Rok więzienia za mięso, które nie jest mięsem. Missouri odpowiada na zamęt terminologiczny

Amerykański stan Missouri jako pierwszy na świecie uregulował użycie słowa "mięso". Mięso jest więc mięsem, o ile pochodzi od zwierzęcia. Producenci roślinnych substytutów protestują.

Nowe prawo weszło w życie 28 sierpnia. Missouri stało się tym samym pierwszym stanem USA, które wprowadziło prawo zabraniające producentom żywności używania słowa „mięso" w odniesieniu do czegokolwiek innego niż mięso zwierzęce.

Wprowadzona regulacja ma na celu ochronę konsumentów przed produktami wytwarzanymi przez producentów tego, co nazywa fałszywym lub nietradycyjnym mięsem.

Chodzi głównie o tak zwane czyste mięso, znane również jako mięso hodowane w laboratorium, które wytwarza się z hodowanych komórek tkanek zwierzęcych, oraz mięso pochodzenia roślinnego, wytwarzane zazwyczaj ze składników takich jak soja, tempeh i seitan.

Wprowadzone prawo stanowe zabrania „fałszywego przedstawiania produktu jako mięsa, jeśli nie pochodzi z zebranego żywego inwentarza lub drobiu”. Osoby, które naruszą to prawo, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 1000 dolarów i uwięzione na rok. Zbliżona argumentacja rozwija się też na poziomie federalnym.

Zamęt terminologiczny i nowa ustawa

Nad wprowadzeniem ustawy pracowało Stowarzyszenie Missouri Cattlemen's Association, które powoływało się na powstający wśród konsumentów zamęt terminologiczny i potrzebę ochrony miejscowych ranczerów.

Producenci roślinnych namiastek, zamienników i substytutów prawdziwego zwierzęcego mięsa nie składają broni i próbują zablokować wejście ustawy w życie, a tym samym ochronę konsumentów, twierdząc, że określenie „mięso roślinne, czy mięso bazujące na roślinach” nikogo nie wprowadza w błąd. Bo samo słowo „mięso” odnosi się również do jadalnej części orzechów i owoców.

Z badań Allied Market Research wynika, że rynek substytutów mięsa osiągnie do 2025 r. globalną wartość 7,5 miliarda dolarów rocznie i w porównaniu z 4,2 miliarda dolarów w 2017 roku.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (62)
Chcesz jeść prawdziwe mięso? Jedź do Missouri
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 29 razy 15

  Gdyby w Polsce wprowadzić takie przepisy, 80% tego, co leży na ladach stoisk mięsnych i wędliniarskich musiałoby zacząć się nazywać „karmą nr 6”, albo jakoś podobnie.

  Swoją drogą to interesujące, że UE uregulowała dokładnie rynek nabiału, i nic co nie bazuje wyłącznie na mleku nie ma prawa nazywać się serem lub masłem, a w przypadku wyrobów „mięsnych” żadnych restrykcji w nastrzykiwaniu wodą i faszerowaniu wypełniaczami nie ma.

 • thousand111

  Oceniono 19 razy 13

  W Stanach rok więzienia za oszukiwanie na mięsie, w Niemczech 60 k ojro za zabijanie pszczół, a w Polsce za trucie ludzi 1000 zł kary. Taki mamy klimat.

 • albatroos

  Oceniono 12 razy 8

  Gdyby komuna nauzyła się w porę robić "mięso" z gówna tak jak mamy teraz to żadnych strajków w 1980 by nie było a Gierek dożywotnio byłby I sekretarzem.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 12 razy 4

  Może też zakażą wreszcie producentom oszukanej karmy dla zwierząt wypisywania na opakowaniu "mięsne kawałki" kiedy w składzie karmy mięso stanowi 20% surowca.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 13 razy 3

  "Nasiono otoczone błoniastą łupiną, potocznie zwane jądrem, stanowi jadalną część owocu... Zewnętrzna warstwa owocni stanowi mięsistą, zieloną okrywę.". - a więc mięso nie odnosi się do jadalnej części orzechów i owoców.

 • Izabela Skibinska

  Oceniono 37 razy 3

  co do "mięsa" roślinnego to jeszcze rozumiem, ale nie stosowanie nazwy mięso do tkanki "wyhodowanej" w laboratorium, będącym niczym innym jak właśnie mięsem, tylko że bez antybiotyków i hormonów, jest absurdalne. Chyba że za definicje mięso przyjmiemy że musi pochodzić z żywej istoty, eksploatowanej i torturowanej a na koniec brutalnie zarżniętej

 • shtalman

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli osiemnastki z dużym jędrnym biustem i zwartymi pośladkami nie będę mógł nazwać mięskiem?
  Świat schodzi na psy

 • Jozef Kowalski

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy tak u nas ,za nazwanie kiełbasopodobny wyrób kiełbasą.

 • Daniel Kepinski

  Oceniono 3 razy 1

  Unia powstała dla koncernów przemysłowych i u nas nawet 20 mięsa czytaj skóry i innych flakow jest mięsem wraz z soja są to produkty żywnościowe chcecie coś normalnego do jedzenia kupcie sobie swinke od chlopka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX