Od dziś podstawowy rachunek płatniczy w każdym banku. Masz dosyć opłat za konto? To może być rozwiązanie

Od dziś każdy bank w Polsce musi mieć już w ofercie tzw. podstawowy rachunek płatniczy. To konto osobiste, które w najważniejszym zakresie jest całkowicie i bezwarunkowo darmowe.

Podstawowy rachunek płatniczy może założyć każdy pełnoletni, bez wyjątku. Jest jednak kluczowe zastrzeżenie - nie można mieć żadnego innego konta bankowego. Jeśli więc kogoś skusi ta oferta, a ma ROR w jakimś banku - będzie musiał go zamknąć!

Co daje podstawowy rachunek płatniczy?

Otwarcie i prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego ma być bezwarunkowo darmowe, banki nie mogą pobierać za to żadnej opłaty. Podobnie, zawsze darmowa musi być też karta do konta. Bezpłatnie posiadacze rachunku podstawowego mogą także dokonać przynajmniej 5 przelewów (w tym zleceń stałych) w miesiącu. Chodzi tu o wszystkie przelewy do banków w Polsce łącznie - zarówno w ramach tego samego banku, jak i do innych, zarówno poprzez bankowość internetową czy mobilną, jak i w oddziale albo na infolinii.

Darmowe są też wszystkie wypłaty z bankomatów danego banku oraz przynajmniej 5 wypłat miesięcznie z „obcych” bankomatów (czyli nienależących do sieci banku).

Po przekroczeniu limitów darmowych przelewów czy wypłat z bankomatów (łącznie z wpłatami we wpłatomatach!), oraz za transakcje za granicą, pewne opłaty mogą być już pobierane. Jednak zgodnie z ustawą, nie mogą one być wyższe niż na JAKIMKOLWIEK innym koncie w tym banku w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Bank MUSI dawać dostęp do rachunku podstawowego również w oddziale - a nie tylko w bankowości internetowej - oczywiście pod warunkiem, że posiada własne placówki.

Z drugiej strony, banki raczej nie będą do ofert podstawowego rachunku płatniczego dodawać różnych bonusów typu: moneyback (zwrot części wydatków kartą), programów lojalnościowych (np. zniżki w sklepach - partnerach banku), wyższe oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych itd. Nie mogą też dołączać do rachunku podstawowego produktów kredytowych, czyli np. limitu w koncie.

Uwaga! Zgodnie z ustawą, podstawowy rachunek płatniczy umożliwia dokonywanie transakcji (w tym m.in. płatności kartą czy wypłat gotówki z bankomatów) WYŁĄCZNIE na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii. Poza tymi krajami rachunek podstawowy i karta do niego będą bezużyteczne.

Podstawowy Rachunek Płatniczy - podstawowe cechyPodstawowy Rachunek Płatniczy - podstawowe cechy grafika Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Tak, jak napisałem - pewne opłaty mogą być pobierane od posiadaczy podstawowego rachunku płatniczego. Poniżej zestawienie ofert rachunku podstawowego w bankach w Polsce, pod kątem kilku ważnych kosztów.

.. .

Skąd się wziął podstawowy rachunek płatniczy?

Konieczność oferowania przez banki konta, które w podstawowym zakresie będzie darmowe, to wymóg unijnej dyrektywy. Urzędnicy w Brukseli uznali, że ma to być sposób na "ubankowienie" większej liczby osób. W Polsce, według najnowszych danych Banku Światowego, konto w banku ma 87 proc. osób w wieku powyżej 15 lat. Trudno mówić o jakichś barierach w dostępie do banków, kont nie mają głównie ci, którzy ich po prostu nie potrzebują. Ale możliwe, że na wieść o darmowym w podstawowym zakresie rachunku, skuszą się na taką ofertę.

Dostęp do podstawowego rachunku płatniczego na terenie całej Unii będzie pomocny także dla obcokrajowców (w tym np. dla osób pracujących w danym kraju). Podstawowy rachunek płatniczy może bowiem założyć każda osoba legalnie przebywająca w UE. W każdym kraju dokładne cechy rachunku podstawowego i poziom opłat może się różnić, ale zawsze te główne usługi banki muszą oferować nieodpłatnie albo w "rozsądnej" cenie.

Skąd bank wie, że mam konto gdzie indziej?

Podstawowy rachunek płatniczy będą mogły założyć wyłącznie te osoby, które nie posiadają innego konta (w złotych) w żadnym banku. Czyli - podstawowy rachunek MUSI być jedynym naszym kontem bankowym w danym kraju.

Oznacza to, że jeśli ktoś teraz ma "zwykłe" konto w jakimś banku, to musiałby je zamknąć, żeby założyć podstawowy rachunek płatniczy. Podobnie - jeśli posiadacz podstawowego rachunku płatniczego chciałby za jakiś czas założyć inne, "standardowe" konto - musiałby zrezygnować z tego podstawowego. Wiedzę na temat posiadanych przez nas kont banki mają z tzw. centralnej informacji o rachunkach bankowych. Na marginesie - centralna informacja o rachunkach płatniczych może być pomocna także dla każdego z nas - m.in. do odnalezienia rachunków osób zmarłych (jeśli mamy tytuł prawny do spadku) czy własnych kont, być może już "zapomnianych".

Niektóre banki, np. Bank Pocztowy, umożliwiają otwarcie rachunku podstawowego drogą internetową. Inne, np. PKO BP, informują, że jest to możliwe wyłącznie w ich oddziałach.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]