Wielka "elektromobilnościowa" inwestycja w Polsce. 1,3 mld zł i pierwsza taka fabryka w Europie

Polska pozyskała nowego dużego inwestora - belgijską firmę Umicore, międzynarodowego potentata z zakresu technologii i recyklingu materiałów, podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). W Polsce będzie produkowany najistotniejszy składnik baterii do pojazdów elektrycznych. To pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie.

Umicore zainwestuje w Polsce ponad 1,38 mld zł i zatrudni ponad 400 osób. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r. 

Firma ma na świecie 59 zakładów produkcyjnych (24 w Europie). W Polsce jest obecna  od 1996 r., zajmując się produkcją blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie. Teraz firma postanowiła wybudować fabrykę w Nysie, w której będą produkowane katody do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii. 

- Umicore to kolejna firma, która wybrała Polskę na miejsce, w którym chce rozwijać swoje zaawansowane technologie. Na takich inwestycjach szczególnie nam zależy. Rząd stawia na kreację i gospodarkę, która opiera się na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie. 

Emilewicz dodała, że w przypadku inwestycji Umicore "mówimy o technologiach stosowanych w elektromobilności, która jest światowym trendem". - Rozwój tego sektora to jeden z naszych flagowych projektów, ujętych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreśla. 

Prezes Umicore Marc Grynberg dodaje, że inwestycja zarządzanej przez niego firmy "odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie i przyczyni się znacząco do realizacji inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorowego opartego na zaawansowanych technologiach".

Najnowsze technologie

Cała instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też centrum B+R (badań i rozwoju - red.) na potrzeby globalne firmy. Atuty Polski, to zdaniem inwestora dobra lokalizacja w pobliżu europejskich klientów firmy oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną.

Firma planuje też podjąć współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi, szczególnie o profilu technicznym oraz ze szkołami zawodowymi, podsumowano.

M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej

Więcej o: