Mandaty PIP dla LOT-u za zwolnienie szefowej związku zawodowego. Przewoźnik odwoła się od decyzji

LOT jest po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy nałożyli na przewoźnika mandaty m.in. za zwolnienie byłej szefowej związku zawodowego Moniki Żelazik. Linia nie zgadza się z opinią PIP, zapowiada odwołanie.

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w Polskich Liniach Lotniczych LOT rozpoczęła się po tym, jak przewoźnik zwolnił z pracy przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monikę Żelazik. Inspektorzy PIP uznali, że zwolnienie Moniki Żelazik było złamaniem przepisów ustawy o związkach zawodowych i nałożyła na zarząd przewoźnika mandaty.

Zarząd LOT już zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji.

Kłopoty Ryanaira, a LOT

Strajkujący piloci Ryanaira w całej Europie walczą o to, by przewoźnik zatrudniał ich bezpośrednio oraz na umowę o pracę. Pod postulatami pracowników irlandzkiego oddziału firmy mogliby podpisać się niektórzy pracownicy LOT-u. Z kontroli PIP wynika bowiem, że LOT prowadzi politykę zatrudniania swoich pracowników przede wszystkim na umowach samozatrudnieniowych (wymagającej założenia działalności gospodarczej, szczególnie pilotów) oraz cywilnoprawnych. To nie spodobało się inspektorom.

- Równoległe wykonywanie tych samych czynności w granicach różnych reżimów prawnych nasuwa najwięcej wątpliwości co do charakteru stosunku zobowiązaniowego, jaki powinien łączyć strony – cytuje Strajk.eu wnioski końcowe kontrolerów PIP.

Okazuje się też, że nawet zatrudniając pracowników poprzez spółkę LOT Crew, robiąca to na zlecenie narodowego przewoźnika firma robiła to nielegalnie. Nie zadbano bowiem o obowiązkowy wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Grozi za to kara do 100 tysięcy złotych. 

Miał być strajk

Na początku maja pracownicy LOT-u planowali strajk, który ostatecznie nie doszedł do skutku. Zamierzali domagać się powrotu do zasad wynagradzania z 2010 roku, kiedy  to w związku z problemami przewoźnika wypowiedziany został zbiorowy układ pracy. Ostatecznie pracownicy LOT ograniczyli się do strajku włoskiego polegającego na bardzo skrupulatnym wykonywaniu obowiązków.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: