Bardzo niepokojące dane o niewypłacalności polskich firm, "negatywne perspektywy dla gospodarki to już rzeczywistość"

Liczba niewypłacalności polskich firm wzrosła w ujęciu rocznym w I półroczu 2018 r. o 22 proc. i wyniosła 511, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. W samym czerwcu opublikowano informacje o niewypłacalności 105 przedsiębiorstw, co jest nowym rekordem w skali miesiąca, przy równie rekordowej skali wzrostu o 48 proc. w skali roku.

Niewypłacalności obejmują niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującą upadłością, bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego.

- Całe pierwsze półrocze, a w szczególności drugi kwartał to nie tylko rosnące wskaźniki wzrostu gospodarczego w polskiej gospodarce, ale także równie mocno, a nawet bardziej intensywnie narastające sygnały ostrzegawcze o kondycji samych firm. Liczba opublikowanych niewypłacalności rosła dynamicznie, pomimo wysokiej bazy, punktu odniesienia z lat ubiegłych. W skali całego półrocza wzrost ten wyniósł 22 proc. (rok do roku), przy czym kończący półrocze czerwiec był niestety mocnym i niezbyt optymistycznym na przyszłość akcentem, zamykając się rekordową liczbą 105 niewypłacalności w skali miesiąca, a także, również rekordowym, 48 proc. wzrostem w porównaniu rok do roku - czytamy w komunikacie zatytułowanym "Negatywne perspektywy dla polskiej gospodarki to już rzeczywistość".

Niewypłacalne firmy w I półroczu kolejnych latNiewypłacalne firmy w I półroczu kolejnych lat Euler Hermes

W pierwszym półroczu nie było sektora gospodarki, w którym liczba niewypłacalności zmniejszyłaby się w stosunku do roku ubiegłego.

Czytaj więcej: To już pewne: powstanie polska agencja ratingowa. Może pozwolić uniknąć wpadek jak przy GetBacku

Marże firm są drenowane przez rosnące koszty

- Wzrost konsumpcji pociąga za sobą większą skalę produkcji i sprzedaży polskich przedsiębiorstw, ale już niekoniecznie większe zyski, przynajmniej analogicznie do skali wzrostu zaangażowanych środków własnych. Z jednej strony – nie rosną ceny, o czym świadczy niska dotychczas inflacja, a z drugiej strony marże są drenowane przez rosnące koszty pracy, zaopatrzenia (najjaskrawiej w budownictwie), nowych regulacji i podatkowe (m.in. zakaz handlu w niedzielę, RODO itd. – wszystko to rodzi określone koszty po stronie przedsiębiorstw). Można nawet powiedzieć, iż gremialnie firmy nie korzystają na zwiększonej konsumpcji, jak i nawet na wzroście gospodarczym… One je finansują, i nie mówimy tu jedynie o zacieśnianiu podatkowym, przeciwdziałaniu karuzelom vatowskim etc.- mówi, cytowany w komunikacie, członek zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka, Tomasz Starus.

Miesięcznie opublikowane upadłości polskich firmMiesięcznie opublikowane upadłości polskich firm Euler Hermes

- Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności może dodatkowo pogłębić tę sytuację – przy zaletach tego rozwiązania, potencjalnych korzyściach dla budżetu mieć ono będzie jednocześnie niezbyt pozytywny wpływ na płynność polskich firm. Niewątpliwie powstaje pewna luka płynnościowa, której negatywny wpływ może zapewne z czasem zmaleć, tym niemniej aktualnie przyczyni się ona do problemów i niewypłacalności zwłaszcza sektora MSP. Sektora stricte polskich firm, zazwyczaj o regionalnym zasięgu – a te z nich, które w ostatnich trzydziestu latach nie zwiększyły agresywnie swojej skali działalności, mieć będą coraz mniej sprzyjające otoczenie, aby to uczynić, nie tylko w handlu, ale w ślad za tym także w produkcji czy w usługach" – dodaje Starus.

Czytaj więcej: 108 niewypłacalności w czerwcu. 'Najwyższy poziom we współczesnej historii'

Nadwyżka produkcji stali i ostra konkurencja cenowa

Patrząc na profil upadłości firm produkcyjnych, dostrzec można w tym gronie sporą grupę firm produkujących różnego rodzaju wyroby z metali. Współgra to z tendencjami ogólnoświatowymi: nadwyżką w produkcji stali i wyrobów ją wykorzystujących, co prowadzi do ostrej konkurencji cenowej, czemu dodatkowo towarzyszy wzrost kosztów spowodowanych m.in. podwyżką cen nośników energii, których przy obecnym stanie rynku producenci nie mogą w prosty sposób zrekompensować sobie równorzędnym co do skali wzrostem cen wyrobów końcowych, podano także.

- Podnoszenie cen wyrobów końcowych ma co prawda miejsce, łagodzi więc w pewnym stopniu wzrost cen czynników produkcji, ale nie rekompensuje ich w całości i następuje to z reguły z opóźnieniem. Na szybkie i adekwatne dostosowanie cen wyrobów końcowych do zmian kosztów produkcji pozwolić sobie mogą firmy, których produkty wyróżniają się pod względem atrybutów niepowtarzalności, marki, renomy. Bez tego są one zastępowalne i stają się w oczach rynku niczym nie wyróżniającymi się towarami – dodał Starus.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (75)
Rekord goni rekord. Bardzo niepokojące dane o niewypłacalności polskich firm
Zaloguj się
 • srv14

  Oceniono 36 razy 18

  Wszystko wskazuje ,że może to być wina Tuska i totalnej opozycji a skoro zródło problemu zostało namierzone trzeba je w końcu zlikwidować a ten "wolny rynek" to jakiś przeżytek Mateusz M. zgodnie z dyspozycją prezesa zgłosi nasz akces do jakiegoś nowego tworu działającego na wzór RWPG i wszyscy tzn. "suweren" będą szczęśliwi

 • hristomoltisanti

  Oceniono 30 razy 16

  Nikt was tak pięknie nie okradnie jak kacza szajka... Krzywogęby po przytulił 33,5 mln PLN na wciskaniu biedocie kredytów frankowych . Teraz ułoży wam życie ...

 • Oceniono 32 razy 16

  Bolszewicy potrafia zniszczyć każdy kraj, do tej pory wszystkie kraje pod rządami bolszewickim padły w ruinę przez ich niebotyczną pazerność !! Nas to też czeka bo bolszewicki rząd z pisowskiej sekty nie ma o gospodarce zielonego pojęcia a poza tym interesuje ich tylko nabijanie własnej kabzy !!

 • martazmijka

  Oceniono 22 razy 12

  Dzisiaj w wiadomościach powiedzieli, że lokomotywą polskiej gospodarki będzie rolnictwo, więc co się martwicie.

 • powrozowy

  Oceniono 17 razy 11

  Polska godpodarka pedzi. Produkujecie rzeczy ktorych nikt nie potrzebuje.
  Gdzie jest Glupia Patrycja? Pisze tam jeszcze ?

 • felucjan

  Oceniono 19 razy 9

  Firmy padną, Polska zbankrutuje, ale grunt, że luka w VAT załatana.

 • K R-ki

  Oceniono 15 razy 9

  Pisuar powinien wprowadzić sankcję karną na właścicieli firm, które postawione zostaną w stan upadłości. Na pewno by pomogło.

 • ankawwa

  Oceniono 23 razy 9

  Jeżeli rynkiem regulują korporacje a nie polityka rządowa to o czym mowa. Facet chce otworzyć drukarnię, ma kapitał na to. Ale przecież gro ceny to koszt papieru. Zaczyna badać dokładnie polski rynek papieru do druku. Okazuje się, że 3 czy 4 firmy rządzą od lat tym rynkiem. No, to sobie myśli. Mam kolegę co też ma spory kapitał. Pojedziemy na rozmowy do fabryki papieru w Kwidzynie i gotówką zapłacimy za 10 tirów. No, to próbują się umówić z jakimś "zacnym" derektorem. Do spotkania nie doszło bo pan derektor podczas rozmowy telefonicznej przekazał informację, że nie mogą sobie tak wejść "obcy" na ten rynek i sprzedawać papier po ile uważają. Czy to nie nadaje się do interwencji urzędniczej?
  Konkluzja jest taka, że rynkiem rządzi korpo, lokalni - skorumpowani politycy i urzędnicy. To oni kontrolują rynek w zakresie wejścia na niego lub wypadnięcia z niego.
  Dziękuję za wypowiedź

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX