Poczta Polska porozumiała się z pracownikami. Podwyżkę dostanie 77 tys. osób

Poczta Polska podniesie wynagrodzenie blisko 77 tys. swoich pracowników średnio o ponad 226 zł miesięcznie - poinformowała spółka. Tylko w tym roku na podwyżki PP przeznaczy kwotę ok. 150 mln zł.

Podwyżki, wypłacone w formie wyrównania od czerwca br., otrzymają wszyscy pracownicy objęci Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, których wynagrodzenie zasadnicze wynosi mniej niż 5 tys. zł brutto.

- Zarządowi Spółki zależy na tym, aby firma była dobrym i cenionym pracodawcą, który oprócz coraz wyższych stawek oferuje jasne zasady wynagradzania, umowy o pracę, regularnie wypłacane premie miesięczne, coroczne trzynastki, dodatek za staż pracy w firmie oraz benefity wypłacane w ramach Funduszu Świadczeń Socjalnych – mówi Przemysław Sypniewski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

www.solidarnosc-poczta.plwww.solidarnosc-poczta.pl 

Ile będą zarabiać pracownicy Poczty Polskiej?

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze kierowców samochodów ciężarowych pow. 3,5 tony wzrośnie do kwoty 3 200 zł brutto. Wyższe stawki dla kierowców wynikają z sytuacji na rynku pracy – wynagrodzeń rynkowych oferowanych kierowcom oraz dużych problemów z pozyskaniem pracowników z tej grupy zawodowej, czytamy również.

- Obecna podwyżka jest szóstą, którą otrzymają pracownicy w latach 2016-2018. Łącznie w tym czasie ich pensje zasadnicze wzrosną prawie o 700 zł, a z pochodnymi o ok. 1200 zł. Tylko w tym roku Poczta Polska na podwyżki dla pracowników przeznaczy kwotę ok. 150 mln zł. W ujęciu rocznym podwyżka wpłynie na wzrost kosztów wynagrodzeń o ok. 255 mln zł – czytamy w komunikacie.

Porozumienie gwarantuje wzrost wynagrodzeń zasadniczych od 1.06.2018

W analogicznym okresie ubiegłego roku minimalne wynagrodzenie w PP wynosiło od 2150-2300 złotych brutto w zależności od lokalizacji.

Średnie wynagrodzenie listonosza z długoletnim stażem wynosiło ok. 2800 zł brutto. W tej kwocie zliczała się pensja podstawowa oraz nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalno-rentowe oraz premia roczna.

Listonosze miejscy średnio otrzymywali miesięcznie 2825,77 zł brutto, natomiast wiejscy 2807,97 złotych brutto.

+++

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"