Spółka zależna Monnari wysyła komornika. Potężna wyprzedaż akcji Gino Rossi na GPW

Akcje zajmującej się głównie sprzedażą i produkcją obuwia firmy Gino Rossi zniżkują dziś na giełdzie o niemal 30 proc. Wszystko przez zajęcie komornicze i związane z nim problemy, które mogą m. in. zablokować możliwość sprzedaży akcji Simple Creative Products (należącej do Gino Rossi) również notowanej na giełdzie Monnari Trade.

"W nawiązaniu do raportu z dnia 5.09.2018 r., zarząd Gino Rossi S.A. informuje, że nie doszło do cofnięcia zajęcia komorniczego przez Miss Class sp. z o.o., ani złożenia deklaracji i oświadczeń przez Monnari Trade S.A. wymaganych przez Bank PKO BP w terminie i na warunkach wskazanych w raporcie nr 39/2018 z dnia 5.09.2018 r." - czytamy w komunikacie.

Wczoraj Gino Rossi poinformowało, że otrzymało informację o dokonaniu przez spółkę zależną od Monnari Trade - Miss Class, zajęcia komorniczego rachunku bankowego spółki Simple Creative Products na kwotę 6 mln zł

Czytaj więcej: Odzieżowy gigant ze Skandynawii rusza na podbój Polski. Czy Lindex powtórzy sukces H&M?

Jak wówczas podano, w ocenie PKO BP, egzekucja prowadzona przez Miss Class "w znaczący sposób" ogranicza szanse na finalizację transakcji nabycia spółki Simple przez Monnari Trade oraz podważa dotychczasowe ustalenia poczynione w ramach negocjacji. Bank oczekiwał wycofania zajęcia komorniczego w terminie do 6 września do godz. 9 rano. Dziś, jak wskazuje przytaczany komunikat, okazało się, że to nie nastąpiło).

Dla Gino Rossi działania Monnari Trade są "sporym zaskoczeniem". Zwłaszcza w świetle dotychczas prowadzonych negocjacji oraz poczynionych ustaleń. 

Z kolei Monnari Trade informuje, że według spółki negocjacje w kwestii nabycia akcji Simple Creative Products (Simple CP) oraz zabezpieczenia należności Miss Class powinny być kontynuowane, aby znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie dla obu stron. 

Czytaj więcej: Prezes Budimeksu: Mieszkania zdrożeją nawet o 9 proc. "To dopiero będzie gorący temat" [NASZ WYWIAD]

Skomplikowana historia sporu

Czy spółki dojdą w najbliższym czasie do porozumienia? Trudno powiedzieć, bo historia ich biznesowej współpracy jest dość skomplikowana.

Spółka Miss Class Sp. z o.o. zawarła bowiem w dniu 9 marca b.r. umowę obejmującą zakup kolekcji od Simple Creative Products, podaje Monnari. Umowa wygasła w dniu 31 maja br. Od tej daty były prowadzone rozmowy z zarządem Gino Rossi w sprawie rozliczenia tej umowy lub jej zabezpieczenia. Mimo braku konstruktywnej odpowiedzi w tej sprawie, Miss Class zawarła w lipcu b.r. kolejną umowę o zakup kolekcji pod marką Simple, tym jednak razem z zabezpieczeniem udzielonym przez właściciela Simple Creative Products - Gino Rossi.

Według oceny zarządu Monnari Trade, nastąpiło naruszenie umowy i obyczajów kupieckich polegających na tym, że Simple Creative Products nie wykonało swojego zobowiązania zawartego w umowie z 9 marca br., a także, wraz z Gino Rossi, mimo wielu próśb i negocjacji ze strony Monnari Trade nie zwróciło należnych kwot lub nie zabezpieczyło tej wierzytelności

Kurs akcji Gino Rossi - 1 rokKurs akcji Gino Rossi - 1 rok stooq.pl

Czytaj więcej: Spora zmiana w polskiej odzieżówce. Gino Rossi chce sprzedać markę Simple, żeby zarobić na spłatę długów

Monnari kupuje Gino Rossi

W połowie lipca Monnari Trade podjęło decyzje o złożeniu skorygowanej oferty dotyczącej nabycia 100 proc. akcji spółki Simple Creative Products przez Monnari Trade lub podmiot w 100 proc. zależny od Monnari od Gino Rossi. Proponowana przez Monnari Trade cena 100 proc. akcji Simple to 12 mln zł. 

Niestety, jak do tej pory mino zgody UOKiK transakcja nie doszła do skutku, a całe zamieszanie odbija się na kursie Gino Rossi, której akcje spadają dziś nawet o ponad 30 proc. (rano było to nawet ok. 40 proc.). 

Oto największy samolot świata. Tak założyciel Microsoftu chce sięgnąć kosmosu

Więcej o: