TCL otwiera w Polsce największe centrum badawcze poza Chinami. Zajmie się sztuczną inteligencją

Robert Kędzierski/ISBNews
TCL, uznany producent smarfonów i telewizorów, otworzy w Polsce centrum badawcze. W największej tego typu placówce poza Chinami rozwijana ma być sztuczna inteligencja.

TCL, właściciel marek takich jak BlackBerry, Alcatel, Thomson, Palm, trzeci producent telewizorów na świecie, uruchamia w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe. Będzie w nim pracować przede wszystkim nad sztuczną inteligencją.

Bartosz Biskupski, szef TCL Research Europe, nie kryje entuzjazmu.

W warszawskim centrum będzie pracować ponad 100 specjalistów od Sztucznej Inteligencji, głównie inżynierów i researcherów.

- stwierdził podczas uroczystości otwarcia.

TCL bedzie w tym celu współpracować z wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, dlatego dyrektor generalny TCL Research Europe Bartosz Biskupski i dziekan wydziału prof. dr hab. Paweł Strzelecki podpisali list intencyjny, w którym zadeklarowali wymianę doświadczeń ekspertów koncernu i naukowców w pracach nad sztuczną inteligencją oraz w tworzeniu prac naukowych.

Pracujący w stolicy Polski specjaliści będą badać, jak algorytmy AI mogą być wykorzystane do osiągania najlepszej jakości obrazu oraz do dostarczenia najnowocześniejszych funkcjonalności w urządzeniach elektronicznych.

- dodał Biskupski.

dr Bartosz Biskupski to polski naukowiec i dotychczasowy szef działu Sztucznej Inteligencji w Samsungu.

TCL chce też rozwijać własne układy scalone zajmujące się sztuczną inteligencją oraz rozwijać analizę Big Data. 

Eksperci będą także pracować nad optymalizacją algorytmów AI, aby mogły one być wykorzystywane bezpośrednio w urządzeniach, a nie w tzw. chmurze. Pozwoli to zwiększyć poczucie prywatności użytkowników - produkty TCL mają też szybciej reagować i w mniejszym stopniu być zależne od dostępności sieci internetowej

- podsumował Biskupski.

Warszawska placówka będzie 27 jednostką badawczą chińskiej firmy, największą poza Krajem Środka. TCL w działach rozwoju i badań zatrudnia ponad 7000 osób. Obecnie firma na badania wydaje poniżej jednego miliarda dolarów rocznie, kilka procent przychodów. 

TCL ogłosił, że będzie kładł nacisk na rozwój sztucznej inteligencji podczas zeszłorocznych targów IFA. 

Amazon i inni wybierają Polskę

Otwarcie centrum rozwoju i badań przez TCL dowodzi, że Polska staje się potentatem w tym zakresie. Swoje działy research and development (R&D) mają w naszym kraju m.in. Amazon, Samsung, Nokia, Fujitsu, Ericsson, czy Intel. 

Jak wynika z badania Deloitte "Poland Corporate R&D Report 2016" - polskie firmy, które łącznie przeznaczają na nią 3 proc. swoich dochodów, nie tworzą zbyt wielu Centrów Badawczo-Rozwojowych. Taki status, dzięki któremu łatwiej jest chociażby pozyskać dofinansowanie, posiada w Polsce jedynie 40 podmiotów.

TCL chce zwiększać sprzedaż w Polsce

Marka TCL nie jest w Polsce szczególnie popularna, tymczasem chińska firma to trzeci producent telewizorów na świecie. Na polskim rynku co roku sprzedaje się średnio 2,2 mln telewizorów. Dla porównania w Europie co roku sprzedaje się około 37 mln telewizorów, w samych Niemczech – ok. 6,5 mln, we Francji – ok. 4,5 mln odbiorników rocznie. Z roku na rok wybieramy coraz droższe i większe modele - średnia cena wynosi ok. 1900 zł. 

Czytaj też: BlackBerry zaprezentował nowy smartfon na targach IFA.

W Polsce TCL jest obecny od 2007 roku, a telewizory na polskim rynku sprzedajemy od 2009 roku. Tutaj mamy zarówno biuro sprzedaży, jak i fabrykę zlokalizowaną w Żyrardowie, która corocznie produkuje kilka milionów telewizorów – zarówno pod marką TCL, jak i pod innymi markami, które są dostępne w sklepach w Polsce i za granicą. Rynek rozwija się szybko, naszym celem jest bycie numerem trzy w jak najkrótszym okresie.

- zapowiada Marek Maciejewski cytowany przez Newseria Biznes. 

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (36)
TCL, właściciel BlacBerry, Alcatel, Palm, Thomson, otwiera w Polsce centrum badawcze. Zajmie się sztuczną inteligencją
Zaloguj się
 • freewma

  Oceniono 15 razy 15

  Panie Kędzierski, proszę nie pisać głupot. TCL płaci za czasową licencję na BlackBerry, a nie jest właścicielem marki. Proszę uprawiać rzetelne dziennikarstwo (sprawdzanie danych z dwóch rzetelnych źródeł przed publikacją materiału), bo w tej chwili nadaj się pan co najwyżej do redakcji Faktu.

 • e50504

  Oceniono 14 razy 12

  Jeszcze 15 lat temu w Polsce popularne były żarty o miskach ryżu i produkcji tenisówek. Teraz chińskie firmy przenoszą się do nas w poszukiwaniu taniej siły roboczej xD

 • baby1

  Oceniono 8 razy 6

  "TCL w działach rozwoju i badań zatrudnia ponad 7000 osób." Czy jest jakakolwiek polska firma mająca centrum badawcze zatrudniająca 1% tego co TCL? I tyle w temacie innowacyjności.

 • j23-nadaje

  Oceniono 19 razy 5

  Trzeba przyznać że dobrze trafili. Pislamiść od urodzenia posiadają sztuczną inteligencję (brak nabytej własnej), sterowani poprzez fale radiowe z Torunia lub przekaz werbalny z Żoliborza. Będą się uczyć od najlepszych.

 • dante_waw

  Oceniono 15 razy 5

  Swoje działy research and development (R&D) mają w naszym kraju m.in. Amazon, Samsung, Nokia, Fujitsu, Ericsson, czy Intel.

  Amazon to ma nawet kilka takich dzialow Research & Development... sprawdza sie tam granice ludzkiej wytrzymalosci na wyzysk to robi dzial research... natomiast dzialy development podkrecaja normy....

 • sonix24

  Oceniono 4 razy 4

  Sztucznej inteligencji to w Polsce nie brakuje:)

 • zydzia

  Oceniono 4 razy 4

  Gdybyśmy chcieli zostać wyraźnie bogatszym krajem, to powinniśmy kształcić przynajmniej kilka tysięcy programistów rocznie więcej. Takich rzemieślników programowania, w wyższych szkołach zawodowych, żeby ci po politechnikach i uniwersytetach byli w R&D, a ci nowi pracowali w zwykłych firmach i zaspokajali potrzeby rodzimych firm. Teraz specjalistów przejmują zagraniczni inwestorzy (mnie też, wiem co mówię), a polskie firmy mają kłopoty z informatyzacją.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 2 razy 2

  "TCL otwiera w Polsce największe centrum badawcze poza Chinami."

  Wspieranie komuny to wolska specjalność. Matoł Uszek Krzywousty jeszcze nie odtrąbił sukcesu?...

 • mrpens

  Oceniono 12 razy 2

  Rabinie Michnik jak żyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX