"Mamy już bardzo dosyć brexitu"- londyńskie City traci pozycję lidera

Londyn pokonany przez Nowy Jork. W najnowszej edycji raportu firmy Z/Yen wynika, że banki i inne instytucje działające w londyńskim City przenoszą miejsca pracy do innych miast na terenie UE z powodu brexitu.

Instytucje finansowe, które mają swoje siedziby w Londynie, obawiają się, że po brexicie stracą dostęp do unijnego wspólnego rynku.

Niepewność ws. brexitu niepokoi londyńskie City

"Mamy już bardzo dosyć brexitu - nie możemy nadal działać przy tak dużej niepewności. Wielu pracowników tutaj stara się zaplanować swoją przyszłość" - to wypowiedź anonimowego zarządzającego funduszem emerytalnym z Londynu, którą przytacza raport firmy Z/Yen.

Jak piszą autorzy opracowania, głównymi beneficjentami tej niepewności mogą być takie miasta jak Zurych, Frankfurt, Amsterdam, Wiedeń i Mediolan.

- Coraz bardziej zbliżamy się do dnia wyjścia z UE i wciąż nie wiemy, czy Londyn będzie w stanie handlować ze wszystkimi innymi europejskimi centrami finansowymi - wyjaśnia współtwórca indeksu Mark Yeandle, cytowany przez Reutersa.

Zobacz także: Nieoczekiwany skutek brexitu. Zakłócenia w nawigacji satelitarnej to dla Londynu koszt 1 mld funtów dziennie

Nowy Jork wyprzedza Londyn w rankingu centrów finansowych

Z powodu związanych z brexitem obaw Londyn stracił osiem punktów od poprzedniej edycji raportu badającego atrakcyjność centrów finansowych, najwięcej spośród miast z czołówki rankingu. Spadł na drugie miejsce. Pierwsze zajmuje Nowy Jork. Na trzecim jest Hongkong, na czwartym Singapur, pierwszą piątkę zamyka Szanghaj.

Od czasu referendum z 2016 roku, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej, niektóre największe światowe instytucje finansowe zaczęły przenosić część działalności poza Londyn. Według badania przeprowadzonego przez Agencję Reutera, może chodzić o około pięć tysięcy miejsc pracy, choć są też bardziej pesymistyczne przewidywania.

Czytaj też: Goldman Sachs stawia na Polskę. Brent Watson: Nasz plan to 1000 zatrudnionych

Raport firmy Z/Yen bierze pod uwagę 100 miast. Znalazła się w nim też Warszawa, która mocno spadła, bo aż od 21 miejsc i teraz zajmuje 66. pozycję. Wyprzedza nas na przykład Tallin, który jest na 52. miejscu, po poprawieniu notowań aż od 27 oczek. 

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: