Kupujesz przez internet z Chin? Ministerstwo: Dopłać VAT. Niezależnie od wartości przesyłki

Robert Kędzierski
Resort finansów przypomina, że do wszystkich towarów zamówionych w chińskich e-sklepach, jak AliExpress, trzeba dopłacić VAT. Wartość przesyłki nie ma znaczenia, limit 22 euro to mit. Będzie uszczelnienie?

"Rzeczpospolita" donosi, że Ministerstwo Finansów wydało specjalne oświadczenie - przypomina, że osoby importujące wszelkie towary z chińskich e-sklepów muszą dopłacić podatek VAT. Nie ma przy tym znaczenia kwota transakcji, oznaczenie przesyłki jako prezent, a także fakt zamawiania pojedynczych, często bardzo tanich przedmiotów. 

Limit to mit

MF przypomina jednocześnie, że od lat panuje przekonanie, iż przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro, podatkiem objęte nie są. A jeśli sprzedawca wysłałby je oznaczone jako "prezent", limit wzrastałby do 45 euro. 

To mit. Takie przepisy obowiązują co prawda w Unii, ale nie w Polsce i we Francji, które wynegocjowały sobie ochronę własnych rynków. Poza tym pozostałe kraje od 2022 roku również będą doliczać VAT do wszystkich przesyłek.

Dla fiskusa nie ma też znaczenia, czy import towaru z Chin dokonuje przedsiębiorca czy osoba fizyczna. VAT muszą dopłacać wszyscy. 

Kupujesz na AliExpress? Dopłacisz VAT

Według "Rzeczpospolitej" fiskus zabiera się za uszczelnienie systemu. Na celownik bierze między innymi tych, którzy kupują na platformach takich jak AliExpress. W Ministerstwie Finansów cały czas trwają analizy sytuacji i możliwych rozwiązań. Pierwsze sygnały o możliwych obostrzeniach pojawiały się w marcu. 

Poczta pokaże przesyłki Krajowej Administracji Skarbowej?

Egzekucję podatków może ułatwić porozumienie Poczty Polskiej i Krajowej Administracji Skarbowej zawarte już w styczniu. 

- Celem podpisanego porozumienia jest zapewnienie sprawnej realizacji obrotu pocztowego z krajami spoza Unii Europejskiej oraz doprecyzowanie zasad dokonywania zgłoszeń celnych w tym obrocie. Ścisła współpraca organów KAS i pocztowych jest niezbędna do osiągnięcia tego celu, zwłaszcza w dobie nowych wyzwań, jakie niesie ze sobą rozwój zamówień internetowych i związany z nim wzrost liczby przesyłek sprowadzanych z zagranicy. Wspólnie musimy dbać o ochronę rynku, eliminując zagrożenia i potencjalne nieprawidłowości, ale także usprawniając procedury, tam gdzie jest to możliwe - wyjaśniał Marian Banaś, szef KAS, komentując podpisanie umowy. 

Wzrost o 100 proc.

Fiskus coraz poważniej myśli o uszczelnieniu systemu, bo ilość przesyłek z Chin rośnie lawinowo. Przykładowo wzrost pomiędzy listopadem 2017 a 2016 roku wynosił 100 proc. Nie ulega wątpliwości, że stało się tak głównie przez uruchomienie polskojęzycznej wersji serwisu AliExpress w 2016 roku. Pod koniec zeszłego roku liczba polskich internautów, którzy dokonali zakupów na chińskim portalu, osiągnęła poziom pięciu milionów osób. 

Trend potwierdza raport "E-Commerce w Polsce 2018" opracowany przez analityczną firmę Gemius. Od 2016 do 2018 roku odsetek internautów robiących e-zakupy w Chinach wzrósł z 10 do 23 proc. 

Czytaj też: Fenomen Aliexprss, chińskiego sklepu, w którym Polacy kupują coraz częściej

Presję ze strony azjatyckich sklepów z pewnością odczuwa Allegro, niekwestionowany lider e-commerce w Polsce. Import z Chin trafiający w setkach tysięcy kopert jest też solą w oku polskich przedsiębiorców, którym ciężko konkurować ceną. Nic więc dziwnego, że sytuację próbuje uregulować Ministerstwo Finansów. Być może wkrótce pojawią się konkretne procedury, które mocno skomplikują tanie zakupy online w Chinach.

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]