Inflacja w Turcji najwyższa od 15 lat. Bank centralny zapowiada działania

Z przegrzanej tureckiej gospodarki dochodzą kolejne negatywne sygnały. Inflacja w sierpniu sięgnęła 17,9 proc. To najwyższy jej poziom od 2003 roku.

Inflacja w Turcji wyraźnie ostatnio przyspieszyła. W lipcu ceny w Turcji były wyższe niż rok wcześniej o 15,39 proc. – też dużo, ale jednak mniej niż w sierpniu.

Jeszcze szybciej rosną ceny tureckich producentów. Te w sierpniu były aż o 6,6 proc. wyższe niż w lipcu i aż o 31,1 proc. większe niż rok temu.

W Turcji drożeje niemal wszystko. Najbardziej artykuły gospodarstwa domowego i wyposażenia wnętrz oraz transport – w ciągu roku ceny tych produktów i usług podrożały o około jedną czwartą.

Bank centralny wkroczy do gry?

Problem w końcu został zauważony przez bank centralny, który w lipcu wstrzymał się przed uważaną za niezbędną przez ekonomistów podwyżką stóp procentowych – utrzymał je na poziomie 17,75 proc. Tym razem zapowiada działania.

Jego podano w jego komunikacie najnowsze dane o inflacji wskazują, że pojawiło się „znaczące ryzyko dla stabilności cen”. Dlatego bank rozpocznie „konieczne działania”, by utrzymać tę stabilność.

Zapowiedziano przy tym, że polityka monetarna będzie skorygowana na kolejnym posiedzeniu specjalnego komitetu, który zbierze się we wrześniu.

Nie do końca jest jasne, czy faktycznie podwyższone wtedy zostaną stopy. Erdogan, który de facto kontroluje bank centralny, jest zdecydowanym przeciwnikiem podnoszenia stóp procentowych. Chce, by były one na jak najniższych poziomach, bo to pozwalają w ten sposób tanio kredytować gospodarkę i utrzymać wysoki rozwój gospodarczy.

Problem w tym, że gospodarka Turcji przegrzała się, do tego w lirę uderzył drożejący dolar i konflikt polityczny z USA. Lira w tym roku straciła wobec dolara około 40 proc.

***

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (36)
Inflacja w Turcji najwyższa od 15 lat. Bank centralny zapowiada działania
Zaloguj się
 • roro1000000

  Oceniono 35 razy 25

  ja juz sobie kupuje euro i $ , tak powolutku..ale nie namawiam!
  prosze zauważyć : mówiono o kastach - i sie stworzyły, mówiono o układach i sie stworzyły, mówiono o Polsce w ruinie - i obstawiam ze ten scenariusz moze sie ziścić..

 • droch

  Oceniono 57 razy 19

  Wysłać im Kurskiego, to w telewizji wytłumaczą, że inflacja zmniejszyła się do 17%.

 • lblblblb

  Oceniono 49 razy 17

  Wstawanie z kolan poprzez plucie na wszystkich dookoła - kosztuje. Turcja już je wyprostowała. My niedługo też.

 • ja.szela

  Oceniono 29 razy 11

  Erdogan ma wstręt do wysokich stóp procentowych i schładzania gospodarki zupełnie jak nasza obecna ekipa rządząca i RPP. Jak się nic nie zmieni to skończymy dokładnie tak samo.

 • takaprawda2015

  Oceniono 47 razy 11

  Wysłać im szybko speców z naszego GUSu to im wzrost cen zmniejszą z 18 do 2% tak jak to u nas zrobili.

 • andrzej2310

  Oceniono 20 razy 10

  Ergogan ściga się z dyktaturą wenezuelską, gdzie infkacja ptzekroczyła dawno tysiące procent w skali roku? Ha ha ha. Dyktatorzy jak Kłamczyński

 • equinox1976

  Oceniono 13 razy 7

  Czy Glapińsk z Łonem to czytają? Panowie... skończy się niedługo pajacowanie w waszym wykonaniu i będzie trzeba podejmować decyzje. Ja oczekuję jasnej deklaracji - w którą stronę idziemy? Czy jak chce Łon w kierunku Erdogana, czy jak chce Glapiński w kierunku quasi białoruskim czy też w kierunku europy jak chce Gatnar?

 • czesiekkk

  Oceniono 9 razy 7

  Skoro inwestuje się w zbrojenia i wydaje kasę na wojny, to w którymś momencie tych pieniędzy zacznie brakować. Nie da się konsumować na kredyt, zbroić się na kredyt i prowadzić wojny z sąsiadami na kredyt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX