Upały. Rekord zapotrzebowania na moc elektryczną. Na razie nie ma ograniczeń w dostawach prądu

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały, że w czwartek zapotrzebowanie na moc w okresie letnim osiągnęło rekordowy poziom. Wcześniej PSE informowały, że korzystają ze środków zaradczych.

W czwartek o godzinie 13:15 padł rekord zapotrzebowania na moc elektryczną w lecie - podały PSE, czyli krajowy operator sieci elektroenergetycznych. To zapotrzebowanie wyniosło 23 683 MW.

Upały windują zapotrzebowanie na prąd

Poprzedni rekord mieliśmy zaledwie dwa dni temu. PSE uspokajały wtedy, że mają wystarczającą nadwyżkę mocy, by pokryć potrzeby kraju. Korzystają jednak ze środków zaradczych w związku z wysoką temperaturą powietrza. Między innymi 30 lipca przywołane zostały do pracy dwa bloki o łącznej mocy 400 MW, zaś 1 sierpnia - kolejny blok o mocy 120 MW.

Upały mają też poważniejsze konsekwencje na części obszaru Polski. 31 lipca i 1 sierpnia ogłaszano na kilka godzin stan zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej "wynikający z trudnych warunków pracy sieci w regionie". Dotyczył on części województwa wielkopolskiego i łódzkiego. W związku z tym zwiększono pracę niektórych bloków energetycznych w elektrowniach.

Co ważne, PSE informowały, że nie są przewidywane ograniczenia w dostawach i poborze energii elektrycznej. W czwartek nie ma jak na razie informacji o jakichkolwiek problemach w tym zakresie.

Czytaj też: Upały doskwierają w pracy? Poznaj obowiązki pracodawcy. Musi spełnić te wymogi

Czy grozi nam blackout?

W sierpniu 2015 roku, z powodu ryzyka przeciążenia, PSE musiały wprowadzić tak zwany 20. stopień zasilania, co oznaczało ograniczenia w dostawach energii dla dużych odbiorców. Ale wtedy nastąpił splot kilku niekorzystnych czynników. Teraz Polska jest lepiej przygotowana.

To, jak wygląda działanie w sytuacjach kryzysowych, PSE niedawno wyjaśniały next.gazeta.pl. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną. Czy grozi nam blackout? PSE wyjaśniają

Warto też podkreślić, że czwartkowy rekord nie jest rekordem absolutnym, dotyczy tylko lata. 28 lutego padł rekord zapotrzebowania w okresie zimowym - wyniósł 26 448 MW.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) to spółka Skarbu Państwa, operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Jest właścicielem ponad 14 000 km linii i 106 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Więcej o: