O tym, że Bank Zachodni WBK - trzeci największy bank w Polsce po PKO BP i Pekao - zmieni nazwę na Santander Bank Polska, wiadomo było od pewnego czasu. BZ WBK od 2011 r. należy do pochodzącej z Hiszpanii grupy finansowej Santander. W największym skrócie - tej zależało, żeby nazwa "Santander Bank" z biegiem czasu wyparła w Polsce "Bank Zachodni WBK".
Do zmiany miało dojść już w 2014 r., gdy prezesem BZ WBK był Mateusz Morawiecki, ale wówczas Komisja Nadzoru Finansowego przypomniała, że nie skonsultowano z nią planów rebrandingu, wbrew wcześniejszym obietnicom. Plany zmiany nazwy odłożono w czasie, wówczas do zielonego logo Banku Zachodniego WBK tylko "doklejono" u dołu czerwony pasek ze słowami "Grupa Santander".
Teraz wszystkie akceptacje już są. Nazwa "Bank Zachodni WBK" ostatecznie kończy żywot, a zastępuje ją "Santander Bank Polska". 7 września nowa nazwa banku została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Bank w weekend planuje zmianę wizualizacji oddziałów - teraz kolorem przewodnim będzie czerwień, a nie zieleń, jak dotychczas. Jednocześnie bank przenosi swoją siedzibę z Wrocławia do Warszawy.
Szczegóły zmiany marki poznamy w poniedziałek 10 września (chodzi m.in. o ewentualnie zmiany w ofercie).
Zmiana nazwy z "Bank Zachodni WBK" na "Santander Bank Polska", podobnie jak zmiana logo oraz siedziby banku, nie wymaga od klientów podejmowania jakichkolwiek działań. Wszystkie umowy pozostają w mocy, bez konieczności podpisywania dodatkowych aneksów. Nie zmieniają się również numery rachunków bankowych, terminy ważności kart, numery PIN czy hasła do usług bankowości internetowej i mobilnej.
Zmieni się natomiast wygląd i układ systemów bankowości internetowej i mobilnej. Więcej o tych zmianach można przeczytać na blogu banku.
Nowy system bankowości internetowej
. Santander Bank Polska
Nowa aplikacja mobilna Santander Bank Polska
. Santander Bank Polska
Ważne! Aplikacji mobilnej nie trzeba będzie instalować na nowo - wystarczy zaktualizować obecną. To o tyle ważna informacja, że można przypuszczać, iż pojawią się fałszywe aplikacje podszywające się pod Santander Bank Polska.
Uwaga! Od piątku 7 września od godz. 23.30 do soboty 8 września do godz. 12.00 bank zapowiada przerwę aktualizacyjną. Oznacza to, że strona informacyjna oraz usługi bankowości internetowej i mobilnej będą w tych godzinach niedostępne dla użytkowników.
W tym czasie, jak informuje Santander Bank Polska, klienci banku będą mogli za to bez przeszkód korzystać z płatności kartami oraz bankomatów czy wpłatomatów. Dodaje jednak, że z uwagi na konieczność dostosowania ekranów w bankomatach do nowych wymagań, mogą występować chwilowe przerwy w pracy poszczególnych urządzeń.
Na polskim rynku od kilku lat działa już Santander Consumer Bank. Choć on również należy do Grupy Santander, to jest oddzielną instytucją od Banku Zachodniego WBK, czy teraz już Santander Banku Polska.
To dwa niezależne banki, działające w oparciu o odrębne licencje bankowe. Nie oferują i nie obsługują wzajemnie swoich produktów, także w przypadku, gdy konkretna osoba jest klientem obu banków. Zakres ofert i polityka cenowa obu instytucji są przygotowywane niezależnie
- tłumaczy Santander Consumer Bank na swojej stronie. Santander Consumer Bank przede wszystkim udziela kredytów konsumpcyjnych (gotówkowe, ratalne, karty kredytowe), choć oferuje też m.in. lokaty i ubezpieczenia. Santander Bank Polska, czyli "dawny" Bank Zachodni WBK, to bank uniwersalny, oferuje znacznie szerszą gamę usług, nie tylko klientom indywidualnym, ale też m.in. firmom i korporacjom.
Różnicą są też logo - w przypadku Santander Consumer Banku to czerwony napis na białym tle, w przypadku Santander Banku biały napis na czerwonym tle.
Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ
. .
***