"Winter is coming". Wpływowy bank: sankcje Trumpa na Iran mogą doprowadzić do wojny

W notce zatytułowanej "Winter is coming" (Nadciąga zima) analitycy RBC Capital Markets, dużego banku inwestycyjnego, ostrzegają przed wybuchem wojny na Bliskim Wschodzie. Ma to związek z sankcjami USA nałożonymi na Iran i możliwą późniejszą reakcją Teheranu.

4 listopada wchodzą w życie sankcje nałożone przez Amerykanów na eksport ropy przez Iran. USA grożą również, że nałożą sankcje na tych, którzy będą chcieli nadal kupować cenny surowiec od Persów.

Wkrótce zatem, według szacunków RBC Capital Markets, z rynku zniknie ponad 1,2 mln baryłek dziennie. I stanie się to w czasach, gdy upadająca Wenezuela pompuje coraz mniej ropy oraz może zmniejszyć się, przez polityczne zawirowania, wydobycie w takich krajach jak Nigeria, Irak, Libia i Algieria. O taniej ropie możemy więc zapomnieć. Ale i tak nie jest to największy problem.

Czytaj więcej: Titanic już opuścił port. Wpływowy amerykański przemysłowiec martwi się wojną handlową. 

Możliwe, że Iran - zirytowany zerwaniem układu z nim przez USA i sankcjami - zrestartuje program atomowy, zwiększy wsparcie dla bojówek między innymi w Jemenie i Syrii, a nawet zacznie grozić blokadą cieśniny Ormuz. Przypomnijmy, że ta cieśnina jest kluczowym szlakiem dla tankowców wywożących ropę znad Zatoki Perskiej.

RBC Capital Market zakłada, że Ali Chamenei będzie od późnej jesieni prowadził politykę „kontrolowanej eskalacji”, unikając jednak bezpośredniego starcia militarnego z regionalnymi potęgami (Izraelem i Arabią Saudyjską) oraz Stanami Zjednoczonymi. Niemniej może zdarzyć się, że to balansowanie na linie się nie sprawdzi i dojdzie do niezamierzonego wybuchu konfliktu militarnego.

Taki scenariusz jest zdecydowanie niedoceniany przez rynki – uważają analitycy RBC Capital Market.

Jego prawdopodobieństwo jest na szczęście niskie. Gdyby jednak konflikt z udziałem Iranu wybuchł, konsekwencje dla światowego rynku ropy byłyby ogromne. I zresztą nie tylko dla niego.

Tekst pochodzi z blogu PortalTechnologiczny.pl.

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (75)
'Winter is coming'. Sankcje Trumpa na Iran mogą doprowadzić do wybuchu wojny - twierdzi wpływowy bank
Zaloguj się
 • sto-szesc

  Oceniono 30 razy 12

  "Zrestartuje program atomowy"? Czy ktokolwiek wierzy, że ten program nie jest cały czas realizowany w ukryciu?

 • andy180812

  Oceniono 72 razy 12

  usa to najwieksi gnoje naszych czasow co dziesiec lat zaczynaja z kims wojne, w zasadzie z duzo slabszymi panstwami

 • tofik71ws

  Oceniono 23 razy 11

  Wladimir Władymirowicz będzie wniebowzięty budżet był liczony bodajże po 46$ za baryłkę,chyba jedyne państwo które ma b.duże korzyści i spory doplyw nadprogramowej kasy

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 6 razy 6

  Czy wiecie skąd pochodzi 98% energii elektrycznej w Norwegii? No, zgadnijcie? Z hydroelektrowni. Kraj leżący na złożach gazu i ropy naftowej, sam jest całkowicie od tych surowców niezależny. A wiecie gdzie jest największy odsetek samochodów elektrycznych/ elektrycznych hybryd na świecie? No wiecie gdzie? Tez w Norwegii (przeważnie nietania Tesla). Ponad 30 %. Jeszcze 15-20 lat i arabskie/ rosyjskie/ irańskie budżety skurczą się niemiłosiernie. Bierzmy przykład z Norwegów.

 • igor_terleg

  Oceniono 21 razy 5

  Ja bym się w ogóle nie zdziwił gdyby Trump szykował jakiś mocniejszy konflikt z Iranem na przedwyborczy miesiąc. Może nie od razu pełną wojnę ale jakąś ostrzejszą akcję niż wymachiwanie papierem z sankcjami, bombardowanie czy coś. Coś, co w pełną wojnę może łatwo wyeskalować.

 • uthark

  Oceniono 8 razy 4

  "wywożących ropę z nad Zatoki Perskiej"

  Nie "z nad", a "znad" drogi Marcinie Kaczmarczyku.

 • ryanmdusa

  Oceniono 1 raz 1

  Izrael czeka z niecierpliwoscia na zielone swiatlo z USA.
  Wydobycie ropy w USA gwaltownie wzrasta, obecnie USA jest najwiekszym producentem, wyprzedzajac Rosje i Arabie Saudyjska.
  Wydobycie ropy w USA jest hamowane z powodu nasycenia mozliwosci jej transportu, w 2019 zostana otwarte nowe rurociagi, co masywnie zwiekszy produkcje.
  Ro pa USA pochodzi z nowych zrodel, jest lekka - droga, ropa z Arabii Saudyjskiej, Rosji czy Wenezueli nadaje sie glownie na olej napedowy i asfalt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX