Rekordowa nadwyżka handlowa Chin z USA. Te dane to paliwo dla wojny handlowej Donalda Trumpa

Chińczycy zwiększają nadwyżkę w handlu z Amerykanami. W sierpniu była ona na rekordowym poziomie, pomimo nakładanych przez administrację Donalda Trumpa ceł.

Według oficjalnych chińskich danych, nadwyżka handlowa z USA wyniosła w sierpniu 31,05 miliarda dolarów. To wyraźny wzrost z 28,09 mld zanotowanych w lipcu i jednocześnie odczyt rekordowo wysoki. Stany Zjednoczone to największy rynek eksportowy Chin.

Chińskie dane politycznie wrażliwe

W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, eksport z Chin do USA zwiększył się o 13,2 proc. i przyspieszył - w lipcu wzrost eksportu w ujęciu rok do roku wyniósł 11,2 proc. Z drugiej strony, import ze Stanów do Chin wzrósł w sierpniu o zaledwie 2,7 proc., choć miesiąc wcześniej zwiększył się o 11,1 proc.

Informacje dotyczące wymiany handlowej to dane szczególnie wrażliwe polityczne, od czasu kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Od początku urzędu krytykuje on nadwyżkę Chin w handlu ze Stanami Zjednoczonymi i próbuje walczyć z tym zjawiskiem, nakładając wyższe cła na import z tego kraju.

Czytaj też: Zaskakująco rozczarowujące dane z Niemiec. W przemysł i eksport uderza polityka USA

Trump szykuje mocne uderzenie?

Sierpniowe dane sugerują, że te działania nie pomagają w zbijaniu chińskiej nadwyżki. Wzrost eksportu przyspieszył, mimo, że jak przypomina Reuters, sierpień był pierwszym pełnym miesiącem, w którym obowiązywały cła na towary z Chin o wartości 50 miliardów dolarów. Na wejście w życie czekają kolejne, na towary za 200 miliardów dolarów. To nie wszystko, prezydent USA w ostatni piątek powtórzył, że jest gotowy nałożyć dodatkowe cła na towary o wartości 267 miliardów dolarów, co oznaczałoby objęcie tymi obostrzeniami niemal całego importu z Chin.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Cła za 200 mld dol. to za mało? Trump planuje mocne uderzenie w Chiny

Co ciekawe, nadwyżka handlowa Chin ogółem wyniosła w sierpniu 27,91 miliardów dolarów, czyli była niższa niż ta zanotowana tylko ze Stanami Zjednoczonymi. Wygląda na to, że gdyby nie Amerykanie,  druga największa gospodarka świata zanotowałaby deficyt w handlu zagranicznym. Ogółem, chiński eksport wzrósł w sierpniu o 9,8 proc. rok do roku, a import o 20 proc. rok do roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Czy Chiny doczekają się własnego SpaceX?

Więcej o: