Data kolejnego strajku w Ryanairze już znana. 28 września pasażerów znów czekają problemy

Załogi z pięciu europejskich krajów szykują się do strajku. Tymczasem w Polsce w Ryanairze również powstał związek zawodowy.

Związkowcy zrzeszeni w Ryanairze nie odpuszczają przewoźnikowi i coraz energiczniej domagają się poprawy warunków pracy oraz zawierania z nimi umów w oparciu o prawo kraju zamieszkania pracownika (zamiast korzystniejszego dla Ryanaira prawa irlandzkiego). 13 września belgijski związek zawodowy, jak podaje Reuters, zapowiedział, że kolejny strajk w Ryanairze odbędzie się 28 września i będzie przeprowadzony przez załogi z Belgii, Holandii, Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii. Tym samym pracownicy nie zaakceptowali propozycji Ryanaira, by zmiany weszły w życie w 2022 r. i domagają się wprowadzenia ich w 2019 r.

Ryanair spodziewa się "niewielkich utrudnień"

Przewoźnik zapewnia w komunikacie, że strajk będzie miał niewielki wpływ na pasażerów. - Związki zawodowe wielokrotnie fałszywie zapewniały, że będzie "chaos", co nigdy się nie potwierdziło - zapewnia Kenny Jacobs z Ryanaira w komunikacie prasowym.

Według Ryanaira, dowodem na fałszywość zapewnień jest choćby wczorajszy strajk w Niemczech. Przewoźnik donosi, że 70 proc. pilotów i załogi pokładowej normalnie zgłosiło się do pracy, i zgodnie z rozkładem odbyło się 250 lotów na 400 zaplanowanych. Co więcej, pozostałych 150 zostało anulowanych  już dzień wcześniej - 11 września. Ryanair uważa, że skutki strajku dotknęły niewielu pasażerów.

Tymczasem wystarczy zaledwie chwila, by znaleźć tweety pasażerów, których dotknął (w różny sposób) chaos związany ze strajkiem.

Przewoźnik jest jednak pewny swego i zapowiada, że 28 września większość z 400 tys. pasażerów będzie przewieziona zgodnie z planem.

Czytaj też: Ryanair chwali się znakomitymi wynikami. Strajki zaczynają jednak dawać się we znaki

NSZZ "Solidarność" w Ryanairze. Będzie strajk w Polsce?

Polscy pracownicy Ryanaira dotychczas nie brali udziału w akcjach strajkowych i zachowywali się tak spokojnie, że przewoźnik używał groźby przeniesienia baz do Polski jako straszaka wobec swoich irlandzkich pracowników. To jednak się zmienia - polscy i zagraniczni pracownicy personelu pokładowego Ryanaira założyli związek CWR Cabin Crew Union przy NSZZ "Solidarność”. Co natychmiast spotkało się z gratulacjami związkowców z innych krajów.

- Powstanie CWR Cabin Crew Union jest milowym krokiem w walce przeciwko dumpingowi socjalnemu w branży lotniczej. Ryanair znany jest z tego, że stosujenajgorsze z możliwych zasady zatrudnienia. W tej chwili jest już jasne, że przeprowadzką na inny rynek nie uniknie zobowiązań wobec pracowników - komentował sekretarz generalny Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF_ Eduardo Chagas.

Nie wiadomo na razie, czy polscy związkowcy również będą strajkować.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]