Tanie linie lotnicze easyJet wracają na lotnisko Chopina. Zaoferują cztery połączenia

Robert Kędzierski
EasyJet, tanie linie lotnicze, wracają na lotnisko Chopina po niemal dekadzie przerwy. Możliwe, że to wstęp do zwiększonej ekspansji.

Tanie linie lotnicze easyJet oficjalnie poinformowały, że wracają na warszawskie lotnisko Chopina. Uruchamiają cztery trasy.

Londyn Gatwick odwiedzić będzie można dzięki połączeniu uruchomionemu 31 października. Loty odbywać będą się w każdy poniedziałek, środę, piątek i niedzielę. 

Berlin Tegel zyska połączenie od 28 października. Wieczorny lot będzie odbywał się codziennie - siedem dni w tygodniu. 

Bazylea, znajdująca się na styku Szwajcarii, Niemiec i Francji, znajdzie się w siatce połączeń od 28 października. Loty odbywać będą się w każdą niedzielę, wtorek i czwartek.

Genewa, położona w Szwajcarii, będzie w zasięgu podróżnych również od 28 października. Połączenia i w tym wypadku odbywać się będą często, bo cztery dni w tygodniu - w niedziele, poniedziałki, środy i piątki. 

Liczący się przewoźnik

EasyJet to brytyjskie tanie linie lotnicze założone w roku 1995. Są liczącym się przewoźnikiem - wyprzedza je tylko irlandzki Ryanair. W kończącym się kwartale spółka planuje osiągnąć przychody na poziomie 1,6 mld funtów, o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Dochody mają wynieść od 550 do 590 mln funtów, więcej od zakładanych (530-580 mln) - wylicza Financial Times. Osiągnięcie dobrego wyniku przez EasyJet jest istotne, bo linie odczuły tegoroczny strajk kontrolerów ruchu lotniczego. 

Czytaj też: Ryanair musi odwołać 250 połączeń lotniczych. Strajki w Niemczech

Dla porównania przychody linii Ryanair wyniosły w minionym kwartale 1,86 mld funtów (2,1 mld euro) i były o 7 proc wyższe. Jednocześnie spółka odnotowała wzrost liczby pasażerów do poziomu 37,6 mln osób czyli 9 proc. Zysk spółki okazał się jednak mniejszy o 20 proc i wyniósł 318 mln euro - podaje Guardian

Powrót po dekadzie

EasyJet pojawił się na lotnisku Chopina w 2004 roku, był na nim obecny do roku 2009. Obecnie linie oferują połączenia z Krakowa i Lublina.  

Decyzja easyJet o powrocie do Warszawy może zwiastować plany większej ekspansji przewoźnika w Polsce. Dla pasażerów oznaczałoby to dobrą wiadomość, rywalizacja z Ryanairem może zaowocować obniżeniem cen i pojawieniem się nowych, atrakcyjnych połączeń. 

***

Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

Więcej o: