'Matczyna emerytura' od 2019 roku. Pieniądze dostaną również kobiety, które nie pracowały zawodowo

Matka, która urodziła i wychowała minimum czwórkę dzieci, dostanie od państwa minimalną emeryturę. Nawet, jeżeli zawodowo nie przepracowała ani jednego dnia. Planowana jest również premia dla kobiet, które szybko zdecydują się na drugie dziecko.

O "państwowych" emeryturach dla matek, które na rzecz urodzenia i wychowania kilkorga dzieci zrezygnowały z pracy zawodowej w PiS mówiło się już w ubiegłym roku.

Pomysł wrócił szumnie za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas kwietniowej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy zapowiedział, że "matczyne emerytury będą obowiązywały od 2019 r.". 

Wprowadzenie nowego programu socjalnego premier skomentował słowami:

Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych

Założenia programu roboczo nazwanego "Mama plus" zakładają, że każda kobieta, która urodziła i wychowała czwórkę dzieci nabywa tym samym prawo do emerytury minimalnej, która obecnie wynosi 1029,80 zł brutto.

Pieniądze dostaną zarówno kobiety, które pracowały np. kilka lat, jak i te, które zawodowo nie przepracowały ani jednego dnia.

Obecnie, aby dostać przynajmniej emeryturę minimalną, kobieta musi pracować i odprowadzać składki przez 20 lat.

Jeszcze w kwietniu wiceminister pracy Bartosz Marczuk tłumaczył, że matkom, które mają na swoim koncie kilka lat płacenia składek państwo wyrówna kwotę do wysokości emerytury minimalnej, a nie da 1000 zł ekstra do tego co mają.

Być może program "matczynych emerytur" przeszedł, jak na PiS, bez większego echa, ponieważ jego początkowe zapowiedzi zbiegły się w czasie z protestem osób niepełnosprawnych. 

Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt wdrożenia emerytur dla matek, od kiedy dokładnie będą obowiązywać i komu dokładnie przysługiwać? Czy emeryturę dostaną np. kobiety, które już osiągnęły wiek emerytalny, a może tylko te, które obecnie wychowują czwórkę dzieci?

Premia za urodzenie drugiego dziecka

Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw i nawet podniesienie wskaźnika dzietności w okolice "dwójki dzieci na kobietę" nie uchroni nas przed - przynajmniej czasową - zapaścią demograficzną.

Rząd stara się walczyć z tym problemem oferując obywatelom głównie programy socjalnie, jednak wprowadzone z wielką pompą 500 plus przede wszystkim zlikwidowało biedę w rodzinach wielodzietnych.

W 2017 r. urodziło się o 20 tys. dzieci więcej niż w 2016 r. To dobra wiadomość. Nie można jednak pominąć faktu, że wzrost dzietności zaobserwowano przed wprowadzeniem programu. Tylko w 2016 r., urodziło się o 13 tys. więcej niż 2015 r. 

Do rodzicielskiego głosu właśnie dochodzą roczniki wyżu demograficznego z lat 80., sytuacja na rynku pracy jest korzystna i stabilna, więc wzrost liczby urodzeń nie jest zaskoczeniem.

Nowym pomysłem rządu na zmobilizowanie Polek do rodzenia dzieci jest premia dla matek, które w szybkim czasie urodzą drugie dziecko.

Wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło, która obok Mateusza Morawieckiego ma być twarzą "matczynych emerytur" i programów dla rodzin, powiedziała w jednym z wywiadów, że na razie "trwa dyskusja, czy odstęp czasowy między urodzeniem pierwszego i drugiego dziecka powinien wynosić dwa czy trzy lata".

Nie wiadomo też, ile ma wynieść premia dla matek, czy będzie świadczeniem wypłacanym jednorazowo jak "becikowe", czy w określonym czasie.

+++

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (663)
'Matczyna emerytura' od 2019 roku. Pieniądze dostaną również kobiety, które nie pracowały zawodowo
Zaloguj się
 • tojaaaa

  Oceniono 162 razy 102

  Czyli ta moja sąsiadka pijaczka, nigdy nie pracujaca co ma 5 dzieci które same się chowają z zasiłków Mops dostanie tyle co ja? Zus mi wyslal tzw hipoteczna emeryturę i po 40 latach pracy dostanę 11oo zlotych brutto. Super ale frajerka jestem .bo pracowałam i wychowałam tylko dwoje dzieci.

 • ar.co

  Oceniono 132 razy 84

  Co to znaczy "wychowa"? Nie dopuści, żeby umarło? Bo przecież chyba państwo nie będzie sprawdzać, czy dzieci są dobrze wychowane?
  Czyli mamuśka, której jedno "wychowane" dziecko będzie w więzieniu, drugie w poprawczaku, trzecie na zasiłku, a czwarte będzie żebrało na ulicach na wódkę - dostanie za takie "wychowanie" emeryturę! Na którą będzie musiała zapracować inna matka, która urodzi tylko dwoje, ale jedno zostanie lekarzem, a drugie inżynierem.

 • baska_w5

  Oceniono 86 razy 58

  Na swoją emeryturę pracowałam ponad 40 lat. Godziłam pracę z wychowaniem dziecka. Płaciłam podatki i składki ZUS nie otrzymując żadnej pomocy finansowej z budżetu państwa.To między innymi ja zrobiłam wiele dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego. Jesteśmy bardzo bogatym krajem a ZUS jest potentaten finansowym skoro można wypłacać emerytury osobom, które nigdy nie pracowały, a jedyna ich "zasługą" jest to, że mają wiele dzieci.

 • czechy11

  Oceniono 90 razy 48

  W rym czasie emerytury tych co tyrają zgodnie z informacja przesyłana od ZUS spadają. PiS okrada ciężko pracujących ludxi. Złodziejska dojna zmiana kradną aby siebie zabezpieczyć a tych co tyrają zrujnować.

 • kukabura007

  Oceniono 51 razy 47

  Pytanie hipotetyczne: a co jeśli czwórkę dzieci wychowa ojciec, bo matka np. umrze przy ostatnim porodzie? On takiej emerytury nie dostanie?

 • schneckenkorn

  Oceniono 53 razy 43

  Najgorzej ma obecnie singiel. PiS rozdaje pieniądze, ale człowiekowi żyjącemu w pojedynkę, wiatr w oczy i worek kamieni na plecach. Zapiedalaj na nie swoje dzieci i matki, które nigdy nie pracowały, z czwórką pociech. Nie płodzisz dzieci - nie jesteś potrzebny,

 • btr73kk

  Oceniono 41 razy 37

  To jest ta sprawiedliwosc spoleczna , o ktora walczyli pogromcy komunistycznego reżimu. Tak wlasnie wyglada likwidacja przywilejów , kolesiostwa i rozdawnictwa w wykonaniu styropianowych wladców koryta .
  Ten kraj to szambo , ci bardziej pracowici i zaradniejsi beda całe zycie zapierd...lać na patologie, nieuków i nieudacznikow

 • jacekczewa

  Oceniono 66 razy 36

  znowu kiełbasa wyborcza......pie...olene pisiory .....z naszych pieniedzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX