Amica: Byli Ukraińcy, teraz będą też więźniowie. I będzie automatyzacja

Kłopoty ze znalezieniem pracowników do zatrudnienia jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia. Dziś problemy z kadrą nie ominęły spółki Amica - notowanego na GPW, krajowego producenta dużego AGD.

W zakładach firmy pracuje obecnie około 2000 osób, a wśród nich ponad 200 to Ukraińcy, zatrudniani za pośrednictwem agencji zewnętrznej. Firma podjęła także współpracę z zakładem karnym we Wronkach, w ramach rządowego programu Praca dla więźnia. 

Amica, jak podaje portal wnp.pl, na terenie tego zakładu karnego planuje otworzyć nową halę produkcyjną. Przedsiębiorstwo chętnie korzysta z pracy osadzonych, widząc w tym możliwość stabilizowania kosztów pracy, a jednocześnie dotychczasowe doświadczenia z pracy z więźniami wskazują na jej bezproblemowość. 

Rosnące koszty pracy

Amica przewiduje, że koszty pracy w nadchodzących latach nadal będą istotnie rosnąć i ciągle szuka nowatorskich rozwiązań, które pozwolą jej na stabilizację kosztów pracy. Dlatego też wskazuje, że część produkcji około 2020 roku zostanie zautomatyzowana.

Obecnie mniej więcej jedna dziesiąta pracowników zakładu produkcyjnego we Wronkach to Ukraińcy, ale ze względu na bardzo dużą ich rotację, wyjazdy na Zachód, roszczeniowość płacową, a także zmniejszającą się ich podaż na rynku pracy, nie jest to metoda na trwałą stabilizację kosztów pracy. Zatrudnianie Ukraińców przestaje powoli być aż tak atrakcyjne. 

Czytaj więcej: Większość Ukraińców pracujących w Polsce może wybrać Niemcy. "Zagrożenie dla polskiej gospodarki"

Szansą ma być współpraca z zakładem karnym we Wronkach. Firma już od jakiegoś czasu zatrudnia 30-50 więźniów. Bardzo dobre doświadczenia z tej współpracy spowodowało, że Amica pod koniec 2019 roku planuje otwarcie nowej hali produkcyjnej. Hala ma znaleźć się na terenie zakładu karnego, a będzie mogło znaleźć w niej zatrudnienie ponad 100 osadzonych. 

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (67)
Amica: Byli Ukraińcy, teraz będą też więźniowie. I będzie automatyzacja
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 24 razy 14

  Tylko organizacja, automatyzacja i nowe techniki. Gdyby dawniej myslano tak jak teraz to zamiast ciezarowek i kontenerow mielibysmy setki tysiecy konnych wozow i miliony tragarzy. A za mlodu pamietam jak rolnicy mowili, ze kombajny sie u nas nie przyjmą. Zawsze nalezy bazowac na liczbie rak do pracy w kraju a nie budowac manufaktury sprowadzajac, wcale juz nie tanich, pracownikow

 • a_imie_moje

  Oceniono 12 razy 8

  "Stabilizacja kosztów pracy"??? Tak się teraz nazywa próba orżnięcia pracownika?

 • berek-oberek

  Oceniono 12 razy 6

  Wkrótce po zbudowaniu kolonii karnych dla elementów wywrotowych skończą się problemy z pracownikami

 • wichura

  Oceniono 5 razy 5

  To Amica jeszcze produkuje coś w Polsce? Myślałem, że już tylko Turcja...
  Swoją drogą: we Wronkach są trzy obiekty: stadion, więzienie i Amica. Coś dużo czasu zajęło władzom spółki skojarzenie dwóch z nich ;)

 • siekier35

  Oceniono 7 razy 3

  zatrudnijcie 460 pasożytów z sejmu
  może się dowiedzą za co biorą kasę

 • zeriow

  Oceniono 3 razy 3

  Niech pan pismak się dowie i napisze czy to rzeczywiście we Wronkach otwierają tę halę. Jak mu nie wyjdzie, to niech da znać w komentarzu, że nie wie gdzie. Wtedy, za np. Prenumeratę cyfrowa wyborczej, wyjawię sekret gdzie naprawdę otwierają tę halę.

 • kleha

  Oceniono 10 razy 2

  Tylko dzięki Ukraińcom i przestępcom Amica osiągnie najwyższą jakość swoich produktów. Dobrze opłacani "normalni pracownicy" nie byli by w stanie sprostać tak wysokim standardom montażu. Już widzę te reklamy "Twoją zmywarkę zmontował traktorzysta Dmytro i Timur betoniarz - to musi zadziałać" albo " Janusz, złodziej i oszust skręcił dla ciebie tę kuchenkę gazową - wreszcie możesz spać spokojnie" Już biegnę kupić sobie kuchenkę albo cuś.

 • supermarjan

  Oceniono 4 razy 2

  "zapłacę 4000 netto na umowe o prace za skladanie pralek"
  a potem śmigajcie w bieszczady żeby wytlumaczyc mieszkańcom ze ta kolejka POLAKOW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX