Inwestycje rozczarowały w drugim kwartale. Minister Kwieciński zapewnia, że teraz odbiją

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że w drugiej połowie roku inwestycje będą rosły szybciej. Ostatnie dane GUS o składowych PKB w drugim kwartale rozczarowały ekonomistów.

Inwestycje to ten silnik wzrostu gospodarczego, na który eksperci zwracają szczególną uwagę. PKB w górę ciągnie nam konsumpcja prywatna, a odbicie w inwestycjach jest jak na razie słabsze od oczekiwanego. Według słów ministra inwestycji i rozwoju teraz ma się to zmienić.

Minister wierzy w inwestycje

-Tempo przyrostu inwestycji w drugim kwartale 2018 r. było wolniejsze niż w pierwszym  i liczę na to, że to tempo w drugiej połowie 2018 roku będzie znacząco wyższe. Świadczy o tym tempo realizacji programów regionalnych i krajowych, a szczyt realizacji tych projektów - a w ślad za tym wydatki - będą najwyższe nie w tym roku, ale w kolejnych dwóch latach - 2019 i 2020 roku - uważa Jerzy Kwieciński.

Zobacz też: Zaskakująco rozczarowujące dane z Niemiec. W przemysł i eksport uderza polityka USA

- Słyszymy również, że nie tylko firmy zagraniczne ale - co było słychać w Krynicy [podczas Forum Ekonomicznego] wiele również polskich firm szykuje inwestycje. Więc myślę, że te dane dotyczące inwestycji i tempa wzrostu inwestycji w trzecim i czwartym kwartale będą znacząco lepsze aniżeli w drugim tego roku" - powiedział Kwieciński podczas konferencji prasowej.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, Produkt Krajowy Brutto wzrósł w drugim kwartale roku o 5,1 proc. rok do roku wobec 5,2 proc. wzrostu rok do roku w poprzednim kwartale. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 4,5 proc. wobec wzrostu o 8,1 proc. kwartał wcześniej. 

Czytaj więcej na ten temat: Polska gospodarka urosła w drugim kwartale o 5,1 proc. Ale poziom inwestycji jest dużym rozczarowaniem

Więcej o:
Komentarze (30)
Inwestycje rozczarowały w drugim kwartale. Minister Kwieciński zapewnia, że teraz odbiją
Zaloguj się
 • ekomorda

  Oceniono 8 razy 4

  Inwestycje się odbiją...zapewnia po raz n-ty p.Kwieciński.

 • niknejm

  Oceniono 14 razy 4

  Tja... Odbiją. Się czkawką.
  Rząd inwestował nie będzie, bo kasa potrzebna na socjal. Poza tym Misiewicze nie potrafią ogarnąć dokumentacji. Biznes inwestował nie będzie, mając porąbańców i populistów u władzy.
  Już to widać. Lepiej nie będzie. Lepiej już było.

 • zraszacz

  Oceniono 16 razy 4

  ta zapewne już prawie trzy lata odbijają ale czkawką power point nowe slajdy zaprezentuje i będzie oki

 • pm7303

  Oceniono 18 razy 4

  "Minister wierzy w inwestycje"
  Szkopuł w tym, że inwestorzy nie wierzą w ministra i jego (nie)rząd.

 • polak66maly

  Oceniono 8 razy 2

  lepiej juz bylo. Jak za Gierka.

 • man13

  Oceniono 1 raz 1

  inwestycje publiczne idą dzięki Unii Europejskiej
  inwestycje prywatne mają charakter "konsumpcyjny" i dotyczą mieszkań i samochodów
  jak nie było tak nie ma inwestycji w środki produkcji: zagranica inwestuje najmniej od pieciu lat, a polski kapitał od dekady

 • czechy11

  Oceniono 5 razy 1

  Jsk tam PiSlerowskie trole wasze uszczelnienie podatkowe którego ni ma?😂😂😂 Aż musicie ukraść środki z Gunduszu Gwarantowanych Swiadcxen Pracowniczych aby jeszcze chwile utrzymać die przybkorycie i jeszcze trochę pokrasc. 😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX