Rząd pracuje nad nową ulgą dla właścicieli domów. Za ocieplenie odliczą nawet 53 tys. zł

Robert Kędzierski
Od 1 stycznia 2019 roku prawdopodobnie będzie można korzystać z nowej ulgi termoizolacyjnej. W ramach programu "Czyste Powietrze" państwo chce zwracać naprawdę duże pieniądze za ocieplenie domu.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii zapewnia, że "z dużą pewnością" od 1 stycznia 2019 roku w Polsce zostanie wprowadzona nowa ulga termoizolacyjna. 

Osoby, które zdecydują się ocieplić dom, będą mogły odliczyć do 23 proc. z podatku dochodowego. Maksymalną kwotę ulgi ustalono na 53 tys. zł. Ulga ma dotyczyć jednorodzinnego budynku mieszkalnego stanowiącego własność podatnika.  Teresa Czerwińska, minister finansów, wyjaśniła, że oferta dotyczy osób, które wcześniej nie korzystały z żadnych form pomocy państwa w związku z termomodernizacją.

Środki na dotacje mają pochodzić m.in. z opłaty recyklingowej obowiązującej od początku roku. W jej ramach do ceny jednorazowych toreb foliowych doliczana jest kwota 20 groszy. 

Rząd już pracuje

Odpowiednie zapisy mają znaleźć się w dwóch ustawach, które są obecnie w fazie projektu. Chodzi o przepisy dotyczące o podatku dochodowego (projekt UD425) oraz wspierania termomodernizacji i remontów (UD408).

"Czyste powietrze" staje się faktem

Nowa ulga ma być wprowadzona w ramach realizacji programu "Czyste Powietrze" ogłoszonego w czerwcu. Zdaniem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Polsce niezbędne jest pilne uruchomienie pilotażowego programu termomodernizacyjnego budynków jednorodzinnych. Jest to jeden z elementów walki ze smogiem.

- Termomodernizacja budynków jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie została uznana przez ekspertów Banku Światowego pracujących na zlecenie Komisji Europejskiej za optymalne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce - czytamy w uzasadnieniu do projektu. 

Za pięć-dziesięć lat wyraźnie czystsze powietrze

Oprócz ocieplania budynków projekt zakłada też dotacje dla osób wymieniających źródła ciepła czyli np. piece centralnego ogrzewania. 

Czytaj też: Ministerstwo Finansów zapowiada rewolucję w rozliczaniu aut przez firmy. Koniec pojazdami za kilkaset tysięcy

Realizacja programu "Czyste Powietrze" ma kosztować w latach 2018-2029 ok. 130 mld zł. Premier Mateusz Morawiecki komentując projekt zapewnił, że dzięki niemu "w ciągu pięć-dziesięć lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze". 

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: