Apple aplikacjami na swój zegarek uderzył w kurs polskiej spółki. Medicalgorithmics uspokaja

Notowania Medicalgorythmics spadły w czwartek o ponad 11 proc., w piątek przed południem spółka kontynuowała przecenę. Przecena zaczęła się po tym, jak Apple ujawnił przełomowe funkcje Apple Watch Series 4.

Apple w środę wieczorem polskiego czasu zaprezentował an konferencji nie tylko nowe iPhone'y, ale także zegarki Apple Watch. Zostały one wyposażone w dwie ciekawe aplikacje: są w stanie rozpoznać czy się przewróciliśmy i wezwać pomoc, a także mogą zbadać puls i przeprowadzić podstawowe badanie EKG. Te zastosowania zostały uznane i dopuszczone do użytku przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA).

Polska spółka Medicalgorythmics zajmuje się zdalną diagnostyką medyczną i sprzedaje system PocketECG, dla którego zegarki Apple'a mogą stanowić pewną konkurencję. W każdym razie wygląda na to, że tak właśnie uznali inwestorzy, którzy w czwartek wyprzedawali akcje firmy.

Kurs Medicalgorythmics spadł na GPW o 11,4 proc. W piątek dalej tracił, choć już mniej, przed południem spadek był na poziomie 4,7 proc.

Notowania spółki MedicalgorythmicsNotowania spółki Medicalgorythmics źródło: stooq.pl

Prezes spółki przesłał uspokajające oświadczenie. Jego zdaniem pomysł Apple spopularyzuje usługi takie, jak wykonuje jego firma.

"Jeśli ta technologia zyska popularność, zwiększy to wolumen pacjentów na takie usługi jak nasza, czyli kompleksową diagnostykę arytmii. Raczej jest to jednak zła wiadomość dla innych dostawców narzędzi screeningowych EKG" - uważa Marek Dziubiński.

Podkreśla, że narzędzie PocketECG jest bardziej kompleksowe od zastosowań Apple Watch Series 4.

"Według FDA aplikacja Apple ma działanie jedynie informacyjne. Na podstawie jej wskazań nie można postawić diagnozy ani zlecić leczenia klinicznego lub farmakologicznego. Wykrywa jeden rodzaj arytmii - migotanie przedsionków. Aplikacja nie zastępuje profesjonalnych systemów diagnostycznych, takich jak system PocketECG. Aby móc rozpocząć leczenie, pacjent musi pójść na wizytę do lekarza, który przeprowadzi pogłębioną diagnostykę" - podkreśla prezes Medicalgorythmics.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (10)
Apple uderzył w kurs spółki z GPW. Medicalgorithmics mocno traci. Prezes uspokaja
Zaloguj się
 • Oceniono 10 razy 2

  Apple kłamie notorycznie, ale to Ameryka, tam ludzie rozumu nie mają i we wszystko wierzą. Kupią ten gadżet a potem się zdziwią ... za późno. Ten kraj oparty jest o kłamstwo, liczy się tylko sprzedaż.

  p.s. iphone robi też zdjęcia lepsze niż lustrzanki choć fizyka to kompletnie wyklucza. Ale co tam fizyka, Apple mądrzejsze jest.

 • drendriu

  Oceniono 5 razy 1

  Firma upadnie, bo nie ma szans marketingowych z Apple. I nawet nie pomoże to, że mogą mieć bardziej profesjonalne urządzenia "stricte" medyczne niż Apple. Po prostu masówka. Apple tym samym dokonał tu maks. "spłycenia" tematu. Zaraz wszystkie zegarki będą to miały. Prawo rynku. Inwestorzy w tym przypadku zareagowali właściwie.

 • kosmyg

  Oceniono 5 razy -1

  Ech, spółka traci 20% bo w USA jakiś zegarek też coś mierzy. Inwestorom dzwoni, choć nie wiedzą, w którym kościele. Nawet gdyby robił to samo, to przecież trzeba uwzględnić cenę końcową itd.

 • fajny_zajety

  Oceniono 2 razy -2

  Wielkie korporacje uwielbiaja i sponsorują strony start up. Jak tylko widzą ,że jakimś nowym pomysłem zainteresowni są konsumenci to sami przelewają kasę na nowy pomysł i patrzą jak sie rozwija. Jak są już pewnie ,że da sie na tym zarobić to sami to wprowadzają do swoich produktów które potem sprzedają za setki milionów dolarów. Jednym słowem firmy start up to takie króliki doświadczalne którzy za grosze pracują dla wielkich korporacji ostatecznie tracąc wszystko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX