PGNiG publikuje wyliczenia: import LNG rośnie 10 razy szybciej niż import gazu z Rosji

Państwowa spółka PGNiG podała wyliczenia, które pokazują, że tempo wzrostu importu gazu LNG szybko rośnie. Ale gaz ze Wschodu to wciąż 75 proc. całości sprowadzanego przez polską firmę surowca.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło w okresie styczeń-lipiec 2018 r. o ok. 0,6 mld m3 więcej gazu LNG niż w analogicznym okresie 2017 r., co oznacza 60 proc. wzrostu rok do roku. W tym samym okresie import gazu z Rosji wzrósł o niecałe 0,4 mld m3 rok do roku czyli o około 6 proc.

PGNiG zwiększa import gazu spoza Rosji

"Jednocześnie PGNiG informuje, że wahające się corocznie ilości importowanego gazu z Rosji nie są skutkiem jakichkolwiek zmian w długoterminowym kontrakcie importowym. Ilości te muszą być zawsze wyższe od minimalnych ilości narzuconych przez Gazprom w ramach klauzuli 'take or pay', ale są także zawsze niższe od maksymalnych ilości rocznych ustalonych wiele lat temu w długoterminowym kontrakcie importowym, który wygasa w 2022 r." - czytamy w komunikacie spółki.

Udział gazu sprowadzanego z Rosji w całej strukturze importu PGNiG spadł do do 75 proc., czyli o 2 pkt proc. rok do roku w okresie styczeń-lipiec. Udział LNG w strukturze importu wzrósł do 19 proc. czyli o 6 punktów proc. w tym samym okresie.

PGNiG podkreślił, że Rosja od kliku lat nie jest jedynym państwem, z którego gaz jest importowany do Polski.

"Oprócz wydobycia gazu w Polsce, które pokrywa około 25 proc. zapotrzebowania polskiego rynku, PGNiG importuje coraz więcej gazu, z coraz większej liczby państw. Import gazu rośnie w odpowiedzi na gwałtownie rosnące zapotrzebowanie polskiego rynku" - pisze PGNiG w komunikacie.

Konsumpcja gazu w Polsce wzrosła z 15 mld m3 w 2015 r. do 17 mld m3 w 2017 r.

PGNiG przypomniało też, że przygotowuje się do rozpoczęcia zaopatrywania polskiego rynku w gaz wydobywany na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (transport gazociągiem BalticPipe ma ruszyć pod koniec 2022 r.). Dodatkowo pracuje nad kontraktami wieloletnimi, w ramach których od 2022 roku PGNiG będzie mieć mógł dostawać co roku ponad 4 mln ton LNG z USA (ok. 5,5 mld m3 po regazyfikacji).

Więcej o: