Pierwsza taka sytuacja w historii PAIH. Korea Południowa na 1. wśród inwestorów zagranicznych w Polsce

Pierwszy raz w historii Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) inwestycje południowokoreańskie osiągnęły największą łączną wartość wśród projektów obsługiwanych. Wartość deklarowanych przez koreańskich inwestorów nakładów to blisko 1,9 mld euro. 

"Traktujemy to jako efekt m.in. zeszłorocznej, gigantycznej inwestycji koncernu LG Chem. Większość tych projektów również dotyczy sektora elektromobilności" - skomentował wiceprezes PAIH Krzysztof Senger, cytowany w komunikacie.

Wartość nakładów inwestycyjnych deklarowanych przez południowokoreańskich inwestorów PAIH wynosi blisko 1,9 mld euro, co stanowi 1/4 całego portfela Agencji (7,3 mld euro). Czołówkę tworzą z nimi koncerny chińskie (1,37 mld euro) i niemieckie (895 mln euro).

"W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wartość BIZ (bezpośrednie inwestycje zagraniczne) z Półwyspu podwoiła się. Biorąc pod uwagę, że PAIH obsługuje obecnie 10 południowokoreańskich projektów, średnie, deklarowane zaangażowanie w jednym wynosi blisko tyle, ile wszystkie francuskie (8 projektów; 213 mln euro) czy brytyjskie inwestycje (12; 242 mln euro)" - czytamy w komunikacie. 

Inwestorzy postawili na elektromobilność

W 2017 r. największą zamkniętą przez Agencję, inwestycją była budowa fabryki baterii litowo-jonowych LG Chem. Koncern zainwestuje ok 1,3 mld euro. "Tegoroczna aktywność koreańskich inwestorów to efekt. m.in. gigantycznej inwestycji LG Chem" - podkreślił Senger. 

Wiceprezes wskazał, że większość tych projektów również dotyczy sektora elektromobilności.

"Jeśli wszystkie zostaną zrealizowane, Polska będzie europejskim liderem w tej branży, z w pełni rozwiniętym ekosystemem producentów i poddostawców" - uważa Senger.

Firmy z Azji zdecydowanymi liderami

Zauważa także, że niemal 2/3 wszystkich BIZ z tego sektora to inwestycje południowokoreańskie.

Łączny capex (wydatki związane z rozwojem produktu lub systemu - red.) BIZ z Korei Południowej, Chin, Japonii, Tajwanu, Singapuru, Indii i ZEA przekracza 3,7 mld euro, co stanowi połowę wartości wszystkich 177 obsługiwanych obecnie projektów. Tym samym azjatyccy inwestorzy zdominowali portfel PAIH. Agencja spodziewa się jednak silniejszej współpracy z tamtejszymi przedsiębiorstwami.

"Mamy już kilkanaście biur handlowych w Azji, docelowo uruchomimy ich blisko 20. Ich zadaniem, oprócz wsparcia polskich firm, jest łowienie zagranicznych inwestorów. W związku z tym liczymy na jeszcze większe zainteresowanie azjatyckich koncernów Polską" - podsumował Senger.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera obecnie 177 inwestycji z 27 państw świata. W tym roku zamknęła 31 projektów o wartości 875 mln euro. Obsłużeni przez PAIH inwestorzy planują stworzyć ok. 8,3 tys. etatów. 

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez zagraniczne biura handlowe (ZBH) na całym świecie.

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (30)
Pierwsza taka sytuacja w historii. Korea Południowa na 1. wśród inwestorów zagranicznych w Polsce
Zaloguj się
 • leszczka

  Oceniono 5 razy 3

  Sensacyjna, to bylaby wiadomość o rekordowych inwestycjach polskich mega koncenów w Korei Południowej...no ale coż.

 • zawszezlosliwy

  Oceniono 12 razy 2

  Przez tyle lat wmawiali,że kapitał nie ma narodowości,a tu taki artykuł ;-)

 • rodziu81

  Oceniono 9 razy 1

  Inwestuja zle, nie inwestuja zle, ze firmom tylko o zysk chodzi, no k... odkrycie roku ze firma chce zarabiac! Dogodzi sie Wam kiedys?

 • ppsmania

  Oceniono 2 razy 0

  Tak nas wyruchali tutaj w Francji Japonczycy, byli zwolnieni od podatku przez 5 lat, przy okazji sprzedawali maszyny produkowane u nich w Japoni. Po pieciu latach pozabierali dokumenty i niektore technologie i wyjechali do Japoni.

 • equinox1976

  Oceniono 15 razy -1

  Wygląda to tak. japonia, Korea, Chiny pożyczają nam pieniądze (przez kupno obligacji) które potem my wydajemy na konsumpcję. Wiadomo czego. Polak co 2 lata zmienia telewizor, auto, telefon itd. Rezultat? Azjatyckie firmy zarabiają i do tego wypływają z kraju odsetki z obligacji. Mądre tot o? Amerykanie się już połapali w takim interesie z Chinczykami i grożą im taryfami. A Polak się ciesszy z tego ze połowa polskiego długu skarbowego w rękach zagranicy - głównie Azjatów właśnie.

 • remo29

  Oceniono 9 razy -1

  Jak wszyscy wyjdą do domu, to w robocie jestem najwyższy.

 • mrpens

  Oceniono 6 razy -2

  Ciągnie faszystę do faszysty

 • ladymantis1

  Oceniono 19 razy -7

  Taaa, Korea. Czytam to z przykrością. Unikam koreańskich produktów. Gdzie gospodarka staje w opozycji do moralności, wygrywa gospodarka, niestety. Jest dla mnie nie do pojęcia, że w Korei, kraju, który jako jedyny z grupy Azjatyckich tygrysów w pełni dryfuje ku kulturze zachodniej tworzy się jakaś wykoślawiona wersja tego mariażu. Korea to kraj o najwyższym współczynniku samobójstw. Także kraj, w którym starsze osoby zmuszone są do zbierania odpadów, a nawet PROSTYTUCJI, żeby przetrwać, nie ma tam emerytury. To też jedyny kraj na świecie, w którym hoduje się psy na mięso. Do tego dochodzi zabobon, że należy psa torturować przed śmiercią, bo jest wtedy smaczniejszy! Co prawda to tyczy się starszego pokolenia, młodzi od tego odchodzą, ale ciągle uznają to barbarzyństwo za ważną tradycję. Wszystkie te samsungi, lg, daewoo tworzą się w cieniu tych dwóch hańbiących zjawisk. Pewnie posypią się na mnie gromy, ale pal to sześć. Warto mieć świadomość okrucieństw kryjących się za tymi nęcącymi świecidełkami i kupą kasy. A w związku z tym, że Azjaci są wyjątkowo przewrażliwieni na punkcie 'twarzy" warto o tym pisać i ludzi uświadamiać. Jest wielu wspaniałych aktywistów koreańskich, nie ma działań rządu. Wstyd!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX