Żarówki halogenowe znikną ze sklepów. 1 września w życie wchodzi rozporządzenie Unii Europejskiej

Żarówki halogenowe wkrótce znikną ze sklepów w Polsce i całej Unii Europejskiej. 1 września w życie wchodzi rozporządzenie unijne w tej sprawie.

Po wycofanych kilka lat temu tradycyjnych żarówek wolframowych, teraz przychodzi czas na halogeny. Żarówki halogenowe od 1 września nie będą już wprowadzane na rynek unijny. Zapasy, które jeszcze leżą na sklepowych półkach albo w magazynach, oczywiście będą mogły zostać sprzedane. 

Żarówki halogenowe i tak dostały dodatkowe dwa lata życia. Pierwotnie zakaz ich sprzedaży miał wejść w życie we wrześniu 2016 r., ale branża oświetleniowa przekonała Komisję Europejską, że potrzebuje jeszcze czasu na przygotowanie "przejęcia" rynku przez energooszczędne żarówki LED.

LED i niższe zużycie prądu

Argumentem za zastępowaniem żarówek halogenowych przez oświetlenie LED jest przede wszystkim znacznie niższe zużycie prądu. Światła LED konsumują około 5 razy mniej energii niż lampy halogenowe. Eksperci cytowani przez CNN oraz The Guardian przekonują, że choć żarówki LED są droższe, to po pierwsze - od kilku lat tanieją, a po drugie - koszt ich zakupu zwróci się w mniej niż rok dzięki niższemu zużyciu prądu. Dodają, że żarówki halogenowe "spalają się" po ok. dwóch latach, a LED mogą świecić nawet przez 15-20 lat.

Jak wylicza Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii, przejście na oświetlenie LED ma przynieść w Unii roczne oszczędności energii równoważne rocznemu zużyciu w Portugalii. Zmiana ma pozwolić obniżyć do 2025 r. emisję CO2 o 15,2 mln ton. Itkonen tłumaczy, że to tyle, ile generuje rocznie ok. 2 mln osób.

***

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]