Zmęczony Polską? Oto kraje, w których można kupić drugi paszport

Najbogatsi kupują drugie (lub trzecie) paszporty w zamian za inwestycje poczynione w danym kraju. Nie jest to tanie, w zależności od kraju minimalny wkład wynosi od 100 tys. do ponad 2 mln dolarów. Kilka paszportów w kieszeni daje wymierne korzyści, na przykład podatkowe, jednak w dużej mierze jest postrzegane jako symbol statusu.

Na początku roku dekret o przyznawaniu obywatelstwa zagranicznym inwestorom ogłosiła Turcja. To odpowiedź tamtejszego rządu na pogłębiającą się recesję gospodarczą. Chętnych nie zabraknie, co pokazują dane na przykład z Wielkiej Brytanii. W ubiegłorocznym badaniu aż 89 proc. Brytyjczyków przyznało, że chciałoby mieć drugi paszport, a 34 proc. stwierdziło, że podjęłoby konieczną w tym celu inwestycję.

Według Associated Press, co najmniej dwadzieścia krajów oferuje „drugi dom” w zamian za inwestycje w biznes, nieruchomości lub obligacje rządowe. Część z nich przyznaje obywatelstwo, inne proponują rodzaj elitarnej rezydentury, połączonej z wieloma specjalnymi przywilejami. Chodzi np. o traktowanie na równi z obywatelami państwa w zakresie zatrudnienia, edukacji czy przywilejów socjalnych.

100 tys. dolarów za paszport

Według informacji Bloomberga, najmniej, bo „jedyne” 100 tys. dolarów za paszport oczekują karaibskie, wyspiarskie kraje Antigua i Barbuda, Dominika oraz Saint Lucia. Państwa te oferują 0-proc. podatek od zysków kapitałowych, a Antigua i Barbuda w 2016 roku dodatkowo zniosła podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Co ciekawe, nowi obywatele Saint Lucia nie muszą tam mieszkać, ani nawet odwiedzać tego kraju.

Relatywnie tanio jest też w karaibskich krajach St. Kitts i Nevis (150 tys. dol., paszport w ciągu 60 dni) oraz Grenadzie (208 tys. dol.), gdzie dodatkowym atutem jest jej przynależność do Wspólnoty Narodów, a więc bezwizowy wstęp do 141 krajów, w tym Chin.

Jeżeli chodzi o kraje europejskie, to najtańszą rezydenturę dostaniemy na Łotwie (ok. 40 tys. dolarów). W Szwajcarii za rezydenturę zapłacimy ponad 260 tys. dolarów, a w Hiszpanii – niemal 600 tys. dolarów.W Bułgarii obywatelstwo kosztuje 450 tys. dolarów.

We wspomnianej Turcji obywatelstwo można uzyskać poprzez zakup nieruchomości o wartości co najmniej 1 miliona dolarów lub utrzymanie 3 milionów dolarów na rachunku w tureckim banku przez trzy lata. Bardzo drogi jest też Cypr, obywatelstwo to koszt inwestycji rzędu 2,3 mln dol.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (42)
Zmęczony Polską? Oto kraje, w których można kupić drugi paszport
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 24 razy 12

  A Polacy uciekają z kraju i zrzekają się polskiego obywatelstwa. PiSS-dzielce skrzętnie ukrywają fakt, że znowu więcej Polaków wyjeżdża niż wraca do kraju. Jakoś nikt ich nie kocha chyba, że ma się zapewnione swoje miejsce przy korycie.

 • Barry Kent

  Oceniono 8 razy 2

  Gdyby tylko było mnie stać, bardzo chętnie przyjąłbym paszport St. Kitts lub Santa Lucii. I nawet siedziałbym tam od listopada do kwietnia :)

 • swinton

  Oceniono 7 razy 1

  Po co tyle wydawac.
  W Turcji mozna kupic za 2-4 tys euro.
  Wzglednie za 500-800 euro przeplynac z Turcji do Grecji bez papierów i udawac bialego uciekinera z Zimbabwe.

 • paseo

  Oceniono 3 razy 1

  zapomnieliscie oczywiscie o Portugalii w ktorej paszport mozna dostac kupujac ziemie ,albo neiruchomosc albo uruchamiajac biznes zatrudniajacy miejscowych.Za 500 tys. euro i korzysta z tego mnostwo ludzi,bo Portugalia jest niezwykle atrakcyjnym krajem.Jest tu tez bardzo wielu bogatych Chinczykow.

 • dar1936

  Oceniono 2 razy 0

  W razie konfliktu w Europie, to chyba najbezpieczniej z bliskiej okolicy to beda Wyspy Greckie albo Irlandia. A najlepiej Nowa Zelandia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX