Jest umowa na nowy odcinek autostrady A1. Będzie gotowy w 2022 r. Na razie szykują się utrudnienia dla kierowców

Robert Kędzierski
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę ważnego odcinka autostrady A1. Połączenie Gdańska z Czechami staje się coraz bardziej realne, ponownie jak koniec "Gierkówki".

GDDKiA podpisała kontrakt na budowę liczącego 17 km fragmentu autostrady A1 od węzła Rząsawa (Częstochowa) do granicy z województwem łódzkim. Kontrakt wart 596,5 mln zł wygrała spółka PolAqua. Jest to tzw. odcinek E autostrady, jeden z pięciu, które pozostały do wybudowania. 

Inwestycji nie można zaliczyć do łatwych, bo będzie ona biegła śladem obecnej "Gierkówki". A to oznacza konieczność ograniczenia ruchu do jednego pasa. Budowa nowego odcinka ma zakończyć się w 2022 r.

Zbudowany zostanie węzeł Mykanów (dawniej Kościelec), 16 obiektów inżynierskich (most, cztery wiadukty w ciągu autostrady, cztery wiadukty nad autostradą, trzy duże przejścia dla zwierząt i cztery przejazdy gospodarcze), urządzenia ochrony środowiska, oświetlenie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przebudowane lub zbudowane od nowa zostaną również sąsiadujące drogi, infrastruktura pieszo-rowerowa.

Kolejne odcinki wkrótce zakontraktowane

GDDKiA zapowiada, że między sierpniem a wrześniem podpisze kontrakty na budowę kolejnych czterech odcinków A1. W przypadku trzech odcinków znamy już wykonawców. Do wyłonienia została spółka odpowiedzialna za ostatni z odcinków - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Do września podpiszemy kontrakty na wszystkie brakujące odcinki: w sumie to ponad 80 km

- zapewnił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Chodzi o następujące fragmenty drogi:

  • Odc. A węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km. Wybuduje go konsorcjum Budimexu i Strabagu. Wartość transakcji do 479 mln zł. Umowa podpisana zostanie na przełomie lipca i sierpnia
     
  • Odc. B w. Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, ok. 24,2 km. Kontrakt o wartości 687 mln zł należy do Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia oraz MIRBUDU. Podpisanie umowy planowane jest na koniec sierpnia. 
  • Odc. C Kamieńsk - Radomsko, ok. 16,7 km - tu procedura przetargowa wciąż trwa. Umowa powinna zostać podpisana na początku września. 
  • Odc. D Radomsko - gr. woj., ok. 7 km - odcinek wyceniany na 338 mln zł zbuduje  Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR. Umowa, według obecnych planów,  ma zostać podpisana w sierpniu.

Czytaj też: Bezrobocie jeszcze nigdy nie było tak niskie. Pracy szuka mniej niż milion osób

Bardzo ważna droga

Autostrada A1 to jedyna tego typu droga, która przecina całe terytorium Polski. Jest przy tym częścią Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) oraz priorytetowego projektu "Autostrada Gdańsk – Brno/Bratysława – Wiedeń". Łączy Trójmiasto z czeską granicą w Gorzyczkach, a pośrednio także z Toruń, Łódź, Katowice.

***

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: