Rosjan czeka podniesienie wieku emerytalnego. Dziś kobiety pracują tam do 55. roku życia

Podniesienie wieku emerytalnego w Rosji jest nieuniknione. W środowym telewizyjnym wystąpieniu prezydent Władimir Putin poinformował jednak rodaków o złagodzeniu początkowych założeń reformy.

Obecnie Rosjanki przechodzą na emeryturę w wieku 55 lat, a Rosjanie 60. Pierwotny kształt reformy zakładał, że kobiety będą pracowały do 63 roku życia, a mężczyźni 65.

Plany rządu spotkały się z dużym niezadowoleniem społeczeństwa i doprowadziły do największego do lat spadku popularności Putina. Na ulicach wybuchły protesty, a badania opinii publicznej jasno wskazywały, że dla 90 proc. Rosjan zapowiedziane zmiany są nie do przyjęcia.

Zdecydowana reakcja obywateli wpłynęła na złagodzenie stanowiska rządu. W środowym telewizyjnym wystąpieniu Władimir Putin tłumaczył, że reforma systemu emerytalnego jest nieunikniona, jednak będzie wprowadzana z dużą ostrożnością. 

Według nowych założeń Rosjanki będą przechodziły na emeryturę w wieku 60 a nie 63 lat. Podniesienie wieku emerytalnego dla mężczyzn do 65 roku życia ma zostać utrzymane.

- Rozwój demograficzny i trendy na rynku pracy oraz obiektywna analiza sytuacji pokazują, że nie możemy tego dłużej odkładać, ale nasze decyzje muszą być sprawiedliwe, zrównoważone i bezwzględnie uwzględniać interesy obywateli - powiedział Putin.

W dalszej części przemówienia tłumaczył, że Rosjanie żyją coraz dłużej, a świadczenia emerytalne są niskie. Dłuższa praca ma nie tylko poprawić los przyszłych emerytów, ale również podnieść obecne emerytury, które w wielu przypadkach są głodowe. Putin nie ukrywał również, że działania rządu mają na celu zapewnienie odpowiedniej liczby rąk do pracy, ponieważ Rosja również boryka się z problemem niedoboru pracowników, a w starzejącym się społeczeństwie trzeba na nowo nauczyć się wykorzystywać potencjał dojrzałych osób.

Putin uspokaja matematyką

Prezydent Rosji w obliczu spadającego poparcia skupił się na zapewnieniu obywateli, że podniesienie wieku emerytalnego jest jedynym rozwiązaniem. Według wyliczeń jego ekspertów na wypłatę emerytur trzeba codziennie 20 mld rubli (ponad 293 mln USD).

Wprowadzenie zmian w systemie podatkowym sfinansowałoby świadczenia na zaledwie sześć dni, a dodatkowe opodatkowanie sektorów energetycznych rozwiązałoby sprawę kilka miesięcy.

Reforma drobnych kroków

Wydłużenie wieku emerytalnego ma zająć Rosji kilkanaście lat, będzie więc wprowadzane stopniowo, a nie metodą szokową.

Towarzyszyć mają temu zmiany w prawie pracy obejmujące m.in. wprowadzenie ochrony dla pracowników w wieku przedemerytalnym, kary dla pracodawców za zwolnienie starszych pracowników, podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych starszym osobom, szkolenia przekwalifikujące.

Putin tłumaczył Rosjanom, że dalsze zwlekanie z wprowadzeniem reformy odbędzie się ze szkodą dla wszystkich i w niedalekiej perspektywie poważnie zagrozi stabilności systemu.

Mimo to rząd zdecydował, że wojskowi i funkcjonariusze resortów wojskowych zachowają prawo do przechodzenia na emeryturę po 20 latach służby. 

+++

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]