Trump podpisuje ważny dokument. Zakaz dla sprzętu Huawei i ZTE w amerykańskich urzędach

Prezydent USA Donald Trump podpisał regulację zakazującą używania technologii kilku chińskich firm - w tym ZTE i Huawei - przez administrację rządową i firmy działające na jej zlecenie.

Zakaz dotyczy urządzeń, które są kluczową częścią rządowych systemów informatycznych i które służą do przeglądania lub przesyłania danych. Chodzi o sprzęt produkowany zarówno przez znane chińskie firmy Huawei i ZTE, jak i przez trzech mniejszych producentów z Państwa Środka - wśród nich jest np. spółka Hytera Communications, wytwarzająca urządzenia telekomunikacyjne i służące do monitoringu wideo.

Zakaz ma zostać wprowadzony w ciągu dwóch lat. Do tego czasu objęte nim urządzania mają zostać usunięte z amerykańskich urzędów, nie mogą być też wykorzystywane przez prywatne firmy realizujące zamówienia rządowe.

Nowa regulacja jest częścią większej ustawy o obronie narodowej (ang. National Defense Authorization Act - NDAA) i zwieńcza wieloletnie wysiłki części amerykańskich polityków przekonanych o tym, że Pekin wykorzystuje chińskie firmy technologiczne do infiltrowania amerykańskich zasobów.

O tym, że Huawei i ZTE są zagrożeniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego można, po raz pierwszy można było przeczytać w raporcie Kongresu Stanów Zjednoczonych już w 2012 roku.

Czytaj więcej: Huawei pokazuje po raz pierwszy smartfona z 8 GB RAM. I to jeszcze w tańszej marce Honor. 

Decyzję Donalda Trumpa skomentowali przedstawiciele Huawei. - Huawei wspiera dążenia amerykańskich władz, których celem jest poprawa bezpieczeństwa, ale ten przypadkowy dopisek do NDAA jest nieskuteczny, błędny i niekonstytucyjny -czytamy w komunikacie, który chińska spółka rozesłała do mediów.

Jej zdaniem nowy zakaz nie poprawi bezpieczeństwa, a jedynie ogranicza innowacje, równocześnie zwiększając koszty związane z korzystaniem z internetu przez amerykańskich konsumentów i tamtejsze firmy.

Tekst pochodzi z blogu „PortalTechnologiczny.pl”

Więcej o: