UE walczy z praniem brudnych pieniędzy. Koniec z kupowaniem unijnych paszportów przez Rosjan

Bruksela zamierza zakończyć proceder przyznawania obywatelska osobom spoza UE przez kraje członkowskie, w tym Maltę i Cypr. Ma to m.in. ograniczyć możliwości prania brudnych pieniędzy, np. z Rosji.

Systemy „obywatelstwa na sprzedaż” w ośmiu państwach członkowskich mają podlegać ściślejszej kontroli z Brukseli w ramach szerszych działań przeciwko praniu brudnych pieniędzy i korupcji – przyznaje na łamach „Financial Timesa” komisarz UE ds. sprawiedliwości Vera Jourova.

Nawiązała również do obaw o pochodzenie bogactwa rosyjskich kandydatów do obywatelstwa maltańskiego.

- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, osoba nie powinna mieć prawa do obywatelstwa. Nie mamy uprawnień do zakazywania takich praktyk, ale mamy obowiązek stawiać państwom członkowskim wysokie wymagania, aby były ostrożne. Przyznają obywatelstwo dla całej Europy – wyjaśnia. 

Czytaj więcej: Polska w czołówce UE. Tylko trzy kraje mają niższe bezrobocie niż my

Obywatelstwo przez inwestycje

Do państw UE posiadających programy „obywatelstwa przez inwestycje” należą nie tylko Malta i Cypr, ale również Austria, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Portugalia i Węgry.Takie systemy mogą wymagać od wnioskodawców dokonania znacznych inwestycji w nieruchomości lub obligacje. W zamian pozwalają nowym posiadaczom paszportów pracować i mieszkać w dowolnym kraju UE oraz swobodnie podróżować w obrębie strefy Schengen.

- Najbardziej podejrzane są sytuacje, w których obywatel rosyjski na stanowisku kierownika średniego lub wyższego szczebla nagle wykazuje środki wystarczające do inwestycji pozwalających na zakup obywatelstwa na Malcie – mówi Jourova. 

Czytaj więcej:  Za brak niezależnego sądownictwa - blokada środków unijnych

Unia Europejska oskarży rządy

Państwa członkowskie UE mają swobodę w ustalaniu własnych kryteriów obywatelstwa. Jesienią Komisja opublikuje jednak sprawozdanie, w którym prawdopodobnie oskarży systemy rządowe o niewystarczającą staranność w stosunku do wnioskodawców i źródeł ich majątku.

Sprawozdanie jest częścią bardziej ogólnych działań przeciwko praniu pieniędzy, prowadzonych wspólnie z Europejskim Bankiem Centralnym i Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego, które mają na celu wzmocnienie przepisów dotyczących nielegalnych środków pieniężnych. 

Czytaj więcej: Polska otrzymała już z Unii "na czysto" 100 miliardów euro

150 tys. euro za obywatelstwo

Skandale związane z praniem brudnych pieniędzy z udziałem banków na Malcie i Łotwie sprawiły, że systemy obywatelstwa stały się bardziej kontrowersyjne i zwróciły uwagę na brak kontroli rosyjskich funduszy wkraczających do krajów UE.

Np. w ramach maltańskiego programu osoba fizyczna może uzyskać obywatelstwo w zamian za wkład w wysokości 650 tys. euro do krajowego funduszu rozwoju oraz zakup lub wynajem nieruchomości, jak również inwestycje w akcje i obligacje o wartości co najmniej 150 tys. euro.Członkowie rodziny mogą zostać dodani za dodatkową opłatą w wysokości od 25 do 50 tys. euro za osobę.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: