O tym, że Santander Bank Polska - jeszcze kilka dni temu Bank Zachodni WBK - przejmie wydzieloną część Deutsche Bank Polska, wiadomo już oficjalnie od grudnia ubiegłego roku. Teraz klienci poznają szczegóły przenosin.
Po pierwsze - Santander Bank Polska wybrał sobie z biznesu Deutsche Banku tylko te kawałki, które go interesowały. W tej wydzielonej części jest przede wszystkim bankowość detaliczna (czyli np. konta, lokaty, karty kredytowe, kredyty gotówkowe), w tym także segment private banking. Ale Santander Bank przejął też bankowość dla małych i średnich firm, oraz sieć placówek, pośredników i agentów oraz dom maklerski DB Securities. Podziękował natomiast za portfel kredytów walutowych (!), a także za bankowość inwestycyjną i korporacyjną. Te segmenty pozostaną w rękach Deutsche Banku Polska.
Planowana data przeniesienia środków klientów Deutsche Banku do Santander Banku to piątek 9 listopada 2018 r. Od 10 listopada formalnie staną się oni więc klientami Santander Banku.
Jak klienci detaliczni będą się wtedy logować do systemu bankowości internetowej? W poniedziałek 12 września w dotychczasowym systemie bankowości internetowej Deutsche Banku pojawi się możliwość aktywacji dostępu do bankowości Santander online. Jak tłumaczą banki, proces aktywacji rozpocznie się w bankowości elektronicznej Deutsche Banku, a zakończy w Santander Banku.
Ważne! Klienci Deutsche Banku będą mogli opisaną drogą internetową aktywować dostęp do bankowości Santander online tylko do 12 stycznia 2019 roku. Po tym terminie aktywacja będzie możliwa wyłącznie w oddziałach Santander Banku.
Co z danymi logowania? Będzie można korzystać z dotychczasowego loginu, ale Santander Bank wyda też nowe. Będzie można z nich korzystać wymiennie. Konieczne będzie natomiast nadanie nowego hasła do systemu bankowości. Historia rachunku w Deutsche Banku z dwóch lat wstecz, i wszystkie nadane pełnomocnictwa do e-bankowości, zostaną przeniesione.
Części klientów - którzy dotychczas korzystali z kodów z tzw. karty TAN (karty kodów jednorazowych) - zmieni się metoda autoryzacji np. przelewów internetowych. Teraz będą to kody SMS.
Żadnym zmianom nie ulegną numery rachunków czy kody PIN do kart płatniczych. Nie trzeba będzie wymieniać kart, ich numery czy daty ważności pozostaną takie same. Czyli - dopiero po utracie ważności dotychczasowej karty (albo np. jej zastrzeżeniu), nowa będzie wydawana z logo Santander Banku.
Nie zmieni się także m.in. oprocentowanie lokat czy kredytów. Natomiast na przykład w przypadku lokat, po ich zakończeniu, będą one już odnawiane na warunkach z oferty Santander Banku.
Zmienią się numery rachunków do spłaty kart kredytowych (numery rachunków do spłaty, nie numery kart!), natomiast tak naprawdę spłaty na stary numer także będą poprawnie księgowane.
Jeśli komuś doskwierał w Deutsche Banku brak aplikacji mobilnej, teraz będzie miał powód do radości. Po przenosinach do Santander Banku będzie można korzystać z bankowości mobilnej, w tym także z płatności Blik.
Dotychczasowe produkty bankowe - m.in. konta - nadal będą obsługiwane, klienci Deutsche Banku (przynajmniej na razie) nie będą "migrowani" na ofertę Santander Banku. Delikatny lifting przejdą nazwy produktów bankowych - m.in. kont, kart kredytowych czy kredytów. Zostanie z nich usunięty przedrostek "db" - czyli np. jeśli ktoś w Deutsche Banku posiada konto dbNET, w Santander Banku będzie miał po prostu konto NET.
Nie zmieni się także cennik kont (w tym warunki darmowości np. kart), a przynajmniej - nie na gorsze. Już od 1 października posiadacze kont w Deutsche Banku zyskają możliwość bezpłatnych wypłat z bankomatów Santander Banku. Dziś, w przypadku niektórych kont, kosztują one 3 zł lub 2 proc. kwoty wypłaty, min. 8 zł. Natomiast nawet już po przenosinach do Santander Banku, dla byłych klientów Deutsche Banku pozostaną darmowe wypłaty z maszyn tej sieci na całym świecie.
Jak wiadomo, ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, z razie upadłości jakiegoś banku, są objęte depozyty klientów do równowartości 100 tys. euro. Santander Bank Polska jest w bardzo dobrej sytuacji, więc to informacja tylko teoretyczna, ale warto o tym wiedzieć.
Jeśli ktoś ma depozyty w Santander Banku i Deutsche Banku, i po ich połączeniu w listopadzie w Santander Banku miałby ulokowane ponad 100 tys. euro - co oznacza, że nadwyżka powyżej 100 tys. euro nie podlegałaby ochronie BFG - to będzie mógł wycofał z banku tę nadwyżkę bez opłat oraz utraty naliczonych odsetek.
Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ
***