Orlen zyskał na zakazie handlu w niedziele? Sklepy z rekordowymi wzrostami sprzedaży

Wyniki finansowe PKN Orlen za II kwartał nie pozostawiają wątpliwości. Koncern wygrał na zakazie handlu w niedziele.

Największy polski koncern paliwowy zaprezentował wyniki za II kwartał 2018 roku. Zysk netto wzrósł do 1,74 mld zł (w II kwartale 2017 roku było to 1,54 mld zysku netto) przy skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży sięgających 26,7 mld złotych (wobec 23,02 mld w 2017). Z kolei w całej pierwszej połowie roku dało to Orlenowi 2,78 mld skonsolidowanego zysku netto. Tak dobre wyniki wzbudziły naturalnie entuzjazm giełdowych inwestorów i kurs Orlenu wzrósł o prawie 4 proc.

Czytaj więcej: Prezes PKN Orlen nie dostanie podwyżki o 100 proc. Skarb Państwa zmienił zdanie w ostatniej chwili

Efekt zakazu handlu – sprzedaż na stacjach szybko rośnie

- Wypracowane w drugim kwartale tego roku dobre wyniki finansowe, w tym rekordowy rezultat detalu oraz silne fundamenty finansowe, dają solidne podstawy do realizacji naszych planów strategicznych - stwierdził prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 

Segment detaliczny PKN Orlen osiągnął rekordowy zysk ze sprzedaży na poziomie 677 mln złotych (wzrost o 18 proc. rok do roku). Te dobre wyniki to zasługa wszystkich rynków, na których obecny jest PKN Orlen. Warte odnotowania jest to, że znaczący wzrost zysku koncern osiągnął przy wzroście wolumenu sprzedaży o 5,5 proc.

Na koniec II kwartału 2018 roku sieć stacji PKN Orlen liczyła już 2782 stacje (wzrost o 38 na wszystkich rynkach). Sieć punktów gastronomicznych liczyła przy tym 1907 obiektów, w tym 1621 Stop Cafe (w tym 231  sklepów O!SHOP) w Polsce, 229 Stop Cafe w Czechach, 23 Ventus Stop Cafe na Litwie i 34 Star Connect w Niemczech.

Orlen przyznaje, że miał gorszą marżę na produktach petrochemicznych i ciężkich  frakcjach rafineryjnych, jednak zrekompensował to sobie wzrostem sprzedaży.

Czytaj więcej: PKN Orlen rusza na południe Europy. Będzie walczyć z węgierskim MOL-em?

Orlen zmniejsza zadłużenie

Koncern chwali się w komunikacie prasowym, że udało mu się zredukować poziom zadłużenia o 0,9 mld złotych dzięki dodatnim wpływom z działalności operacyjnej. Równolegle z sukcesem zakończył program emisji obligacji detalicznych o wartości miliarda złotych, która pozwoliła na lepszą dywersyfikację źródeł finansowania.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (24)
Orlen zyskał na zakazie handlu w niedziele? Sklepy z rekordowymi wzrostami sprzedaży
Zaloguj się
 • 11krzych

  Oceniono 24 razy 14

  Nie kupuję na Orlenie odkąd przejął go PiSS i Orlen finansuje na potęgę prawackie i katolskie szmatławe antypolskie gazetki oraz transferuje kasę do różnych kościelnych fundacji.

 • wolak007

  Oceniono 23 razy 13

  Ci pracujący na Orlenie w Niedziele, są gorszym sortem dla PiS-u?
  Gdyż muszą pracować zamiast wypoczywać z rodziną...

 • stachud

  Oceniono 18 razy 12

  PIS napisał ustawę pod Orlen. Sieci handlowe odpoczywają z rodzinami a drugi sort Orlenu pracuje na Misiewicza z Pcimia.

 • j_stalin

  Oceniono 9 razy 7

  nie przez przypadek wszystkie stacje orlenu na potege sie rozbudowywaly od 2015 r. wszedzie dobudowywali supermarkety, wiecie juz po co...

 • strachus.mortus

  Oceniono 17 razy 7

  Czyli ustawa była pisana pod monopolistę, jakoś mnie to nie dziwi.

 • Kurgan

  Oceniono 14 razy 6

  Sytuacja sprzed kilku dni. Knajpka na Orlenie, wielki telewizor pod sufitem, TVP Info, przemawia Morawiecki podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Lecha Kaczyńskiego w jakiejś miejscowości. Nie wychwyciłem nazwy. Kilkunastoletni chłopak podchodzi do ekspedientki i prosi o przełączenie kanału na jakiś sportowy bo tam akurat jest transmisja meczu a on by chciał ją obejrzeć. - Przykro mi - odpowiada ekspedientka - mamy odgórny nakaz emitowania tylko programu TVP Info, nie wolno nam przełączać telewizora na inne kanały. Chłopak markotny wraca do stolika, Morawiecki ględzi dalej.
  KUPUJCIE PRODUKTY FIRMY ORLEN NA STACJACH FIRMY ORLEN !

 • frank2005

  Oceniono 9 razy 5

  No i karwa czyja to zasługa ? Dostanę monopol, też zarobię...

 • melix

  Oceniono 15 razy 3

  Miało być samo dobro dla pracowników. I jak wyszło ? Mają więcej roboty i klientów.

 • nitro2012

  Oceniono 5 razy 1

  zyskał
  ale kierowcy tracą, czekając w kolejce do zapłaty za paliwo, bo jakieś Janusze i Grażynki ze swoimi Dżesikami i Brajankami chcą hotdoga

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX