Tajemniczy klient kupił bilet na lot ze SpaceX wokół Księżyca. Firma Elona Muska buduje napięcie

SpaceX ogłosił, że ma umowę z pierwszym prywatnym klientem na lot w przestrzeń kosmiczną. Firma trzyma tożsamość tej osoby w tajemnicy, za kilka dni mamy dowiedzieć się wszystkiego.

To byłoby pierwsze takie wydarzenie w historii - lot wokół Księżyca z komercyjnym pasażerem. Na razie wiadomo bardzo niewiele. SpaceX podał na Twitterze bardzo enigmatyczną informację i nie chciał ujawnić szczegółów.

SpaceX chwali się tajemniczym klientem

"SpaceX podpisał pierwszą na świecie umowę z prywatnym pasażerem na lot wokół Księżyca na pokładzie naszego pojazdu BFR - to ważny krok w kierunku umożliwienia dostępu do podróży kosmicznych zwykłym ludziom, którzy o tym marzą" - napisała firma. Kto i dlaczego poleci, ma ujawnić w poniedziałek 17 września.

Elon Musk w odpowiedzi na zadane żartem pytanie, czy to on jest tym tajemniczym klientem, opublikował ikonkę japońskiej flagi, co może stanowić podpowiedź.

Odpowiedź Elona Muska na TwitterzeOdpowiedź Elona Muska na Twitterze źródło: Twitter/SpaceX

Nie wiadomo, czy ogłoszenie SpaceX ma coś wspólnego z tym, co zapowiedział Musk półtora roku temu - że jeszcze w tym roku dwie osoby mają w kapsule SpaceX przelecieć bardzo blisko Księżyca.

Obok "kto?" i "dlaczego?" pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie "kiedy?". Wygląda na to, że ten historyczny lot nie odbędzie się zbyt szybko. Z prostego powodu - rakiety BFR, która miałaby wynieść turystę w kosmos, jeszcze nie ma.

Elon Musk i jego SpaceX w kosmicznym wyścigu

BFR, czyli Big Falcon Rocket (Wielka Rakieta Falcon) to rakieta, którą SpaceX dopiero będzie budować. Ma ona zastąpić rakiety Falcon 9, Falcon Heavy (to ta, która w lutym wyniosła w przestrzeń czerwoną Teslę należącą do Muska) oraz Dragon. Będzie składać się z dwóch części: modułu wynoszącego (boostera), który ma być najpotężniejszym, jaki kiedykolwiek stworzono oraz statku kosmicznego.

Wiosną tego roku Musk mówił, że liczy na to, że pierwsze testy statku kosmicznego BFR zaczną się w przyszłym roku. Szef SpaceX i Tesli znany jest jednak z ogłaszania terminów, których potem nie jest w stanie dotrzymać, więc na pierwszy lot nową rakietą być może będzie trzeba długo poczekać.

Rok temu Elon Musk, prezentując BFR, powiedział, że mogłaby ona służyć także do "ziemskiego" transportu: wynosiłaby na orbitę statek kosmiczny, który potem lądowałby na pływających platformach w pobliżu miast.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Elon Musk chce użyć rakiet SpaceX do ziemskich podróży. "Dotrzesz wszędzie w 60 minut"

SpaceX bierze udział w swego rodzaju kosmicznym wyścigu. Inną prywatną firmą, która ma ambicje turystycznych podróży w przestrzeni, jest należąca do Jeffa Bezosa, najbogatszego człowieka świata, Blue Origin. Zapowiadała ona niedawno, że wyśle turystów w kosmos jeszcze w tym roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Dzięki teleskopowi Hubble'a zobaczyliśmy kosmos w kolorze. Ale w oryginale zdjęcia wyglądają inaczej

Więcej o: