milion złotych za bilet na wycieczkę w kosmos statkiem New Shepard. Pierwsze loty w przyszłym roku.

Po drugie, faktycznie brytyjski nurek użył we wspomnianym wywiadzie obraźliwego wobec Muska określenia, które w języku angielskim ma silniejszy kontekst seksualny niż w polskim.

I po trzecie, ludzie Muska budowali miniaturową łódź w kontakcie z jednym z koordynatorów akcji ratowniczej – twórca Tesli pytał o wskazówki. Nie jest więc tak, że inżynierowie Muska i on sam nie mieli pojęcia, jakie warunki panują w zalanych jaskiniach.

Będą kroki prawne?

To wszystko oczywiście nie usprawiedliwia nazwania Unswortha pedofilem – znany przedsiębiorca powinien trzymać bardziej swoje nerwy na wodzy. Ale z pewnością też nie pozwala na masową krytykę całego pomysłu z podwodną kapsułą ratunkową.

Nie jest pewne przy tym, czy przeprosiny Muska zamykają sprawę. Unsworth powiedział agencji Reuters, że jest ich świadom. Odmówił jednak komentarza na pytanie, czy dalej rozważa kroki prawne związane z obraźliwą wypowiedzą wobec niego.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (86)
Musk przeprasza nurka za to, że nazwał go pedofilem. Nie jest pewne, czy przeprosiny zostaną przyjęte
Zaloguj się
 • adamyauch

  Oceniono 27 razy 15

  Przeczytałem tylko tytuł artykułu. Powiem wszystkim znajomym, że ten nurek którego Musk nazwał pedofilem, rzeczywiście nim jest. Kurtyna.

 • ppo

  Oceniono 38 razy 14

  Tytuł sugeruje, że faktycznie coś było na rzeczy z tą pedofilią. Idioci u was pracują?

 • white_lake

  Oceniono 37 razy 9

  a ja myślałam, że ten nurek naprawdę macał chłopców...
  ech, biedny Elonuś, tak chciał pomóc i wszystko psu na budę i wstydu się najadł jeszcze,
  czy temu gościowi coś oprócz publicity się udało? i wystrzelenia auta w kosmos - największy idiotyzm wszech czasów

 • ax75

  Oceniono 12 razy 8

  Zdaję sobie sprawę, że u Was chodzi o "klikalność", ale ten tytuł jest żałosny. Myślicie czasem o etyce? Może warto.

 • jackreacher

  Oceniono 11 razy 7

  Tytul sugeruje ze jednak jest pedofilem... Czyzby gazetka chciala sie dolaczyc do processu za pomowienie przy boku Muska?

 • melmakianin

  Oceniono 13 razy 7

  "bym zaangażował się w akt seksualny z miniaturową łodzią podwodną" - czyli czytając ze zrozumieniem żebyś wsadził ją sobie w d.. panie Musk.

 • japka_putina

  Oceniono 35 razy 7

  Przejrzałem podlinkowany materiał na Quora, ale nie znalazłem tam niczego, co wskazywałoby, że Muska do akcji zaprosili ratownicy, ani że jakiś ich lider udzielał Muskowi wskazówek. Jest sporo zachęt i pomysłów adresowanych do Muska od wyznawców z całego świata, ale nie od ratowników. Zaznaczam, że przegląd był pobieżny.

  Pierwsza propozycja Muska zamieszczona oczywiście na Twitterze, a polegająca na przepuszczeniu przez całą jaskinię szczelnego,elastycznego rękawa była wręcz dziecinna, choćby ze względu na długość, wyporność i bezwzględną konieczność zachowania szczelności przez całą akcję. Następnie pojawił się dość oczywisty pomysł kapsuły, tyle że całkowicie bezsensowny w przypadku tej jaskini. Kompletna niemożność użycia kapsuły była oczywista jeszcze przed wyciągnięciem pierwszego dzieciaka - nawet dla ludzi, którzy obserwowali akcję w TV - na forum gazety pisał o tym już wtedy jednoznacznie sztuczny_polak. Ale Musk budował kapsułę, testował i twittował dalej.

  Nie ma innego sensownego wytłumaczenia tych działań, niż kolejna PR-owa ściema pana Iron Mana. Być może właśnie to tak rozzłościło faceta z ekipy nurków, którzy przez kilka dni bardzo dosłownie narażali własne życie, żeby dzieciaki powyciągać. Nurek rzeczywiście zaczął swoją wypowiedź od bardzo nieprzyjemnej propozycji, ale w następnych kilku zdaniach uzasadnił, dlaczego kapsuła była totalnie bez sensu. W tym momencie wielki wizjoner powinien spasować, skoro mówił to facet znający każdy kamień w tej jaskini, ale on zaczął kłócić się z nurkiem na Twitterze, twierdzić, że jego ekipa poleci do Tajlandii, przepchnie przez jaskinię tę nieszczęsną kapsułę, wszystko sfilmuje i pokaże światu, by w końcu zakończyć wywody sławetnym "sam się o to prosiłeś, pedofilu".

  Dla mnie bez większego znaczenia jest,czy nurek sprowokował Muska,czy Musk nurka,czy nakręcili się wzajemnie. Problem w tym, że Musk jest CEO firmy wartej na giełdzie 50 miliardów dolarów, jego prywatna firma wysyła satelity w kosmos i zamierza kolonizować Marsa, inna wierci (ściślej: zamierza wiercić) setki mil tuneli pod metropoliami, a mózg tego wszystkiego zachowuje się, jak gnojek tracący nad sobą kontrolę w banalnej dyskusji na temat realności swojego pomysłu. Dodajmy, że pomysł był w sposób absolutnie oczywisty dupy w tym konkretnym przypadku. Jeśli ktoś taki kieruje w podobny sposób pracą swoich inżynierów (na co wiele wskazuje), to wynikiem może być jedynie katastrofa.

 • 6nine9

  Oceniono 31 razy 7

  Z tytułu wynika że nurek jednak jest trochę pedofilem. Rozumiem ze o to chodziło.

 • pferben

  Oceniono 20 razy 6

  Nie ma to, jak sprowokować do publicznej obrazy, znanego miliardera. A potem pozew i życie jak pączek w maśle, w Madrycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX