To już ostatnie tak tanie wakacje! W przyszłym roku podwyżki uderzą turystów po kieszeniach

Rosnące koszty paliwa, noclegów i rynek pracownika prawdopodobnie wymuszą wzrost cen wakacyjnych wyjazdów i wycieczek.

Ceny w hotelach w 2019 r. wzrosną o ok. 3,7 proc. w stosunku do 2018 r., a ceny lotów wzrosną o 2,6 proc. - przewiduje Globalne Stowarzyszenie Podróży Biznesowych (BGTA) w raporcie „2019 Global Travel Forecast”.

W Europie Zachodniej ceny hoteli mają wzrosnąć o 5,6 proc.. Z kolei w Europie Wschodniej mają spaść o 1,9 proc., a w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki - o 1,5 proc. Najwyższe wzrosty mają zanotować Norwegia (+11,8 proc.), Hiszpania (+8,5 proc.), Finlandia (+7,1 proc.), Francja oraz Niemcy (oba kraje po 6,8 proc.).

Ceny transportu naziemnego i wynajmu samochodów mają wzrosnąć o 0,6 proc. W Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie wzrosty mają sięgnąć 4 proc.

To wszystko sprawia, że w następnym sezonie możemy spodziewać się wyższych cen wakacji i podróży biznesowych.

- Nie mamy co liczyć na to, że zyski będą takie, jakich oczekiwaliśmy jeszcze w grudniu 2017 roku - mówi "Rzeczpospolitej" Alexandre de Juniac, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

- Biorąc pod uwagę braki kadrowe, przewoźnicy będą musieli oferować pilotom i personelowi pokładowemu coraz lepsze warunki. Będą też próbowali przerzucać te koszty na pasażerów, podnosząc ceny biletów. Jednak na tych rynkach, gdzie konkurencja jest największa, zwłaszcza ze strony linii niskokosztowych, ceny nie pójdą w górę tak szybko – dodaje Dominik Sipiński z Ch-Aviation, analityk rynku lotniczego.

Na razie udany sezon

Według  raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki najpopularniejszymi z lipca tego roku najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnych wyjazdów są kolejno: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja, Cypr, Portugalia, Malta, Maroko, Austria i Polska.

Jak na razie polscy operatorzy i biura podróży mogą się jednak cieszyć dobrym sezonem. Liczba wycieczek w czerwcu tego roku była o 27,8 proc. wyższa niż w czerwcu 2017 r., a w maju aż o 53,6 proc. - podaje PZOT.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: