Rosja nagle pozbyła się 85 proc. obligacji USA. Zniknęła z listy głównych inwestorów z zagranicy

Rosja mocno zmniejszyła swoje zaangażowanie w amerykańskie obligacje skarbowe. W zestawieniu 33 państw, które mają najwięcej długu USA, nie ma jej już wcale - a kilka lat temu była w pierwszej dziesiątce.

Z najnowszych danych amerykańskiego Departamentu Skarbu wynika, że w ciągu dwóch miesięcy, od marca do maja, Rosja zmniejszyła swoje rezerwy w długu USA z 96,1 mld dolarów do zaledwie 14,9 mld dolarów. Jak podają rosyjskie media, to poziom najniższy od 11 lat. Tak się złożyło, że Amerykanie opublikowali dane dzień po spotkaniu prezydentów obu krajów, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

W 2010 roku Rosja miała amerykański dług skarbowy o wartości ponad 176 mld dolarów i była wtedy wśród 10 największych zagranicznych inwestorów. Teraz wypadła z tej grupy – by państwo znalazło się w tym gronie, musi mieć obligacje USA za przynajmniej 30 mld dolarów, teraz to 33 kraje.

Na pierwszym miejscu są oczywiście Chiny, z 1,18 bln dolarów, dalej Japonia z nieco ponad 1 bln dolarów, Irlandia – 301 mld dolarów, Brazylia – 299 mld dolarów i Wielka Brytania z 265 mld dolarów. Na liście znajduje się też Polska, która ma według Departamentu Skarbu 40 mld dolarów amerykańskiego długu. Pełny raport dostępny jest tutaj.

Najwięksi zagraniczni posiadacze długu skarbowego USANajwięksi zagraniczni posiadacze długu skarbowego USA źródło: Departament Skarbu USA

Dlaczego Rosja zmniejsza swoje zaangażowanie w amerykańskie obligacje? Od 2011 roku relacje Waszyngton – Rosja zaczęły się pogarszać, a po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie Biały Dom zaczął wprowadzać sankcje gospodarcze na Moskwę. Być może te sankcje właśnie są wyjaśnieniem tej sytuacji, chociaż nie ma pewności w tym temacie.

Cytowana przez rosyjski portal RT szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina powiedziała w maju, że zmniejszenie rezerw w obligacjach USA to efekt systematycznej oceny różnego rodzaju ryzyk, w tym finansowych, gospodarczych i geopolitycznych. W czasie, kiedy Rosja pozbywa się amerykańskiego długu, zwiększa rezerwy złota, co ma zdywersyfikować rezerwy.

Takie ruchy się zdarzają, jednak jak pisze Bloomberg, tak mocne zmniejszenie zaangażowania w amerykańskie obligacje, to sytuacja wyjątkowa. Rosja wycofała w dwa miesiąca 81,2 mld dolarów. Dla porównania, największą kwotą, jaką w ciągu dwóch miesięcy wycofała Japonia, było 47,8 mld dolarów. Chinom zdarzało się zmniejszyć zaangażowanie o podobne do rosyjskiej wielkości, ale Chińczycy są największym zagranicznym właścicielem długu USA i takie cięcia to ułamek wartości całego portfela należących do nich papierów skarbowych Stanów Zjednoczonych.

Trump tłumaczy się z konferencji z Putinem. Winę zrzucił na przejęzyczenie, ale to mu nie nie pomogło

Więcej o: