Citi Handlowy kusi mnóstwem okazji. 300 zł do Hebe, 250 zł do Biedronki. Warunek - karta kredytowa. Warto skorzystać?

Z jednej strony - ewentualne odsetki i opłaty, z drugiej - bonusy sięgające kilkuset złotych. Przyglądamy się ostatnim promocjom w banku Citi Handlowy.

Grupa tzw. "wyjadaczy wisienek", czyli osób wyszukujących różnych premii za korzystanie z produktów bankowych, wcale nie jest w Polsce mała. Te osoby już wiedzą, gdzie z największym prawdopodobieństwem można szukać różnych promocji - które banki najchętniej płacą za założenie konta (np. Bank Millennium), które za polecenia rachunku znajomym (np. mBank czy ING Bank Śląski), które za wyrobienie karty kredytowej itd.

Wśród banków, które najmocniej starają się skusić nowych klientów do swoich kart kredytowych, jest m.in. Citi Handlowy. Różne promocje są w jego ofercie bardzo często, a aktualnie ma ich naprawdę sporo "do wyboru" - są to m.in. bony do Biedronki i Hebe. Warto z nich skorzystać? I jak to zrobić?

Każda promocja ma jakieś swoje warunki - opisujemy je poniżej. Na wstępie natomiast trzeba sobie powiedzieć jasno - wspólnym elementem wszystkich promocji jest to, że trzeba „założyć” sobie kartę kredytową Citi Simplicity. Karta kredytowa, jak sama nazwa wskazuje, to forma "kredytu", a w tym przypadku bardziej "potencjalnego kredytu". Jak działa i jakie ma plusy i minusy?

Karta kredytowa - cechy

Karta kredytowa umożliwia dostęp do przyznanego nam przez bank limitu kredytowego w ustalonej kwocie, np. 5 tys. zł. Po każdym miesiącu (czy "okresie rozliczeniowym, bo czasem to np. okres od 25. dnia danego miesiąca do 24. dnia kolejnego) bank podsumowuje, ile wydaliśmy kartą, i daje określony w umowie czas (zwykle to ok. 25 dni) na całkowitą spłatę tej kwoty. To jest tzw. okres bezodsetkowy. Jeśli zmieścimy się w nim z całkowitą spłatą, bank nie pobierze żadnych odsetek. Oczywiście nie trzeba samemu liczyć, kiedy on mija okres bezodsetkowy – bank tę datę poda np. na wyciągu z karty, może przypominać także w bankowości internetowej, mobilnej albo SMS-owo.

Dopiero jeśli nie spłacimy całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym, bank zacznie naliczać odsetki - zwykle 10 proc. w skali roku. I to (uwaga!) - od dnia wykonania transakcji, a nie od zakończenia okresu bezodsetkowego. W każdym banku obowiązuje też tzw. "spłata minimalna", czyli pewna kwota - zwykle 5 proc. całkowitego zadłużenia - którą co miesiąc TRZEBA spłacić.

Karta kredytowa - główne zalety:

* to taka "opcja zapasowa" - może się przydać np. gdy "wypada" nam nagły wydatek (typu: zakup nowej lodówki, bo stara się całkiem zepsuła), ale wiemy, że za kilkanaście dni wpłynie pensja, z której NA PEWNO uda się spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

* dzięki korzystaniu z karty kredytowej i regularnej spłacie można łatwo "budować" sobie dobrą historię kredytową

* czasem można korzystać z różnych promocji, bonusów, zniżek w jakichś sklepach itd.

Karta kredytowa - główne wady:

* może być pobierana opłata roczna czy miesięczna za jej posiadanie - nawet, jeśli wcale z niej nie korzystamy. Wręcz - wiele banków stosuje pewne "warunki darmowości" typu "wydaj w ciągu roku kartą kredytową 6 tys. zł, to nie będzie opłaty za drugi rok posiadania karty". Czyli - płacą tylko te osoby, które z karty nie korzystają często. W przypadku karty kredytowej Citi Simplicity wydanie i użytkowanie tej karty jest "bezwarunkowo" darmowe.

* mogą być pobierane różne inne opłaty - np. za wypłaty gotówki z bankomatów, za przewalutowanie transakcji za granicą, za przelewy z rachunku karty itd. Na te opłaty warto zwrócić uwagę także w przypadku karty kredytowej Citi Simplicity od Citi Handlowego, bo np. wypłata z bankomatu kosztuje aż 8 proc. wartości
transakcji (minimum 10 zł), a przewalutowanie z waluty obcej na złote 5,8 proc. wartości
transakcji.

* od niespłaconego w okresie bezodsetkowym zadłużenia pobierane są odsetki, zwykle (i tak jest w Citi Handlowym) w wysokości 10 proc. w skali roku. 

* korzystanie z karty kredytowej może być niebezpieczne dla osób, które nie mają dobrej "dyscypliny finansowej". Wiele osób korzysta namiętnie z kart kredytowych - w końcu karta jest na wyciągnięcie ręki, a często myślimy, że "jakoś to będzie ze spłatą". To zgubne myślenie, które może wpędzić w "spiralę zadłużenia". Jeśli nie potrafisz zapanować nad zachciankami i domowym budżetem - karta kredytowa nie jest dla Ciebie!

Czy warto skorzystać z promocji kart w Citi Handlowym?

Na pytanie, czy warto skorzystać z promocji kart w Citi Handlowym, każdy powinien odpowiedzieć sobie sam po zapoznaniu się z powyższymi cechami, plusami i minusami kart kredytowych. Sama oferta w Citi Handlowym jest taka jak opisaliśmy powyżej - nie ma opłat miesięcznych czy rocznych za wydanie czy korzystanie z karty kredytowej Citi Simplicity, ale są różne inne opłaty, na które można się natknąć (np. za wypłaty z bankomatów, przelewy z rachunku karty, przewalutowania, rozłożenie zadłużenia na raty itd.). Jeśli ktoś nie zmieści się ze spłatą zadłużenia w okresie bezodsetkowym, zostanie obciążony odsetkami w wysokości 10 proc. w skali roku.

Jak skorzystać z aktualnych promocji kart kredytowych w Citi Handlowym? Nieco niżej ich opisy - terminy, warunki, wskazówki.

W przypadku każdej oferty najpierw należy wypełnić dedykowany wniosek. Potem trzeba poczekać, aż na podany numer telefonu zadzwoni doradca z banku. Ten przeprowadzi przez proces wnioskowania o kartę kredytową. Po przesłaniu do banku dokumentu dochodowego (najczęściej chodzi o zaświadczenie o zatrudnieniu i miesięcznych zarobkach) trzeba oczekiwać pozytywnej decyzji banku, a potem podpisania umowy i otrzymania karty.

UWAGA! Otrzymanie karty kredytowej nie jest pewne. Przed jej wydaniem bank ocenia zdolność kredytową. Podstawowe warunki, jakie stawia Citi Handlowy, to m.in. wiek minimum 21 lat, dochody netto min. 1200 zł miesięcznie oraz zatrudnienie w obecnej firmie wynoszące przynajmniej 3 miesiące (albo działalność gospodarcza prowadzona min. 2 lata i dochody netto min. 2500 zł). Ale to takie warunki „minimalne”, może się okazać, że pomimo ich spełnienia coś innego zaniepokoi bank i ten podejmie decyzję odmowną.

Aktualne promocje z kartą Citi Simplicity

1. 300 zł na zakupy w Hebe

Do kiedy trzeba zawrzeć umowę: do 31 października, wniosek trzeba złożyć przez dedykowany link

Szczegóły promocji: Należy dokonać co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Warunek należy spełnić do końca drugiego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu podpisania umowy o kartę (czyli np. jeśli umowę podpisało się w sierpniu, to najpóźniej w październiku).

Po spełnieniu tego warunku (oraz opisanych niżej warunków dodatkowych) w systemie bankowości internetowej Citibank otrzyma się elektroniczną kartę podarunkową o wartości 300 zł na zakupy w drogeriach Hebe. W trakcie zakupów trzeba podać sprzedawcy numer karty podarunkowej. Voucher może być wykorzystany w częściach, nie podczas jednej wizyty. Trzeba jednak pamiętać, że jest on ważny 6 miesięcy.

Dodatkowe warunki:

* konieczność zalogowania się przynajmniej raz do serwisu bankowości internetowej Citibank Online lub do aplikacji mobilnej Citi Mobile do końca drugiego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu podpisania umowy o kartę (czyli np. do końca października, jeśli umowę podpisało się w sierpniu)

* możliwość skorzystania z promocji wyłącznie przez osoby, które od 1 stycznia 2015 r. NIE MIAŁY karty kredytowej w banku Citi Handlowy.

 

2. Konkurs, nawet 250 tys. zł do wygrania, pewny voucher na 250 zł do Biedronki

Do kiedy trzeba zawrzeć umowę: do 1 października, wniosek trzeba złożyć przez dedykowany link.

Szczegóły promocji: Należy dokonać do końca listopada transakcje bezgotówkowe kartą na min. 1000 zł. Po spełnieniu tego warunku (oraz opisanych niżej warunków dodatkowych) dostanie się w wiadomości w systemie bankowości internetowej Citibank Online e-kod na kwotę 250 zł na zakupy w Biedronce.

E-kod to ciąg 13 cyfr, który należy podać kasjerowi w Biedronce. Kod jest „wielokrotnego użytku”, czyli nie trzeba jednorazowo zrobić zakupów na minimum 250 zł, żeby go wykorzystać. Każdy jest jednak ważny 6 miesięcy.

Jednocześnie można wziąć udział w konkursie. W tym celu podczas składania wniosku TRZEBA zaznaczyć zgody marketingowe, a rejestrując się w promocji (składając formularz) zaproponować hasło promujące kartę kredytową Citi Simplicity. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 17 grudnia br., zwycięzca na wskazany numer rachunku otrzyma nagrodę w wysokości aż 250 tys. zł, 200 kolejnych osób zdobędzie telefony Samsung Galaxy A6 Dual 2018 (SM–A600F) o wartości 1300 zł.

Dodatkowe warunki:

* konieczność zalogowania się przynajmniej raz do serwisu bankowości internetowej Citibank Online lub do aplikacji mobilnej Citi Mobile do końca drugiego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu podpisania umowy o kartę (czyli np. do końca października, jeśli umowę podpisało się w sierpniu)

* możliwość skorzystania z promocji wyłącznie przez osoby, które od 1 stycznia 2015 r. NIE MIAŁY karty kredytowej w banku Citi Handlowy.

Chcemy pisać lepsze, bardziej przydatne dla Ciebie artykuły. Pomóż nam je ulepszać - odpowiedz na kilka pytań w tej ankiecie >>>

Więcej o: