Turcja w obliczu kryzysu. Lira tonie, inflacja najwyższa od kilkunastu lat. Ale Erdogan nie chce pomocy

Turecka lira traci na wartości w zastraszającym tempie, a inflacja sięga kilkunastu procent. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który mógłby pomóc, nie otrzymał na razie z Turcji żadnych sygnałów.

Inflacja w Turcji osiągnęła w czerwcu 15,8 proc. w ujęciu rok do roku, wyrównując rekord z 2004 roku - podał Turecki Instytut Statystystyczny (TUIK). Najbardziej, o 24 proc., podrożały usługi transportowe, mieszkania o 20 proc., a żywność – o 19 proc.

Niektórzy analitycy obawiają powrotu inflacji z lat 80. i 90. XX w., kiedy to wzrosty cen sięgały 100 proc. rocznie. Obecnie turecka lira znów szybko traci na wartości. Dolar w czwartkowy wieczór kosztował 5,55 liry. Kurs jest wyższy niż miesiąc temu aż o 17 proc. i aż o 57 proc. niż rok temu (wówczas dolar kosztował ok. 3,39 liry).

.. stooq.pl

Recep Tayyip Erdogan jest zagorzałym przeciwnikiem podnoszenia stów procentowych. Jego zdaniem to nie jest rozwiązaniem problemu inflacji, a raczej jej przyczyną.

- Restrykcyjne stanowisko w polityce pieniężnej zostanie zdecydowanie utrzymane do czasu znaczącej poprawy perspektyw inflacyjnych. Oczekiwania inflacyjne, zachowania cenowe, opóźniony wpływ ostatnich decyzji w zakresie polityki pieniężnej, wkład polityki fiskalnej w proces przywracania równowagi oraz inne czynniki wpływające na inflację będą ściśle monitorowane i, w razie potrzeby, doprowadzą do dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej - napisano komunikacie Banku Turcji.

- Władze nie wykazują żadnych oznak powrotu do bardziej ortodoksyjnej polityki - komentuje na łamach Bloomberga Shamaila Khan, dyrektor ds. długu na wschodzących rynkach w AllianceBernstein w Nowym Jorku. Jej zdaniem przyszłość tureckiej liry zależy od niezależności banku centralnego, bardziej rygorystycznej polityki fiskalnej i programu MFW.

Główny strateg ds. rynków wschodzących w szwedzkim banku SEB przyznaje jednak, że „bardzo trudno jest przewidzieć w jaki sposób zachowają się obecne władze”. Jego zdaniem „zbliża się moment, w którym Turcja będzie zmuszona udać się do MFW w celu uzyskania wsparcia”. Podobnie, jak Argentyna, której w czerwcu tego roku MFW zgodził się udzielić pożyczki w wysokości 50 mld dol.

MFW 7 sierpnia wydał póki co oświadczenie, w którym stwierdza, że „nie otrzymał od władz tureckich żadnych sygnałów, że rozważają wniosek o pomoc finansową”.

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (93)
Turcja w obliczu kryzysu. Lira tonie, inflacja najwyższa od kilkunastu lat. Ale Erdogan nie chce pomocy
Zaloguj się
 • grelg

  Oceniono 51 razy 35

  Gratulacje dla Turków, że zagłosowali na tego durnia. Z drugiej strony Polacy nie są wiele lepsi pod tym względem

 • gandalph

  Oceniono 46 razy 28

  Czemu ten Erdogan miałby sobie du*ę zawracać jakąś tam gospodarką? Ważne, że Turcy anatolijscy i inne kmioty z kolan wstają. Bo taka jest właśnie praprzyczyna problemu: konflikt między zislamizowaną, ortodoksyjną Turcją wiejską ze zlaicyzowaną, kosmopolityczną Turcją Stambułu i innych wielkich miast. Dokładnie to samo co w Polsce. Elefantyna Ci...ka z Chrząszczygrzewoszyc i Alojzy Dupski z Baranic Wąskich NIE NADANŻA za cywilizacją, drze japę i dlatego pisuary chcą zniszczyć kraj, aby im dogodzić.

 • 4mils

  Oceniono 28 razy 18

  Koniec demokracji w Turcji. Uciekają inwestorzy w obawie o swoje środki. To samo w Polsce od października.

 • Tworzywa 500

  Oceniono 26 razy 14

  Nasze Słońca z Nowogrodzkiej też podążają śladami Wielkiego Przewodnika Erdogana. Ale suweren tak chciał tzn 18,2% "większości" wyznacza drogę 81,8% "mniejszości".

 • 20portal

  Oceniono 26 razy 12

  Czytajcie barany tj. suwerenie. To was czeka pod rządami PiS. Dopóki jeszcze jest forsa z Unii to żyjemy - jak się skończy będzie tak jak u Erdogana w Turcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX