Pekao i Alior Bank nie połączą się. Negocjacje między bankami zakończone fiaskiem

Zarządy Pekao i Alior Banku odstąpiły od negocjacji dotyczących połączenia obu instytucji - poinformowały banki w komunikatach giełdowych we wtorkowy wieczór.

Banki Pekao i Alior Bank prowadziły negocjacje dotyczące możliwej współpracy (w tym połączenia) od października 2017 r. Głównym inwestorem obu banków jest państwowy ubezpieczyciel PZU. Choć oficjalnie żadna decyzja długo nie zapadała, wydawało się, że wszystko idzie faktycznie ku połączeniu obu banków. Kilka tygodni temu pojawiły się wręcz informacje (za Reuters), że fuzja jest w zasadzie pewna, i że "zgodę" na nią wydał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Żadnego połączenia jednak nie będzie. We wtorkowych komunikatach oba banki poinformowały, że nie doszły do porozumienia co do warunków fuzji i odstąpiły od dalszych negocjacji. Jednocześnie poinformowały, że już pod koniec maja podpisały list intencyjny, w którym opcję przejęcia Alior Banku przez Pekao uznano za "dającą szansę na wygenerowanie potencjalnie największej dodatkowej wartości dla akcjonariuszy" (wcześniej była mowa o różnych formach współpracy, a połączenie banków było tylko jedną z możliwości).

Bank Pekao nie doszedł do porozumienia z Alior co do warunków połączenia obu banków. Bank Pekao wziął pod uwagę przede wszystkim warunki finansowe transakcji, jak również – w tym kontekście – obecny moment cyklu gospodarczego, zwiększoną zmienność rynków finansowych oraz model biznesowy Alior

- czytamy w komunikacie prasowym Pekao. 

Uznano, że biorąc pod uwagę obecną wycenę obu spółek, analizę opłacalności i wykonalności, korzystniejsza z punktu widzenia akcjonariuszy będzie ich oddzielna działalność i współpraca w ramach Grupy Kapitałowej PZU

- informuje z kolei Alior Bank.

Decyzję banków można poczytywać tym bardziej za zaskakującą, że na polskim rynku bankowym toczą się działania konsolidacyjne - sporo banków w ostatnim czasie się łączy, niektóre rozważają przejęcia lub wyjścia z Polski itd. 

Czytaj więcej: "Obecna fala wymiecie banki średnie i małe". Niebawem duże zmiany mogą dotknąć miliony osób

Bank Pekao pod względem aktywów (ok. 183 mld zł) jest drugim największym bankiem w Polsce. Alior Bank jest ósmy (ok. 72 mld zł). Gdyby Pekao przejął Alior Bank, z aktywami na poziomie ok. 255 mld zł mocno zbliżyłby się do lidera, czyli PKO Banku Polskiego (ok. 300 mld zł aktywów).

***

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: