Gdzie Polacy odkładają? Obligacje skarbowe biją rekordy. Niektóre lepsze niż lokaty w bankach

Trzeci miesiąc z rzędu sprzedaż oszczędnościowych obligacji skarbowych przekroczyła miliard złotych. Łącznie w tym roku Polacy ulokowali już w nie ponad 7,9 mld zł, więcej niż w całym 2017 r.

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych - czyli dla "zwykłych Kowalskich" - bije rekordy. Już w zeszłym roku Polacy ulokowali w nich prawie 6,9 mld zł, najwięcej od 16 lat. W tym roku - to już pewne - zostanie pobity rekord. Tylko do sierpnia włącznie sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła ponad 7,9 mld zł. Z danych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów - obejmujących sprzedaż od 1998 r. - wynika, że takiego rocznego wyniku nie było jeszcze nigdy. Najwyższą sprzedaż obligacji detalicznych, ok. 7,8 mld zł według wartości nominalnej, odnotowano właśnie w 1998 r.

.. źródło danych: Ministerstwo Finansów

Sierpień był już trzecim miesiącem z rzędu, w którym sprzedaż obligacji oszczędnościowych przekroczyła miliard złotych. Za tak wysoki wynik odpowiadają przede wszystkim papiery trzymiesięczne - w nich Polacy w sierpniu ulokowali prawie 446 mln zł. To najwięcej, od kiedy wprowadzono ten typ obligacji do oferty - czyli od października 2017 r.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Popularność obligacji oszczędnościowych podbijają m.in. obligacje trzymiesięczne. Wszystko przez ich oprocentowanie - 1,5 proc. w skali roku - które jest bardzo konkurencyjne w zestawieniu z bardzo mizernymi ofertami depozytów bankowych (standardowo - kto "przerzuca" oszczędności między promocyjnymi ofertami, może zarobić więcej). Widać to zresztą w statystykach - od początku 2016 r. z lokat bankowych "wyparowało" ok. 28 mld zł, choć w tym samym czasie na kontach osobistych przybyło Polakom ok. 115 mld zł. Czyli - jeśli już ktoś chce oszczędzać, to nie na lokatach. Zyskują na tym więc m.in. obligacje. 

Ponadto, od mniej więcej początku 2017 r., mocno wzrosło zainteresowanie obligacjami czteroletnimi. Wszystko dlatego, że ich oprocentowanie w drugim i kolejnym roku jest uzależnione od poziomu inflacji (za poprzedni rok). To daje dużą szansę, że w skali roku przyniosą one realny zysk. Przy np. lokatach bankowych z oprocentowaniem 1 czy 2 proc., i przy inflacji rzędu 2 proc., nie ma takiej nadziei.

W czerwcu br. sprzedaż obligacji podbiła z kolei emisja tzw. obligacji premiowych. To papiery 10-miesięczne, wśród nabywców których w marcu 2019 r. zostaną rozlosowane nagrody pieniężne w wysokości nawet 10 tys. zł. Emisja obligacji premiowych na razie nie jest powtarzana.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (35)
Gdzie Polacy odkładają? Obligacje skarbowe biją rekordy. Niektóre lepsze niż lokaty w bankach
Zaloguj się
 • heniekzeniek

  Oceniono 10 razy 4

  A ja w 2009 ulokowałem 50 tys. w Amber Gold i za niedługo pobiorę ponad 200 tys. Oprocentowanie 15% robi swoje.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 13 razy 3

  Kościół inwestuje w nieruchomości. Obligacje kondominium kacapsko-watykańskiego są na poziomie wiarygodności Wenezueli...

 • optymistaa43

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekaw jestem przekroju kupujacych obligacje,wikszoscia napewno sa pis dzielcy,tylko oni moga cos zainwestowac bo "im sie nalezy",biedoty na to nie stac.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd może dać więcej na obligacjach niż banki na lokatach, bo do obligacji dopłaca z podatku bankowego na który składają się właściciele lokat.

 • lech2011

  Oceniono 2 razy 2

  1,5% w skali roku i ludzie pchają się drzwiami i oknami ???
  Może ktoś wyjaśni to zjawisko ?

 • eric-sch

  Oceniono 6 razy 2

  kupowac obligacje, kraju nad którym wisi goźba sankcji UE? wolne zarty. :))) wole trzymać kase w Walucie -

 • cozabadziew

  Oceniono 6 razy 2

  No kurde 1,5% zysku? Szaleństwo normalnie... Tylko że inflacja ma ponad 2%, także nie ma mowy o żadnym zysku, jest po prostu odrobinę mniejsza strata...

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 2

  Masakra. W takiej sytuacji na pewno warto kupić akcje kilku spółek z solidnymi, corocznymi 5-8% dywidendami.

 • jaleros

  Oceniono 12 razy 2

  "1,5 proc. w skali roku - które jest bardzo konkurencyjne w zestawieniu z bardzo mizernymi ofertami depozytów bankowych"
  Zgłupiałem po tym tekscie.
  Na lokatach mam 3%. Tyle, że pieniążki stale kursują pomiędzy kilkoma bankami.
  Najzabawniejsze są momenty zatwierdzania przelewów: "wstrzymaj się, mamy dla Ciebie ofertę".
  Artykuł dla "Kowalskich", czy ciemnego ludu Kurskiego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX