Orlen zyskał na zakazie handlu w niedziele? Sklepy z rekordowymi wzrostami sprzedaży

Wyniki finansowe PKN Orlen za II kwartał nie pozostawiają wątpliwości. Koncern wygrał na zakazie handlu w niedziele.

Największy polski koncern paliwowy zaprezentował wyniki za II kwartał 2018 roku. Zysk netto wzrósł do 1,74 mld zł (w II kwartale 2017 roku było to 1,54 mld zysku netto) przy skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży sięgających 26,7 mld złotych (wobec 23,02 mld w 2017). Z kolei w całej pierwszej połowie roku dało to Orlenowi 2,78 mld skonsolidowanego zysku netto. Tak dobre wyniki wzbudziły naturalnie entuzjazm giełdowych inwestorów i kurs Orlenu wzrósł o prawie 4 proc.

Czytaj więcej: Prezes PKN Orlen nie dostanie podwyżki o 100 proc. Skarb Państwa zmienił zdanie w ostatniej chwili

Efekt zakazu handlu – sprzedaż na stacjach szybko rośnie

- Wypracowane w drugim kwartale tego roku dobre wyniki finansowe, w tym rekordowy rezultat detalu oraz silne fundamenty finansowe, dają solidne podstawy do realizacji naszych planów strategicznych - stwierdził prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 

Segment detaliczny PKN Orlen osiągnął rekordowy zysk ze sprzedaży na poziomie 677 mln złotych (wzrost o 18 proc. rok do roku). Te dobre wyniki to zasługa wszystkich rynków, na których obecny jest PKN Orlen. Warte odnotowania jest to, że znaczący wzrost zysku koncern osiągnął przy wzroście wolumenu sprzedaży o 5,5 proc.

Na koniec II kwartału 2018 roku sieć stacji PKN Orlen liczyła już 2782 stacje (wzrost o 38 na wszystkich rynkach). Sieć punktów gastronomicznych liczyła przy tym 1907 obiektów, w tym 1621 Stop Cafe (w tym 231  sklepów O!SHOP) w Polsce, 229 Stop Cafe w Czechach, 23 Ventus Stop Cafe na Litwie i 34 Star Connect w Niemczech.

Orlen przyznaje, że miał gorszą marżę na produktach petrochemicznych i ciężkich  frakcjach rafineryjnych, jednak zrekompensował to sobie wzrostem sprzedaży.

Czytaj więcej: PKN Orlen rusza na południe Europy. Będzie walczyć z węgierskim MOL-em?

Orlen zmniejsza zadłużenie

Koncern chwali się w komunikacie prasowym, że udało mu się zredukować poziom zadłużenia o 0,9 mld złotych dzięki dodatnim wpływom z działalności operacyjnej. Równolegle z sukcesem zakończył program emisji obligacji detalicznych o wartości miliarda złotych, która pozwoliła na lepszą dywersyfikację źródeł finansowania.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: