Pekao i Alior Bank nie połączą się. Negocjacje między bankami zakończone fiaskiem

Zarządy Pekao i Alior Banku odstąpiły od negocjacji dotyczących połączenia obu instytucji - poinformowały banki w komunikatach giełdowych we wtorkowy wieczór.

Banki Pekao i Alior Bank prowadziły negocjacje dotyczące możliwej współpracy (w tym połączenia) od października 2017 r. Głównym inwestorem obu banków jest państwowy ubezpieczyciel PZU. Choć oficjalnie żadna decyzja długo nie zapadała, wydawało się, że wszystko idzie faktycznie ku połączeniu obu banków. Kilka tygodni temu pojawiły się wręcz informacje (za Reuters), że fuzja jest w zasadzie pewna, i że "zgodę" na nią wydał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Żadnego połączenia jednak nie będzie. We wtorkowych komunikatach oba banki poinformowały, że nie doszły do porozumienia co do warunków fuzji i odstąpiły od dalszych negocjacji. Jednocześnie poinformowały, że już pod koniec maja podpisały list intencyjny, w którym opcję przejęcia Alior Banku przez Pekao uznano za "dającą szansę na wygenerowanie potencjalnie największej dodatkowej wartości dla akcjonariuszy" (wcześniej była mowa o różnych formach współpracy, a połączenie banków było tylko jedną z możliwości).

Bank Pekao nie doszedł do porozumienia z Alior co do warunków połączenia obu banków. Bank Pekao wziął pod uwagę przede wszystkim warunki finansowe transakcji, jak również – w tym kontekście – obecny moment cyklu gospodarczego, zwiększoną zmienność rynków finansowych oraz model biznesowy Alior

- czytamy w komunikacie prasowym Pekao. 

Uznano, że biorąc pod uwagę obecną wycenę obu spółek, analizę opłacalności i wykonalności, korzystniejsza z punktu widzenia akcjonariuszy będzie ich oddzielna działalność i współpraca w ramach Grupy Kapitałowej PZU

- informuje z kolei Alior Bank.

Decyzję banków można poczytywać tym bardziej za zaskakującą, że na polskim rynku bankowym toczą się działania konsolidacyjne - sporo banków w ostatnim czasie się łączy, niektóre rozważają przejęcia lub wyjścia z Polski itd. 

Czytaj więcej: "Obecna fala wymiecie banki średnie i małe". Niebawem duże zmiany mogą dotknąć miliony osób

Bank Pekao pod względem aktywów (ok. 183 mld zł) jest drugim największym bankiem w Polsce. Alior Bank jest ósmy (ok. 72 mld zł). Gdyby Pekao przejął Alior Bank, z aktywami na poziomie ok. 255 mld zł mocno zbliżyłby się do lidera, czyli PKO Banku Polskiego (ok. 300 mld zł aktywów).

***

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (23)
Pekao i Alior Bank nie połączą się. Negocjacje między bankami zakończone fiaskiem
Zaloguj się
 • angus1000

  Oceniono 21 razy 15

  Molochy PKO BP i Pekao SA żyją z dojenia frajerów, którym ktoś kiedyś wmówił że za konto bankowe trzeba płacić. Oni nie muszą starać się o klienta. Miliony Polaków siedzą tam tylko i wyłącznie ze zwykłego przyzwyczajenia. Zero promocji, oprocentowanie na poziomie 0,001% a od tego podatek 0,01%, prowizje od przelewów, niekorzystne lokaty. Jakby ludzie przejrzeli na oczy i zaczęli myśleć to te dwa giganty szybko spadłyby twardo na ziemię.

 • fastforward

  Oceniono 9 razy 9

  Co dwa stołki to nie jeden. Dojna zmiana musi z czegoś ciągnąć.

 • s-w-z

  Oceniono 5 razy 5

  Kaczyński zmienił zdanie. (On banków i internetu nie lubi)

 • tomasz.rze

  Oceniono 4 razy 4

  Na tapecie jest pisowska REPOLONIZACJA banków.
  A jak tu repolonizować Alior, jeśli kepełe Czarneckiego na biało-czerwone barwy?

 • corvelinho

  Oceniono 5 razy 3

  Czytaj "Pekao chciało za bezcen przejąć Alior ale ten się nie chciał dać wyd.ymać.."

 • flyer

  Oceniono 3 razy 3

  "Dodana wartość dla akcjonariuszy" to była w czasach, kiedy banki były wobec siebie komplementarne pod względem lokalizacji i oferty, kiedy banki miały własność, a nie głównie "wartości prawne", "markę własną" a reszta jest wynajmowana/leasingowana.
  Po drugie z tego co pamiętam banki mogą podejmować zobowiązania do 10X krotności własnego majątku, więc akurat "aktywa" [i "pasywa" ;>] w ich przypadku są prawdopodobnie 10x większe od tego co mają na własności w rzeczywistości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX