Bezrobocie w Polsce wciąż na rekordowo niskich poziomach. GUS podał najnowsze dane

Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec lipca br. wyniosła 5,9 proc., czyli nie zmieniła się wobec danych z czerwca, podał Główny Urząd Statystyczny. W lipcu 2017 r. stopa ta wyniosła 7 procent.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lipca 2018 r. wyniosła 961,8 tys. wobec 967,9 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 140 tys. przed rokiem. 

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, powołując się na dane z urzędów pracy,  że stopa bezrobocia wyniosła w lipcu również 5,9 proc.

W projekcie budżetu na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r.

Stopa bezrobocia (lipiec 2018 r.)Stopa bezrobocia (lipiec 2018 r.) fot. GUS

Warszawa wypadła najlepiej

Najniższe bezrobocie jest obecnie w regionie warszawskim stołecznym (2,6 proc.) Warto jednak zauważyć, że pozostała część województwa mazowieckiego wypada znacznie gorzej, a bezrobocie osiągnęło tu poziom 9,8 proc. To drugi najgorszy wynik. Największe bezrobocie panuje w województwie warmińsko-mazurskim - 9,9 proc.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (22)
GUS: Bezrobocie w Polsce wciąż na rekordowo niskim poziomie
Zaloguj się
 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 4 razy 4

  Bezrobocie takie niskie a pracy dalej nie ma. Bo, jak stanowi Kodeks pracy, praca jest odpłatna. A nie darmowa (bo to wolontariat) lub częściowo odpłatna (jakby chcieli nasi cudowni przedsiębiorcy - sól tej ziemi) ;-)

 • mjunhy

  Oceniono 5 razy 1

  Ja szukam pracy na umowę o pracę i brakuje takich ofert pracy. Śmieciówki są a poważnych ofert pracy niema. Pracodawcy skarżą się że brakuje wykształconych pracowników, Ja wykształcenie mam i nie chcą mnie zatrudnić. Chciał bym się dorobić mieszkania lub kupić działkę i wybudować dom a zarobki są tak niskie że aby spełnić moje marzenie, pozostaje mi wyjechać do pracy za granicę.

 • poppers68

  Oceniono 5 razy 1

  Ponad 2 lata w poszukiwaniu pracy innej niż na stanowisku magazynowo-produkcyjnym za 2000 pln. Rocznie wysłanych ca. 190 aplikacji, generacja 50+ z doświadczeniem w obszarze sprzedaży.
  Zero feedback, w RUP oferty jak podałem + zarejestrowani : filologowie, nauczyciele, managerowie sprzedaży, ekonomiści etc. Oferty : spawacz, pracownik magazynowy, pracownik telemaretingu.
  Na stanowiska nie wymagające nałożenia t shirtu z nazwą sklepu spożywczego czy stroju roboczego nie macie szans. Chyba, że ktoś z rodziny pracuje w HR Spółki lub ma dostęp do osób decyzyjnych lepszy niż inni.
  Nie ma rąk do pracy, bo ręce do pracy nie chcą być rękoma robotniczymi. Chcą zarządzać lub siedzieć w biurze.
  Płace.....płace.....płace.....

 • Kasia Kowalska

  0

  Na etat nie przyjmują do pracy tylko na umowę,zlecenie bez zabezpieczenia dzisiaj pracujesz jutro może szef cię wywalić.W dzisiejszych czasach strach pracować,bo nie dość,że mało płacą to jeszcze w każdej chwili możesz wylecieć,jak się czemukolwiek sprzeciwisz.

 • lob1

  Oceniono 2 razy 0

  Opowiadała mi kasjerka w Biedronce,że nawet do ubikacji nie mogą wyjść bo szef powiedział,żeby ubrały pampersy za 15oozł cały dzień na kasie.Nie jest to wyzysk,dlatego ludzie wolą pracować na czarno.

 • lob1

  0

  Bo ludzie wolą na lewo pracować a nie za takie grosze,które na miesiąc życia nawet skromnego nie wystarczą.

 • schneckenkorn

  Oceniono 8 razy 0

  Jednak ściąganie na potęgę Ukraińców zaczyna psuć rynek pracy. Coraz częściej aplikacje Polaków są odrzucane na rzecz ukraińskiej siły roboczej. Rząd, jeśli już chce sprowadzać obcokrajowców, winien stworzyć takie warunki dla pracodawców, aby bardziej opłacało się zatrudnić Polaków.

 • maryjanek66

  Oceniono 4 razy 0

  gospodarka ma ssanie na ludzi do prostych prac fizycznych, czyli umiejących pisać i czytac i nic wiecej nie potrzeba czyli po podstawówce. To tylko świadczy że jestesmy gospodarką w ogonie postepu cywilizacyjnego i konkurujemy z Chinami i Bangladeszem i walke przegramy bo u nas czlowiek ma wyzsze ceny niż w Azji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX