"Aż 471 bankomatów zlokalizowanych w atrakcyjnych lokalizacjach wzmocni polską sieć bankomatów Euronet. Umowa obejmuje m.in. przejęcie 167 zewnętrznych bankomatów, działających obecnie pod marką Global Cash. Dodatkowo, Euronet podpisał umowę na zarządzanie 304 bankomatami, które obecnie działają pod marką SKOK24" - czytamy w komunikacie.
Urządzenia znajdują się w oddziałach Kasy Stefczyka i będą firmowane zarówno przez Euronet, jak i SKOK24.
"Decyzja o transakcji, poprzedzona wnikliwymi analizami, wynika ze zmiany profilu działalności spółki Aplitt - z operacyjnej na zarządczą i inwestycyjną. Do podjęcia takiego kroku zachęciła nas również wola partnerów biznesowych. Grono blisko 900 tysięcy członków Kasy Stefczyka zachowa niezmienione stawki opłat za korzystanie z bankomatów SKOK24 oraz preferencyjne warunki dostępu do ponad 8 000 maszyn sieci Euronet" - powiedziała członek zarządu Aplitt Alicja Kuran-Kawka.
Pozyskanie sieci 471 bankomatów to druga tak duża transakcja Euronetu w tym roku, po umowie z Credit Agricole, dzięki której sieć powiększyła się o 193 urządzenia.
Czytaj więcej: Właściciel Reserved szykuje europejską ofensywę w internecie. Zakaz handlu? "Nie widzimy wpływu"
Marka SKOK24 nie zniknie z rynku - maszyny przekazane przez Aplitt zachowają swoje oznakowanie, które uzupełni charakterystyczny logotyp Euronet.
Zachowane zostaną także ich dotychczasowe funkcjonalności, a dodatkowo Euronet zapewni członkom SKOK możliwość realizacji wpłat w swoich wpłatomatach oraz dostęp do całodobowego telefonicznego Centrum Obsługi Klienta w języku polskim. Ponadto, niektóre urządzenia SKOK24 zostaną zmodernizowane i przekształcone we wpłato-bankomaty, umożliwiając tym samym nie tylko wypłatę, ale również i wpłatę środków na konto, podsumowano.
Czytaj więcej: Nie uwierzysz jakim sposobem okradali bankomaty. Bez śladów!
Tymczasem według ostatnich danych liczba bankomatów w Polsce spada. Według danych NBP, ich liczba spada już czwarty kwartał z rzędu, w ciągu roku ubyło ponad 500 maszyn. Choć oczywiście we wcześniejszych latach rozwój sieci bankomatowej był bardzo imponujący.
. dane: NBP
Jeśli natomiast chodzi o same wypłaty, to w pierwszym kwartale 2018 r. Polacy dokonali blisko ich 158,3 mln. Jest to najniższa liczba od 10 lat - poprzednio mniej wypłat było w pierwszym kwartale 2008 r. - 145,8 mln. Gdyby doliczyć do liczby wypłat inne transakcje w bankomatach, np. wpłaty czy przelewy, wynik z pierwszego kwartału 2018 r. byłby najgorszy od siedmiu lat.
Co jednak warte podkreślenia, choć Polacy coraz rzadziej pojawiają się przy bankomatach, to kwoty wypłat stale rosną - jeśli popatrzyć na ogólny trend. Bo choć wynik z pierwszego kwartału br. - wypłacone 76,3 mld zł - jest gorszy od wartości z ostatnich trzech kwartałów 2017 r., to jednak dane w okresach styczeń-marzec w każdym roku są najsłabsze. Gdyby porównywać tylko pierwsze kwartały kolejnych lat, to tegoroczny wynik jest najlepszy w historii.
. dane: NBP