Amazon podnosi wynagrodzenia od września. Najniższa godzinowa stawka wyniesie 17,5 zł brutto

Amazon zakończył coroczny przegląd płac. Na jego podstawie firma zadecydowała o podniesieniu wynagrodzeń nawet o 16,7 proc. Podwyżki dostaną zatrudnieni we wszystkich centrach logistycznych na terenie Polski oraz pracownicy sezonowi.

W zależności od stażu w firmie, pracownicy z najkrótszym stażem otrzymają od 17,5 do 19,5 zł za godzinę brutto. Kierownicy zespołów od 22,5 do 24,5 zł za godzinę brutto.

- Poza wynagrodzeniem podstawowym osoby zatrudnione w Amazon otrzymują premię pieniężną za frekwencję i produktywność w wysokości do 15 proc., co oznacza, że pracownik poziomu początkowego z dwuletnim stażem pracy będzie zarabiać miesięcznie nawet ponad 3700 zł brutto, a kierownik zespołu ponad 4700 zł brutto - powiedziała Marta Dworowska, Dyrektor HR w polskim oddziale Amazon.

Firma oferuje również pakiet świadczeń dodatkowych, w tym m.in. darmowy transport z i do pracy, prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, posiłki za 1 zł oraz innowacyjny program Postaw na Swój Rozwój, dzięki któremu pracownicy otrzymują przez ponad 4 lata dofinansowanie w wysokości do 26 tys. zł na kursy zawodowe i szkolenia.

Podwyżki dostaną wszyscy pracownicy, łącznie z osobami zatrudnionymi na czas sezonu świątecznego.

Amazonowi opłaca się płacić więcej

Amerykański gigant działający w Polsce od 2014 r. zatrudnia ponad 14 tys. osób w pięciu centrach logistycznych. Magazyny firmy znajdują się w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu, gdzie ulokowano dwa centra.

Każdy z regionów charakteryzuje nie tylko dobre położenie logistyczne, ale również niskie bezrobocie. Przykładowo w czerwcu stopa bezrobocia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku wynosiła odpowiednio 2 proc. i 5,2 proc. W Wielkopolsce i Poznaniu kolejno 3,3 proc. i 1,4 proc. 

Jeszcze przed drastycznym spadkiem bezrobocia Amazon, który nie może sobie pozwolić na niedobory kadrowe, zwoził pracowników z miejscowości oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od swoich centrów. Teraz, kiedy rynek jest w zasadzie wyssany z siły roboczej, firma musi się starać jeszcze bardziej.

Kiedy wakatów nie brakuje, najmocniejszym argumentem stają się kwestie finansowe. Amazon to wie. W tym roku firma przeanalizowała dane prawie 200 innych pracodawców działających w regionach gdzie funkcjonują jej centra logistyczne. Porównania dotyczyły indywidualnych stawek na podobnych stanowiskach a także świadczeń pozapłacowych.

Amazon podkreśla, że zawsze stara się płacić ok. 15 proc. więcej niż konkurencja i ustawowe minima płacowe. Obecnie minimalna stawka godzinowa wynosi 13,7 zł brutto. Osoby z najkrótszym stażem zarobią od września 17,5 zł brutto, a ci, którzy pracują w firmie ok. 2 lat - 19,5 zł brutto. To nawet ponad 20 proc. tego, ile wynosi płaca minimalna

Od stycznia co prawda ustawowa stawka pójdzie w górę do 14,5 zł za godzinę brutto, ale nawet wtedy Amazon będzie dużo na plusie.

Firma podkreśla, że wciąż poszukuje pracowników.

+++

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o: