To już oficjalnie. Wiceminister finansów Paweł Gruza od września wiceszefem KGHM Polska Miedź

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź powołała właśnie wiceministra finansów Pawła Gruzę oraz Adama Bugajczuka na wiceprezesów zarządu.

- Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu 24 sierpnia 2018 roku rada nadzorcza spółki podjęła uchwały o powołaniu do zarządu KGHM Polska Miedź Pana Adama Bugajczuka na członka zarządu KGHM Polska Miedź na X kadencję, powierzając mu stanowisko wiceprezesa zarządu ds. rozwoju KGHM Polska Miedź oraz od dnia 10 września 2018 r. pana Pawła Gruzę na członka zarządu KGHM Polska Miedź na X kadencję, powierzając mu stanowisko wiceprezesa zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź" - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki. 

Paweł Gruza to wiceminister finansów odpowiedzialny w resorcie za podatki - był główną "twarzą" uszczelniania systemu podatkowego przez fiskusa. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000 – 2006 pracował w firmach doradczych, a od kwietnia 2016 r. był wiceministrem Skarbu Państwa w rządzie Beaty Szydło. Wiceszefem resortu finansów jest od listopada 2016 r. 

O odejściu Gruzy z Ministerstwa Finansów informował dwa dni temu "Puls Biznesu". Według wcześniejszych informacji, Gruza był zainteresowany pracą w KGHM, miał brać udział w rozmowach dotyczących fotela wiceprezesa spółki, ciągnących się od czerwca. Minister Finansów Teresa Czerwińska miała postawić Gruzę przed wyborem - rozmowy z KGHM albo praca w resorcie.

Na linii Gruza - Czerwińska relacje miałby być chłodne od samego początku urzędowania Czerwińskiej, czyli od początku stycznia, gdy zastąpiła na stanowisku ministra finansów Mateusza Morawieckiego. Gruza był wówczas także jednym z kandydatów rozważanym na stanowisko szefa resortu.

Drugi z powołanych wiceprezesów KGHM, Adam Bugajczuk, był m. in. dyrektorem  departamentu zakupów w PKO BP. 

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o: