Minister Czerwińska o projekcie nowego budżetu. "Niski deficyt świadczy o dyscyplinie fiskalnej"

We wstępnym projekcie budżetu na 2019 rok planowany niski deficyt na poziomie 28,5 mld zł świadczy o dyscyplinie fiskalnej i gwarantuje niskie koszty obsługi, uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

Jest  wstępny projekt budżetu na 2019 r. Zgodnie z przyjętym przez rząd dokumentem, deficyt ma być znacznie niższy niż w tym roku, a gospodarka ma rosnąć nieco wolniej.

Projekt ustawy budżetowej zakłada między innymi wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. (budżet na ten rok zakłada 3,9 proc. wzrostu) i 2,3 proc. średniorocznej inflacji.

Czytaj też: Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Ma być 28,5 mld zł deficytu

Przyjęty dziś wstępnie projekt budżetu na 2019 rok gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo finansów publicznych. Planowany niski deficyt na poziomie 28,5 mld zł świadczy o dyscyplinie fiskalnej i gwarantuje niskie koszty obsługi"

- skomentowała przyjęcie projektu minister finansów Teresa Czerwińska

Równocześnie zapewnione jest finansowanie społecznych i rozwojowych programów rządu oraz wzrost nakładów na wynagrodzenia w sferze budżetowej. Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczanie jego skomplikowania

- dodała.

W przyjętym projekcie budżetu założono następujące wskaźniki makroekonomiczne:

  • wzrost PKB - w ujęciu realnym o 3,8 proc.;
  • średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych  2,3 proc.;
  • wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent - nominalnie o 6 proc.;
  • wzrost spożycia prywatnego - w ujęciu nominalnym o 5,9 proc.;

Zaplanowano też deficyt budżetu państwa na kwotę nie większą niż: 28,5 mld zł, a deficyt sektora finansów publicznych (wg  metodologii UE) na poziomie 1,8 proc. PKB.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: