Szaleństwo na rynku obligacji Skarbu Państwa. Ten rok zakończy się absolutnie rekordowym wynikiem

W całym 2017 r. sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa okazała się najwyższa od 16 lat. Wystarczyło jednak zaledwie 7 miesięcy 2018 roku, żeby już pobić ten wynik.

1 mld 93 mln zł wydali Polacy na obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa w lipcu. To trzeci miesiąc w tym roku, w którym sprzedaż wyniosła ponad 1 mld zł. Standardowo, tak jak w ostatnich miesiącach, największym zainteresowaniem cieszą się obligacje 3-miesięczne (399,4 mln zł w lipcu), 2-letnie (343,4 mln zł) i 4-letnie (265,7 mln zł). 

.. .

Najistotniejszą informacją po lipcu jest jednak fakt, że łączna sprzedaż tylko przez pierwszych siedem miesięcy 2018 r. wyniosła ok. 6,9 mld zł i już przekroczyła całkowitą sprzedaż w całym 2017 r. Warto przy tym zauważyć, że ubiegłoroczny wynik był najlepszy od 2001 r.

Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że 2018 rok zakończy się wynikiem absolutnie kosmicznym, zdecydowanie przebijającym wyniki z ubiegłych lat. Gdyby zainteresowanie obligacjami w kolejnych miesiącach roku było takie samo jak dotychczas, to sprzedaż sięgnęłaby ok. 11,8 mld zł. To więcej niż np. w latach 2012-2015 razem wziętych.

.. .

Skąd się bierze taki wynik?

Ministerstwo Finansów od jakiegoś czasu na różne sposoby promuje obligacje skarbowe oraz uatrakcyjnia ich ofertę, wykorzystując też trochę brak walki banków komercyjnych o oszczędności Polaków. Od października 2017 r. sprzedaje obligacje (a tak naprawdę bony) 3-miesięczne, które są najlepiej sprzedającymi się aktualnie papierami. Co akurat nie dziwi, bo nie od dziś wiadomo, że Polacy lubują się bardziej w krótkoterminowych lokatach swoich oszczędności. 

W czerwcu br. z kolei testowo zaoferowano tzw. obligacje premiowe, czyli papiery 10-miesięczne, wśród nabywców których w marcu zostaną rozlosowane nagrody pieniężne w wysokości nawet 10 tys. zł. Polacy zainwestowali w nie 371 mln zł. To między innymi dzięki papierom premiowym tegoroczny czerwiec ze sprzedażą obligacji na poziomie 1 mld 178 mln zł był najlepszym od 15 lat miesiącem pod względem zainteresowania Polaków. Emisja obligacji premiowych na razie nie jest powtarzana.

Oprocentowanie obligacji skarbowych, aktualnie np. 1,50 proc. dla papierów trzymiesięcznych, jest także porównywalne czy wręcz konkurencyjne do wielu ofert lokat bankowych. Średnie oprocentowanie lokat 3-miesięcznych w bankach wynosi obecnie ok. 1,40 proc., co oznacza, że jest sporo ofert nawet gorszych niż obligacje 3-miesięczne. Przy tym jednak warto pamiętać, że takie oprocentowanie nie daje rady uchronić przed aktualną inflacją. 

Warto też pamiętać, że obligacje skarbowe to forma długu zaciąganego przez państwo u obywateli. Długu, za który państwo musi zapłacić odsetki. Od obligacji sprzedanych przez pierwszych siedem miesięcy br. już "na rękę", po ujęciu podatku od zysków kapitałowych, te odsetki wyniosą ponad 87 mln zł. Rok temu odsetki od obligacji sprzedanych w pierwszych siedmiu miesiącach wynosiły ok. 64 mln zł, a w 2016 r. ok. 43 mln zł.

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (76)
Szaleństwo na rynku obligacji Skarbu Państwa. Ten rok zakończy się absolutnie niespotykanym wynikiem
Zaloguj się
 • Artur Borzym

  Oceniono 42 razy 24

  Z czego tu sie cieszyc, ten wzrost jest wzrostem zadluzenia panstwa, wlasnie PIS zadluzyl panstwo na dodatkowe 20mld w obligacjach. To jest ksiegowosc kreatywna, kasa ze sprzedazy obligacji dolicza sie do wyniku budzetowego jako +20mld tym czasem to jest tak naprawde - 20mld. W ten sposob wynik pokazywany przez propagande jest o 40mld lepszy w stosunku do realnego wyniku. Drugim mykiem jaki robi PIS jest zwiekszanie caly czas na koniec roku wartosci zobowiazan panstwa co tez nie wlicza sie do wyniku na minus nastepne kolo 40mld

 • equinox1976

  Oceniono 29 razy 19

  Czemu autor przemilcza fakt ze głównym inwestorem w skarbówki sa państwowe banki oraz to ze zagranica od kwietnia systematycznie pozbywa się polskich papierów? W czerwcu poszło na sprzedaż 1.6mld od inwestorów z zagranicy. Może o tym porozmawiajmy bo to zwiastuje poważne problemy. A jeszcze jak dołozymy dzisiejsze mądrości kretyna z RPP to sie robi mały dramat. Skoro członek RPP moze mówić takie rzeczy to czas się chwytać portfela:

  „Z uwagą będę obserwował dalszy rozwój sytuacji w Turcji. Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki. Na tym przykładzie widzimy, w jaki sposób możliwe jest sprytne wykorzystanie suwerenności monetarnej, czyli prawa do prowadzenia własnej polityki pieniężnej oraz faktu posiadania własnej waluty”
  I jeszcze jedno. W Grecji rząd własnych obligatariuszy ostro potraktował w czasie kryzysu. W Polsce bedzie dokładnie tak samo. Dostaną połowe zainwestowanej sumy albo w zamian za 2-latki dostaną 30-latki a i to nie wiadomo w jakim wolumenie

 • krajek13

  Oceniono 16 razy 12

  otwieramy szampana!!!! ale czy to czasami nie jest tak ze panstwo sie zadluza sprzedajac obligacje, hmm - czyli jak moja piekna pani (lepsza polowa) wpadnie jutro do domu, wysciska mnie i oznajmi ze wziela kredytu na milion to znaczy ze odnieslismy sukces, a jak powie ze juz go wydala - to jescze wiekszy sukces. Rany twoje - strasznie skomplikowana ta ekonomia... ale nic to - plakac bedziemy razem - narod sie pojedna

 • pawel1235

  Oceniono 10 razy 8

  Kupujcie obligacje dla Kaczora potem TK z mgr Przyłębska orzeknie,że do zwrotu pół się należy bo trzeba państwo ratować(i poczytajcie co zrobiła Grecja z obligacjami prywatnych wierzycieli)

 • ks-t

  Oceniono 31 razy 7

  Kiedy dobrą wiadomością będzie: W tym roku nie wypuściliśmy żadnych obligacji a do tego spłąciliśmy nnnn miliardów starych? Z czego się cieszyć? że rząd Morawieckiego zadłuża nas i nasze dzieci i wnuki na coraz większe sumy? Pieniądze rozda teraz a niech spłącają następcy.

 • nn311

  Oceniono 6 razy 6

  czyli co wzrost długu wewnętrznego

 • cacadux

  Oceniono 24 razy 6

  To oznacza jedno - wzrost długu państwowego o prawie 7 miliardów złotych. Plus odsetki. Wasze dzieci będa miały do spłacenia razem jakies 9-10 miliardów. Cieszycie sie dalej PiSowaci idioci ?

 • yureck

  Oceniono 20 razy 6

  kasa państwa pęka w szwach a rząd-nierząd zamiast pomniejszać dług skupując obligacje wypuszcza kolejne transze długu ..... coś tu chyba nie gra???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX