Węgrzy kupują polskiego wydawcę podręczników WSiP. To początek ekspansji na polskim rynku

Central Group przejmie Wydawnictwa Szkolne i pedagogiczne. Właściciel grupy, oligarcha z Węgier, nie ukrywa swoich planów dotyczących polskiego rynku medialnego. WSiP to dopiero początek.

Węgierska grupa inwestycyjna Central Group kupi od Advent International polskie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, dawnego monopolistę na rynku podręczników. Kwota transakcji nie została ujawniona. Zakup WSiP przez węgierskiego potentata medialnego ma być początkiem ekspansji Central Group na polskim rynku medialnym.

WSiP trafi do Węgrów

- Central Group jest mocno zaangażowana w rozwój w Europie Środkowej i Wschodniej. Jestem zaszczycony mogąc inwestować na polskim rynku wydawniczym. Mamy olbrzymie doświadczenie w mediach, wydawaniu książek i edukacji i cieszymy się ze współpracy z kierownictwem WSiP i całą firmą. Jestem pewien, że możemy się wiele od siebie nauczyć - powiedział Zoltan Varga, właściciel Central Group cytowany w komunikacie prasowym spółki.

Węgierska firma medialna ma znaczące udziały w węgierskim rynku, które zawdzięcza polityce rządu Victora Orbana. O planach podboju Polski przez Central Group pisał pod koniec ubiegłego roku między innymi portal ekonomiczny Bloomberg.

Zakup WSiP to element szerszego planu - budowania grupy medialnej obejmującej swoim zasięgiem Europę Środkową i Wschodnią. Jak wyjaśniał Zoltan Varga, Central Group już teraz jest jednym z największych wydawców i inwestuje w ekspansję -zakupiła nowoczesną drukarnię oraz portale - Nosalty.hu, Rangado.hu i G7.hu.

Duże zmiany w polskim wydawnictwie

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne w ostatnich latach przeszły sporą przemianę. Pod zarządem Advent International dawny monopolista na rynku edukacyjnym zainwestował w rozwój nowoczesnych usług edukacyjnych i nie ogranicza się już do sprzedaży podręczników. Do WSiP przykładowo należą szkoły językowe Profil Lingua i Empik School. Wydawnictwo nadal jest jednym z największych wydawców podręczników na polskim rynku.

Do transakcji przejęcia WSiP przez Central Group dojdzie, jak informuje "Puls Biznesu", o ile zgodę na transakcję wyrazi polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

- W tym tygodniu złożymy wniosek do urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponieważ nie mamy w Polsce spółek z tej branży, spodziewam się, że dostaniemy zgodę w trzy-cztery tygodnie i we wrześniu zostaniemy właścicielem WSiP - powiedział Zoltan Varga, właściciel Central Group.

Central Group na rynku węgierskim dociera swoimi tytułami do 2/3 populacji Węgier. W swoim portfolio wydawniczym ma ponad 600 tytułów, w tym serię o Harrym Potterze oraz popularne skandynawskie kryminały.  

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: